Перейти до вмісту

Український правопис

Повідомлень в темі: 451

#341 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3933 повідомлень
  • Стать:Жінка
  • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 24.03.2011 – 14:41

Перегляд дописуOlexandr (24.03.2011 14:20) писав:

Ну звичайно, він його похвалив, але хай лежить далі. Дбайливо ставиться. Як російськомовні до української, щоб "нє ковєркать украінскій".
Ой, Олександре, Олександре... :)

Перегляд дописуБілий Дракон (24.03.2011 14:39) писав:

А за яким це правилом нового проєкту правопису буде саме діялект?
Діялект за мріями Правопису Німчука. ))
  • 0

#342 Білий Дракон

Хлопець

• Користувачі
  • 6385 повідомлень
  • Стать:Чоловік
  • Місто:Палацу

Відправлено 24.03.2011 – 14:43

Перегляд дописуМаківка (24.03.2011 14:37) писав:

Правопис - як Правопис. Чим він тобі не вгодив? :)
Новий-старий кращій.
  • 0

#343 Olexandr

противсіх

• Користувачі
  • 1510 повідомлень
  • Місто:місто Київ

Відправлено 24.03.2011 – 14:50

Перегляд дописуManfred (24.03.2011 14:48) писав:

Цей вантажиться, але де зник попередній сайт, адже там був не лише сам "Проєкт", але купа цікавої інфи пов'язаної з історією правопису.
Тут теж є якісь статті про правопис, а того сайту я не бачив.
  • 0

#344 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • 3933 повідомлень

Відправлено 24.03.2011 – 15:55

Перегляд дописуManfred (24.03.2011 14:51) писав:

Були й такі, які бачили "вище" благо для української злиття її з російською, і саме вони та їх учні творили нині чинний правопис. Караванського поважаю за те, що він до таких не належав, а помиляються звісно усі.
Святослава Караванського я теж поважаю, зокрема за громадську й наукову діяльність, а також низку праць із мовознавства (до того ж чудовий "Словник синонімів"). Але не з усіма його поглядами згодна.

Перегляд дописуManfred (24.03.2011 15:48) писав:

Коли треба це пояснювати, то не варто і починати ;-)
Ну, чому ж? :)

Повідомлення відредагував Маківка: 24.03.2011 – 16:02

• 0

#345 Neorlandina

Schadenfreude

• Користувачі
  • 3840 повідомлень
  • Місто:Київ

Відправлено 24.03.2011 – 18:37

я взагалі не розумію всієї цієї істерії довкола правопису.
забагато в ній емоційного.

за велкими рахунком що таке правопис - умовна система правил, що в будь-якому випадку не є живою мовою. правопис не збіднює і не збагачує мову, він встановлює норми її вжитку (здебільшого писемного).
як можна "спаскудити" правопис? це всеодно що спаскудити табличку множення.
у табличці множення можна замінити дані на неправильні, але це можна назвати хіба що помилкою, випадковою чи зумисною.
правопис не має емотивної функції, це лише "середнє арифметичне" всіх говорів, що складають мову. і відношення до нього має бути не менш раціональне ніж до таблички множення.
"а як же наша мова калинова, співоча й солов.їна, вона ж жива!" відповість на це нац-патріотично стурбований читач.
але ж мова і правопис - різні речі. за правописом практично ніхто не розмовляє в житті. виключення становлять хіба іноземці, що досконало володіють мовою, але для яких ця мова не є рідною. а жива мова - творча, навіть спонтанна. вона не знає меж та правил. тому за великим рахунком - будь-який правопис "мертвий", бо в ньому зафіксовано лише невеличку частину реального функціонування мови у певний період часу.
  • 0

#346 СВІ†ЛОНОСНИЙ

http://svobodaslova.ukrainianforum.net/

• Користувачі
  • 2386 повідомлень
  • Місто:з Небес

Відправлено 24.03.2011 – 19:56

Neorlandina, це була спроба виділитися за рахунок проголошення ультра лібералістичних фантазій?
Бо на раціональний аналіз ніяк не схоже. Щось на зразок якби на мітингу проти утисків прав людини ти вийшла і сказала:

"Закон лише кодифікує наші природні права.
То нічого кричати, що закон неправильний. Так роблять тільки всякі національно стурбовані".

Повідомлення відредагував СВІ†ЛОНОСНИЙ: 24.03.2011 – 20:07

• 0

#347 Neorlandina

Schadenfreude

• Користувачі
  • 3840 повідомлень

Відправлено 24.03.2011 – 20:15

Перегляд дописуСВІ†ЛОНОСНИЙ (24.03.2011 19:56) писав:

Neorlandina, це була спроба виділитися за рахунок проголошення ультра лібералістичних фантазій?
Бо на раціональний аналіз ніяк не схоже. Щось на зразок якби на мітингу проти утисків прав людини ти вийшла і сказала:

"Закон лише кодифікує наші природні права.
То нічого кричати, що закон неправильний. Так роблять тільки всякі національно стурбовані".

якесь недоречне порівняння. вірніше надто асбтрактне - залежно від того, про який закон йдеться, я можу погодитися/непогодитися з ним (порівнянням тобто)
просто у всіх цих спекуляціях довкола правопису відчувається сліпе прагнення вражених комплексом меншовартості - "аби не так як у москалів".
це якось пригнічує, чи шо. я не хочу "не так як у москалів", я хочу "як у нас".

і так, звичайно, я просто хочу виділитися, можете на мене не зважати.
  • 0

#348 kalamar

Старійшина

• Користувачі
  • 4197 повідомлень
  • Місто:Чорнильщина

Відправлено 24.03.2011 – 22:22

Перегляд дописуNeorlandina (24.03.2011 18:37) писав:

але ж мова і правопис - різні речі. за правописом практично ніхто не розмовляє в житті. виключення становлять хіба іноземці, що досконало володіють мовою, але для яких ця мова не є рідною. а жива мова - творча, навіть спонтанна. вона не знає меж та правил. тому за великим рахунком - будь-який правопис "мертвий", бо в ньому зафіксовано лише невеличку частину реального функціонування мови у певний період часу.
Український правопис близький до фонетичного. Більшість поліщуків уже не кажуть кунь, муст, кулько, але кінь, міст, кілько, й мабуть саме школа і правопис в такій зміні важливу роль відіграли. Завдяки правопису в українській майже зникло и з початку слів. Так що правопис без сумніву впливає на розмовну мову і змінює її. Приклад із геть недавнього часу Бразилія і Бразілія, здається ще геть недавно Бразілія нормою було, і Бразілія вимовляли, тепер Бразілія як русизм звучить. Подібно ми Філіпіни кажемо, але села є Пилипинці, Пилипці. Як гадаєте, чи відповідає Філіпіни українській вимові? У мому селі старші люди Філіпіни не вимовлять, вони Хвилипини скажуть. Все ж має правопис на особливості вимови зважати, чи ні?
  • 0

#349 Neorlandina

Schadenfreude

• Користувачі
  • 3840 повідомлень

Відправлено 24.03.2011 – 22:32

Перегляд дописуkalamar (24.03.2011 22:22) писав:

Все ж має правопис на особливості вимови зважати, чи ні?

має, але ж якої саме вимови? полтавської, чернігівської, криворізької, миколаївської?
на всіх же не вгодиш.
а з іноземними власними назвами взагалі біда. Хадсон бей у нас наприклад залив Гудзона. і чомусь ніхто й не чухається змінювати. А от Афіни на Атени аж бігом поміняли (принаймні СТБ, котрих ніхто не розуміє)
  • 0

#350 kalamar

Старійшина

• Користувачі
  • 4197 повідомлень

Відправлено 24.03.2011 – 22:47

Перегляд дописуNeorlandina (24.03.2011 22:32) писав:

має, але ж якої саме вимови? полтавської, чернігівської, криворізької, миколаївської?
на всіх же не вгодиш.
А то вже справа мовознавців, знайти якейсь середнє. Однак, коли в поєкті мовознавці повернення до деяких старих норм запропонували, не мовознавці ґвавт почали кричати, а люди, які українською взагалі не розмовляють.

Перегляд дописуNeorlandina (24.03.2011 22:32) писав:

а з іноземними власними назвами взагалі біда. Хадсон бей у нас наприклад залив Гудзона. і чомусь ніхто й не чухається змінювати. А от Афіни на Атени аж бігом поміняли (принаймні СТБ, котрих ніхто не розуміє)
То принаймні вимови не паплюжить. Чи Гадсон бей, чи перекручений із французької Гудзон не так суттєво, там зрештою спочатку наче французи були, і затокою Гадсона він тільки згодом став.

Як на мене, то потрібно повернути деякі старі норми, і надалі правопис майже не змінювати, бо фонетичний правопис то прокляття. :)

Цитата

Як умру, то поховайте, мене на могілі
серед степу шірокого
на Вкраїні мілій
Здається то Німчук був якось так Шевченка перекрутив.

Повідомлення відредагував kalamar: 24.03.2011 – 22:58

• 0

#351 Neorlandina

Schadenfreude

• Користувачі
  • 3840 повідомлень

Відправлено 24.03.2011 – 23:17

Перегляд дописуkalamar (24.03.2011 22:47) писав:

Як на мене, то потрібно повернути деякі старі норми, і надалі правопис майже не змінювати, бо фонетичний правопис то прокляття. :)

от так отож.
а незгодні мовознавці собі тихенько "не перечать" своїм колегам. справа в тому, шо там доволі тісне коло своїх людей переважно літнього віку. тому ніяких ґвалтів серед спеціалістів і не намічається.
  • 0

#352 СВІ†ЛОНОСНИЙ

http://svobodaslova.ukrainianforum.net/

• Користувачі
  • 2386 повідомлень
  • Місто:з Небес

Відправлено 25.03.2011 – 00:30

Перегляд дописуNeorlandina (24.03.2011 20:15) писав:

якесь недоречне порівняння. вірніше надто асбтрактне - залежно від того, про який закон йдеться, я можу погодитися/непогодитися з ним (порівнянням тобто)
просто у всіх цих спекуляціях довкола правопису відчувається сліпе прагнення вражених комплексом меншовартості - "аби не так як у москалів".
Так чому ж стосовно правопису ти пишеш не аргументи що до конкретного правила, а місиш все абстрактним гамузом "не хочу, щоб було аби не як у москалів"? Оце "не хочу, щоб було аби не як у москалів" якраз особисто для мене і є детектором меншовантости, виглядає як наївна спроба ту меншовартість приховати байдужістю. А, скажу, хай буде як москалів, щоб не подумали, що я меншовартісна.

До речі те, "не як у москалів" цілком раціональне і природнє явище притаманне багатьом мовам після насильного втручання, такий імунітет до виживання. А заперечувати московське втручання і штучне зближення абсурдно, наче від того, що ти скажеш "а я не хочу аби не так як у москалів" воно кудись подінеться. Було втручання і є. І якщо його не пильнувати воно зашкодить мові. А підміна визнання цього факту на "у вас комплек меншоватости" є маніпуляціє і підміною понять з боку антиукраїнських провокаторів, цей прийом не вперше чую, ти його просто повторюєш, бо воно тобі в голову від когось залетіло. Дурня це - викинь.

До речі, цікаво - від кого? Розкажи де почула.
  • 0

#353 Neorlandina

Schadenfreude

• Користувачі
  • 3840 повідомлень

Відправлено 25.03.2011 – 02:04

Перегляд дописуСВІ†ЛОНОСНИЙ (25.03.2011 00:30) писав:

Так чому ж стосовно правопису ти пишеш не аргументи що до конкретного правила, а місиш все абстрактним гамузом "не хочу, щоб було аби не як у москалів"? Оце "не хочу, щоб було аби не як у москалів" якраз особисто для мене і є детектором меншовантости, виглядає як наївна спроба ту меншовартість приховати байдужістю. А, скажу, хай буде як москалів, щоб не подумали, що я меншовартісна.

До речі те, "не як у москалів" цілком раціональне і природнє явище притаманне багатьом мовам після насильного втручання, такий імунітет до виживання. А заперечувати московське втручання і штучне зближення абсурдно, наче від того, що ти скажеш "а я не хочу аби не так як у москалів" воно кудись подінеться. Було втручання і є. І якщо його не пильнувати воно зашкодить мові. А підміна визнання цього факту на "у вас комплек меншоватости" є маніпуляціє і підміною понять з боку антиукраїнських провокаторів, цей прийом не вперше чую, ти його просто повторюєш, бо воно тобі в голову від когось залетіло. Дурня це - викинь.

До речі, цікаво - від кого? Розкажи де почула.

бо не маю ані часу, ані бажання все те по кісточках розбирати. якби мала - то вже давно відписала б у цій темі.
а втручання вже відбулося і вкорінилося. і нічого ви з тим вже не зробите. я вам гарантую, бо ці загравання із пуризмом - доволі слизький шлях, легко впасти в крайнощі. тому ніхто й не хоче цим відновленням правопису займатися за виключенням деяких надто фанатичних осіб від мовознавства. ви вже мабуть помітили що більшість зацікавлених не мовознавці, та й навіть не зовсім гуманітарії.
з іншого боку, якщо керуватися й далі вашими діалектичними міркуваннями - вся ця спроба відновити старий, досталінський правопис може виявитися провокацією проти адекватного українства. варто хоча б згадати, що на цьому правописі піариться сумнозвісна Фаріон, котру разом з усією Свободою звинувачують роботі на кремль. та ще й непогано піариться, в гіршу сторону. так само з СТБ, котрі активно просувають "новояз" у прямому "етері" - у них хто господарює? дуже підозрілий меценат ашкеназі Пінчук, що кентується з Ахмєтовим. ну і взагалі якось важко уявити його в якості самовідданого українофіла. тобто всі ці просування нового старого правопису для пересічного спостерігача, що мовною ситуацією не цікавиться зовсім, виглядають доволі ідіотично - всі ці етери, авта, метра, еври та европи здаються недолугими плодами насильницької українізації. народ тільки звикнув до фільмів з українською озвучкою в у кінотеатрах, а тут йому в новинах починають щось торохтіти малознайомими словами.
чи не може це бути зумисною дискредитацією? дуже навіть може.

звідки почула? та наче нізвідки, можете вважати мене антиукраїнським провокатором, я не проти. а разом з тим ще й комуністкою, жидівкою та християнкою, ліберасткою, толерасткою тощо. тут на форумі так заведено, я знаю))
  • 0

#354 Olexandr

противсіх

• Користувачі
  • 1510 повідомлень

Відправлено 25.03.2011 – 12:12

Перегляд дописуNeorlandina (25.03.2011 02:04) писав:

а втручання вже відбулося і вкорінилося. і нічого ви з тим вже не зробите. я вам гарантую

Ще й як зміниться. Не обов’язково зразу заміняти, можна ввести обидва варіянти як припустимі і жодних проблем не буде взагалі.

тому ніхто й не хоче цим відновленням правопису займатися за виключенням деяких надто фанатичних осіб від мовознавства. ви вже мабуть помітили що більшість зацікавлених не мовознавці, та й навіть не зовсім гуманітарії.

Не хочуть бо ледачі, або їм теж так зручніше, як і багато ще кому. А що зацікавлені не гуманітарії то що тут дивного, як мова важлива для всіх, бо всі користуються.

чи не може це бути зумисною дискредитацією? дуже навіть може.
Не потрібно вигадувати велосипеда. Якщо ці нововведення логічні і цілком виправдані, то навіщо тут шукати якісь провокації?
Для пересічного спостерігача иноді і українська виглядає дивною, то що тепер робити? Це типова відмазка, що народ от тільки звик, ще б трішечки і вже й всі на українську б перейшли, аж тут з’явились провокатори і відбили бажання розмовляти українською.
  • 0

#355 Neorlandina

Schadenfreude

• Користувачі
  • 3840 повідомлень

Відправлено 25.03.2011 – 12:48

Перегляд дописуOlexandr (25.03.2011 12:12) писав:

Ще й як зміниться. Не обов’язково зразу заміняти, можна ввести обидва варіянти як припустимі і жодних проблем не буде взагалі.

Не хочуть бо ледачі, або їм теж так зручніше, як і багато ще кому. А що зацікавлені не гуманітарії то що тут дивного, як мова важлива для всіх, бо всі користуються.

Не потрібно вигадувати велосипеда. Якщо ці нововведення логічні і цілком виправдані, то навіщо тут шукати якісь провокації?
Для пересічного спостерігача иноді і українська виглядає дивною, то що тепер робити? Це типова відмазка, що народ от тільки звик, ще б трішечки і вже й всі на українську б перейшли, аж тут з’явились провокатори і відбили бажання розмовляти українською.

якщо ввести обидва варіанти - більшість користуватиметься вже звичим. і дійсно проблем не буде. їх наче й зараз нема.
щодо провокацій - не до мене. я просто змоделювала продовження логічних міркувань світлносного.
щодо негуманітаріїв - їх більше в цьому ділі, бо для них мова є категорією романтизованою, на відміну від мовознавців.
  • 0

#356 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • 3933 повідомлень

Відправлено 25.03.2011 – 13:30

Перегляд дописуManfred (25.03.2011 13:27) писав:

Бо це свідчить про те, що ця тема тобі, насправді, нецікава.
Звідки ти можеш знати, яка мені тема цікава?

Цитата

Я теж не розумію у чому тут проблема, чому можна мати два варіянти написання, наприклад, слова "корегувати-коригувати", "інше-инше" — зась?
Бо це дві різні парафії.
  • 0

#357 kalamar

Старійшина

• Користувачі
  • 4197 повідомлень

Відправлено 25.03.2011 – 13:31

Перегляд дописуNeorlandina (25.03.2011 12:48) писав:

щодо негуманітаріїв - їх більше в цьому ділі, бо для них мова є категорією романтизованою, на відміну від мовознавців.
Так, негуманітарії, то ще ті романтики. :) Справа в тому що мова і є категорією романтизованою, иначе всі давно б на есперанто розмовляли. Адже з раціонального погляду найвигідніше мати одну мову. Така універсальна мова для багатьох негуманітаріїв просто давно існує, то математика, можливо їм просто ще якусь романтизовану хочеться мати, щоб бавитись.
  • 0

#358 Olexandr

противсіх

• Користувачі
  • 1510 повідомлень

Відправлено 25.03.2011 – 13:32

Перегляд дописуNeorlandina (25.03.2011 12:48) писав:

якщо ввести обидва варіанти - більшість користуватиметься вже звичим. і дійсно проблем не буде. їх наче й зараз нема.
Зараз проблема в тому, що такі речі не затверджені. От Манфред про це добре написав. Потрібно ці введення з проєкту правопису зробити нормою поряд з тим, що зараз і тоді все буде гаразд — кожен обере як йому краще.
  • 0

#359 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • 3933 повідомлень

Відправлено 25.03.2011 – 13:32

Цитата

Різниця у статусі й відомости, для багатьох це велика перешкода, бо коли написати у школі десь у диктанті або творі "радости" або "діялект", то це буде позначено, як граматична помилка, коли ж це буде варіянтом, то помилки не буде і дитина не сплачуватиме за свій правописний вибір оцінками.
Звісно. Адже слід керуватися чинними правилами. Написання "варіянт" - теж помилка.
  • 0

#360 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • 3933 повідомлень

Відправлено 25.03.2011 – 13:35

Цитата

Коли була б цікава, то ти б і сама вже знала щось про відмінність чинного правопису від історичного і не питала би про це.
Відкрию тобі страшну таємницю. Мені ця тема і справді цікава. Але воювати з вітряками й розмахувати вдаваною шаблею не маю аніякого бажання.
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних