Перейти до вмісту

Швейцарія


Повідомлень в темі: 25

#21 ПлюйВНебо

  Ледар

 • Користувачі
 • PipPip
 • 19 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Файне місто Львів

Відправлено 27.01.2008 – 14:41

Перегляд дописуWeber (22.01.2008 16:01) писав:

Усі гірські країни світу бідні до неймовірності. Бо гори створюють ну дуже специфічні умови для господарювання. Наприклад, Африканська Верхня Вольта замикає список бідарів світу... А Європейська Верхня Вольта, тобто Швейцарія, живе і процвітає і навіть у ЄС не хоче... Що за феномен!

А де феномен? Японія он теж гірська країна....
Але це не заваджає їй, окрім того, бути ще й однією з найрозвинутіших держав світу....
Шотладнці теж ніби непогано живуть....
Не бачу феномену.....
 • 0

#22 -=VJ=-

  Старійшина

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6536 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Київ

Відправлено 14.02.2008 – 22:33

Дві статті, на які сьогодні натрапив - про Швейцарію.

Вперше про рівень швейцарської бойової готовності я почула від знайомого голландця, котрий виріс в Швейцарії. "Швейцарія - дуже мілітаризована країна" - розповідав голландець, сидячи перед каструлею мирного швейцарського фондю з сиру - "У швейцарських автобусах можна часто побачити військових зі зброєю, що повертаються з навчань на вихідні додому. У них загальна військова повинність..." Хоча до цієї розмови я була добре знайома із знаменитими ножами і годинником з логотипом "Swiss Army", вони якось не примушували мене задуматися про існування швейцарської армії. Товарний логотип не можна сприймати серйозно: у США є одяг марки "Старий флот" ("Old Navy"), але він ніякого відношення ані до старих, ані до нових військово-морських сил не має. Проте, як виявилось, ножі, що випускаються під маркою "Swiss Army" фірмами Victorinox і Wenger, мають до Швейцарських Озброєних Сил найбезпосередніше відношення: ці компанії по військовому замовленню дійсно забезпечують швейцарських солдатів ножами -- щоправда, вони відрізняються від своїх "комерційних" побратимів: на військовій моделі відсутній штопор, а на місці стилізованого логотипу красується швейцарський герб. "Ніж швейцарської армії" винайшов в 1891 році Карл Елзeнер, власник компанії по виготовленню хірургічних інструментів. Його дуже засмутив той факт, що швейцарських військових забезпечили ножами німецького виробництва. В стилі націоналізму, що панував на той час, він вирішив виправити цей прикрий промах, і цілком досяг успіху. До речі, сам термін "ніж швейцарської армії" (“Swiss army knife”) придумали американці після Другої Світової війни: вони не могли вимовити рідну назву цього інструменту -- "Offiziersmesser."

Багато нешвейцарців чомусь вважає, що раз Швейцарія - країна нейтральна, то і армія їй ніяка не потрібна. Але самі швейцарці так не думають, тому Швейцарські Озброєні Сили є другою найкрупнішою армією в світі пропорційно розміру населення (пальма першості належить Ізраїлю). Існує навіть вислів - "Швейцарія не має армії. Швейцарія є армією." Мабуть, швейцарці резонно вважають, що "паперовий" нейтралітет - штука ненадійна; їм куди більше до душі озброєний (бажано до зубів) варіант. Швейцарська ідея нейтралітету полягає в тому, що ця країна не збирається нікого атакувати, не братиме участь в так званих "поліцейських акціях" (у миротворчих місіях Швейцарія брала участь - в Боснії і Герцеговині та в Кореї), не вступить ні в які союзи і захищатиме себе сама - а для цього потрібна могутня армія. Наклейки на бамперах швейцарських автомобілів свідчать: "Ви повинні мати сильну оборону для того, щоб бути нейтральними. Щільність нашого населення і наш ландшафт роблять озброєний нейтралітет можливим." З погляду оборони, з ландшафтом Швейцарії дійсно пощастило: три чверті її території - гори (кажучи військовою мовою, "природна фортифікація"). “Плоскішій” країні на "озброєний нейтралітет" довелося б витратити значно більше коштів. Модель швейцарської армії складається з трьох рівнів: невелика група професійних військових, підкріплена великою кількістю призовників, плюс ще значніша частина навчених резервістів (колишніх призовників, яких щорічно закликають на збори запасу). Швейцарська армійська модель настільки сподобалася Ізраїлю, що вони її скопіювали. У Швейцарії загальна військова повинність, на відміну від Ізраїлю, не розповсюджується на жінок; проте, деякі швейцарки йдуть служити добровільно. Всі фізично боєздатні громадяни Швейцарії чоловічої статі підлягають призову до 30 років. На практиці ж чоловіків, що отримали швейцарське громадянство після 25-річного віку, рідко забирають на службу. Натомість вони разом з іншими чоловіками, що не проходили військову службу (наприклад, за медичними показаннями) додатково платять 3% прибуткового податку щорічно. "А в Україні що, не так?" -- щиро здивувався мій швейцарський чоловік. В 20-тирічному віці швейцарський солдат проходить початкову військову підготовку тривалістю від 18 до 21 тижнів, за винятком гренадерів (це така елітна піхота) -- у них вона займає 25 тижнів (племінник чоловіка - син фермера, відрізняється хорошою витривалістю - служить в гренадерах). Після цього звичайний солдат щорічно проводить в армії 3 тижні, поки не відслужить встановлені 260 днів - тобто приблизно до 30-тирічного віку. Офіцери служать довше: їм потрібно набрати від 500 до 600 днів. Під час служби чоловіки звільнені від роботи (що логічно - не можна ж знаходитися в двох місцях одночасно) і держава їм платить 80% зарплати. Правда, більшість працедавців продовжують виплачувати повну зарплату співробітникам під час військової служби - у такому разі державна компенсація виплачується працедавцеві.

Коли я вперше приїхала до Швейцарії знайомитися з родичами чоловіка, його тато влаштував мені екскурсію по своєму будинку. Чистота в нім панувала незвичайна: величезне горище було абсолютно порожнє, за винятком двох маленьких ящиків горіхів, які там сушилися (я подумала, що середньостатистичний слов'янин або американець неодмінно заповнив би цю порожню площу масою "корисних" речей); у напівпорожній вітальні затишно потріскував вогонь в каміні, за вікном виднівся засніжений сонний пейзаж з віддаленими синіючими верхівками Альп, а в підвалі мене чекав сюрприз: у кутку чистенького абсолютно порожнього бетонного підвалу знаходилося... справжнє бомбосховище. Вхід в нього перегороджувався могутніми герметичними дверима, які закривалися за допомогою штуки, схожої на штурвал (зовсім як в старих фільмах про пограбування банків). Всередині знаходилася апаратура для очищення повітря і двоповерхові нари. Ні, батько чоловіка не страждав параноєю: всі будинки, побудовані в шестидесяті роки, зобов'язані були мати бомбосховище -- без цього будівлю не приймали до експлуатації. "Радянський Союз був поруч" -- лаконічно пояснив свекор. У мирний час тато чоловіка зберігає в бомбосховищі лижі -- їх дуже зручно спирати на нари. До цього часу швейцарські будівельні правила передбачають наявність обов'язкових сховищ, що захищають від радіації і бомбардування. В численних бомбосховищах є спальні місця для 95% жителів Швейцарії. Там також розташовані лікарні і командні центри, покликані забезпечити життєдіяльність країни у разі надзвичайної ситуації. Кожна сім'я, що не має власного бомбосховища за місцем свого проживання платить невеликий податок на утримання громадських сховищ.

Швейцарська оборонна стратегія заснована на "принципі дикобраза:" в разі небезпеки згорнутися в клубок і нащетинити голки - тобто зробити так, щоб проникнення всередину країни обійшлося супротивникові якомога дорожче. Швейцарські тунелі і ключові мости побудовані з пастками для танків. Армія має можливість оперативно вивести з ладу мости, тунелі, автостради і залізницю: у разі атаки можна знищити від 3.000 до 6.000 різних точок транспортного сполучення. Всередині тунелів і мостів є вбудовані вибухові пристрої, а залізничні мости запрограмовані у разі вибуху падати на автостради під ними. Недалеко від швейцарського кордону з Німеччиною всі залізничні і автомобільні тунелі підготовлені вибухати так, щоб повністю закрити доступ всередину країни. На території Швейцарії повно фортів, бункерів і арсеналів. Мій чоловік служив в гірському бункері, оснащеному всіма необхідними комунікаціями і абсолютно непомітному для звичайного ока на тлі пасторального швейцарського пейзажу. В Альпах існують постійні укріплення, покликані служити базами для звільнення родючих долин після потенційного захоплення. Вони включають підземні повітряні бази, що з"єднані із звичайними злітними смугами; запаси, необхідні для функціонування цих баз, зберігаються в печерах. Такі альпійські укріплення існують з часів Другої Світової війни від концепції під назвою "Редут." Ідея полягала в тому, щоб зробити ціну захоплення Швейцарії гітлерівськими військами якомога вищою. Армія забарикадувалася б у важкодоступних гірських укріпленнях, які було б дуже складно захопити. Швейцарський уряд вважав, що метою захоплення країни швидше за все був би контроль над економічно важливим транспортним сполученням через швейцарські Альпи, оскільки ніякими природними ресурсами Швейцарія не володіє. Ті, хто служив в швейцарській армії під час війни, ніколи не ставили під сумнів цю концепцію, хоча згідно неї виходило, що цивільне населення, котре живе в долинах, залишалося заручником в руках ворога. Але, можливо, якщо ворог знає, що замість цінного транспортного сполучення він отримає "індіанську національну хату", за висловом простоквашинського пса Шаріка, тому що це саме сполучення грунтовно зруйнують, то і сама ідея захопити країну може видасться вдалою.

"Редут", схоже, спрацював. Німці почали розробку плану атаки Швейцарії під назвою "Операция Танненбаум" відразу ж після капітуляції Франції 25 червня 1940 року, і 6 вересня 1940 року план був готовий. Але швейцарський дикобраз був готовий ще раніше: він нащетинив голки і приготувався до відсічі ще в 1939 році -- вся країна була мобілізована всього за три дні, збільшивши армію і міліцію до 500 тисяч чоловік. Хоча швейцарці і поступалися німцям в артилерії і авіації, окупантам довелося б знищити велику і відмінно підготовлену піхоту, набрану з швейцарського населення і озброєну не гірше, а то і краще за німців. До того ж швейцарський уряд відрізнявся децентралізованою структурою -- навіть президент федерації не мав права визнати капітуляцію країни. Швейцарським громадянам поступила інструкція вважати будь-які повідомлення про капітуляцію ворожою пропагандою і чинити опір до кінця. Дідусь мого чоловіка, мобілізований під час Другої Світової, ніс вахту на мосту недалеко від німецької межі. При наближенні німецької армії у нього був наказ висадити міст, внаслідок чого він сам би загинув. Але німці так і не атакували -- можливо, зрозуміли, що свою незалежність нейтральні сусіди оцінюють дуже високо...
©

Країна кольору хакі

Зображення

Уявіть собі державу з найбільшим в світі відсотком населення, що знаходиться в армії. Держава, в якій всі чоловіки від 20 до 50 - військовослужбовці, котрі в буквальному розумінні слова сплять з автоматом під ліжком. Держава, яка і після 50 просто дарує тобі зброю і рада бачити тебе до кінця життя на зборах і полігонах. Держава, що прохає тебе купити хоч би пістолет (а краще - гвинтівку) із знижкою. Держава, що здатна розвернути з 22-тисячної в дві-чотири години (!) 650-тисячну, а в дві доби 1.7-мільйонну (!) армію, чудово навчену, організовану, і дуже непогано озброєну. (для прикладу - армія США - 1.3 мільйона плюс такий же резерв, армія Китаю - 2.4 млн., плюс 1 млн. резерв).

Зображення

Уявіть собі наймілітаризованішу державу в світі.

Зображення

І плюс врахуйте, що майже вся ця страшна, озброєна до зубів країна, від Женеви до Давосу, від Цюріха до Лугано - високі гори, пориті тунелями, протиатомними укриттями, сховищами зброї, засіками і ракетно-артилерійськими опорними вогневими точками, врізаними в граніт. Армія Швейцарії - «небагато солдат + багато кадрових офіцерів і унтерофіцерів + резервісти + учбові збори = розгортання тільки коли треба». Відмінність швейцарської армії в доведенні до абсолюту ідеї «народ і армія єдині». Кадрових військових в країні всього близько 9000, в основному в авіації. На службі і перепідготовці - близько 10-15 тис одноразово. Солдат призивається на 90 днів в т.з. Rekrutenschule - Ecole de recrue. Після закінчення держава віддає бійцеві особисту зброю з двома повними магазинами (гвинтівка і/або пістолет), «консерву міністра», три комплекти форми на всі пори року, спорядження, бронежилет і каску, з яким він і відбуває додому. Зберігає він його як хоче - ніхто перевіряти не буде. До 32 років солдати знаходиться в положенні «аусцуг», до 42-х «ландвер», і до 50-«ландштурм». Рядовий аусцуг за 10 років проходить в своїй частині вісім зборів по три тижні, Ландвер - три рази по два тижні, Ландштурм - 1 раз по два тижні. Як тільки виповнюється 51 рік, тебе офіційно звільняють з армії, забирають гвинтівку, пістолет і «консерву», і дарують споряджений помповий дробовик та мобілізаційне розпорядження - на випадок тотальної мобілізації. Особливість швейцарської армії - посилена підготовка офіцерів - резервістів. Охочі стати офіцерами проходять додаткові збори - кожен ранг приблизно 100 днів. Цим, до речі, користуються, попри невдоволення працедавців (особливо Банківської Асоціації) все начальство - від СЕО до дрібного начальника відділу. Говорять, що вони просто із законним збереженням з/п відвалюють від дружини і роботи на пікнік - парубочі вечори зі стріляниною, але це не зовсім так - служба там йде. Причина вже скоріше в тому, що грамотно потрапивши на збори можна полежати за кулеметом і заразом поспілкуватися з потрібними людьми, вищими колегами, корисними політиками-депутатами, та і просто з сусідом, бо ніхто не може відхилиться від служби, зовсім ніхто - ані не студент (так, прямо з аудиторії, запросто), ані сам президент, якщо вони чоловіки. А знаєте, який військовий бюджет країни з 7.5 млн. населення? Ммайже п'ять мільярдів !!! доларів - майже 20 відсотків загального бюджету. Що на озброєнні? Багато чого - більше 800 (!) танків і бронемашин (420 Леопардів-2, 150 М-109). У країні довжиною всього 300 км. 14 ескадрильй з більш ніж 350-у бойовими, 120 учбовими літаками і 100 вертольотами! Парк постійно оновлюється, такого як, наприклад, в американській армії, коли пілот часто-густо молодший за свій літак тут не допускають. Неліквіди і ретельно відремонтовану і відновлену армійську зброю держава продає громадянам зі значною знижкою, причому особливо пропонує його жінкам, реєстрація проста, і лише для нового, купленого в магазині. При покупці з рук - не потрібна. За приблизними оцінками тільки армійської зброї, карабінів-напівавтоматів і мисливської зброї на руках у населення - до півтора мільйонів штук. Плюс приблизно два мільйони пістолетів. Четверте місце в світі по зброї на душу населення і друге по відсотку населення зі зброєю. У країні десятки стрілецьких клубів, тирів майже стільки ж, скільки кав'ярень.

Зображення

Як служить солдат? Ніби непогано - два вихідних на тиждень, сортири не будує, картоплю не чистить, посуд не миє, огорожі не фарбує - всі роблять приватні фірми за контрактами. А зараз взагалі присядьте - він навіть в караул не ходить! Периметр військових частин охороняють також приватні охоронні фірми! Та це просто свято якесь, а не служба! Курорт! Ну що ж, бочку меду ми відобразили, візьмемося за "дьоготь".

Зображення

Почнемо з цього ж «курорту». Підйом о 5-00, і далі - все бігом. З перервами на пожерти і туалет - суцільна війна: фізпідготовка, стрілецька, рукопашна, водіння, техніка, альпінізм і знову по колу. І так до відбою. А відбій - в 24-00. А в 5-00 - знову підйом. Кажуть така напруга мало в якій армії світу. Зольдатів ганяють так, що вони перетворюються на Термінаторов і Рембо в одному флаконі. Приклад - офіцер, що потрапив до лауреатів премії Дарвіна-2007. Спочатку він до виснаження навчає свою чоту поводитися з пістолетом, а потім для перевірки (як звик) кидається з багнетом на замученого бійця. Результат - пристрелений на повному "автоматизмі" дій. Далі. Ну так, стрілецький ентузіазм, здоровий патріотизм, і т.д., але чіпкі лапи батьківщини також в наявності. При нез'явленні за повісткою (сесія, весілля, загул, відпустка і т.д.) світить штраф і в'язниця за такою страшною статтею, що рядовий "свісс" може ставити хрест на кар'єрі. Його більше ніхто і ніколи на пристойну роботу не візьме. Білий квиток? Ти сліпий, хворий або емігрант? Отримай 3-відсотковий податок на утримання армії. Пацифіст-альтернативщик? Отримуй ті ж повістки, але на розгрібання муніципального лайна, і в півтора рази частіше. Працюєш за кордоном і без поважних причин забув/не встиг на збори? Дивись вище - в'язниця твій дім. Зате чкщо в решті Європи злодія чекають граблі по яйцях, сковорідка в лоб або петля на шию, то в Швейцарії - СІГ, Сфінкс чи Глок.

Зображення

Взагалі стабільний нейтралітет підтримується не тільки армією і суворим неприєднанням. Звісно, розмови про те, що «всі зберігають там гроші» - дурниці. Перед і відразу після Другої Світової таким же банківським раєм була і Бельгія. І що в результаті? Розкотили її в млинець танками всіх країн, а загиблих від англійських бомб чи не більше, ніж від німецьких. Визнаємо чесно - Швейцарію рятує положення - ніякий вона не плацдарм, і ніякий не тактичний коридор. Нафіг вона не потрібна жодній армії. Тим більше сучасній, яка Грозний берет одним десантним полком чи розганяє Алькаєду просто показавши їй вартість "Томагавка".

Зображення

Далі, як обіцяв, трохи про залізо.

На землі - Pz87 LEO WE (варіант німецького Леопарда-2), PzHbz88/95 KAWEST (варіант американської самохідки М-109), SPz2000 (варіант шведського CV9030), RadSPz Piranha (БТР власного виробництва компанії Mowag), патрульний MOWAG Eagle (також місцевий, але шасі американського HMMWV).

Зображення

Машина загородження (власне виробництво)

Зображення

Леопард-2, 420 штук, вартість під 8 мільйонів євро штучка. Куди їм стільки!?

Зображення

В небі - досить вдалий гвинтовий Pilatus в декількох варіантах, вертольоти Eurocopter Super Puma і Alouette III, і ударна основа ВВС - F-5 Tiger II і F/A-18 C/D Хорнет.

Зображення

Зображення

Зображення

Стрілецьке озброєння виглядає небагато, та зате яке! Воно пов'язане з традиційно розвиненим виробництвом на чолі з лідером - Swiss Arms AG (це був ваш старий знайомий CІГ - Schweizerische Industrie Gesellschaft, ви його напевно знаєте по торгових марках SIG ARMS і SIG-Sauer) в Нойхаузені. Післявоєнне озброєння почалося з розробки SIG AK-53 вельми оригінальної конструкції - газовий поршень при пострілі штовхає не затвор назад, а ствол далеко вперед, і плюс - наступний постріл відбувається не в крайньому задньому положенні, а до нього - стовбур забиває в себе патрон, вже знайоме зараз усім інтегральне замикання. Вдалося понизити скорострільність до прекрасних 300 пост/хв. Потім на озброєння став SIG 510 / Sturmgewehr 57. Ця гвинтівка, розроблена SIG на основі SIG AMT Рудольфа Амслера під патрон GP11 7.5x55 виявилась настільки гарною, що довгий час вона не лише стояла на озброєнні армії, але й непогано йшла на експорт.

SIG AMT

Зображення

В загальній тенденції зменшення калібру створюється SIG SG 530/1 під патрон 5.6мм GP90 практично ідентичний Натівському SS109. Пізніше з'являється сімейство SIG SG 540 під 5.56 NATO, з АК-подібним болтовим поворотним затвором. Моделі з 510 по 540 непогано продавалися на експорт, але для армії на їх базі була розроблена SIG 550, вона ж Fass 90, вона ж Stgw 90. На її базі народилося ціле сімейство зброї, у тому числі і варіант укороченого 552-го під патрон 7.62 NATO, і зброя спецпідрозділів SG 553. Гвинтівка дуже непогана, надійна, точна і зручна.

Зображення

Основний пістолет-кулемет - B&T 96 SMG від місцевої фірми Brugger & Thomet, фактично той же H&K MP5. Основного післявоєнного 9-мм пістолета SIG P-201, з автоматикою короткого ходу ствола, вельми точного, але морально застарілого зараз (починаючи з 1975) повністю замінив SIG P-220 у варіанті 9 мм. Основний кулемет - старий добрий MG3, легкий, - FN Minimi. Також на озброєнні армії - дробовик Mehrzweckgewehr 91, який суть Remington 870. Снайперські гвинтівки - фінська Sako TRG-42 і 12,7x99 PGM Hekato. Ну і решта джентльменського набору - Panzerfaust 3, ПТУР M47 Dragon, УРС FIM-92 Stinger.©
 • 0

#23 Marcos

  ....

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3363 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Київ

Відправлено 14.02.2008 – 23:04

теми з"єднано
 • 0

#24 Богуслав

  мораліст

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 976 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Галичина

Відправлено 14.02.2008 – 23:13

Мій друг працював у Швейцарії пів року і його розповіді дійсно дивували. У сім’ї, де він жив, в підвалі обладнано бункер із запасом їжі та води для кожного члена сім’ї. У сейфі зберігається армійська зброя для кожного чоловіка. Кожне місто, містечко та селище обладнано стрільбищем, де по вихідних чоловіки збираються постріляти, попити пива. У цьому дійсно унікальність Швейцарської стратегії оборони, будувалась вона десятиліттями, плюс ментальність та культура народу дозволила це зробити. Попробуйте зараз в Україні роздати чоловікам зброю. Гарантую вам через місяць революцію і розвал країни. Нам узагалі, окрім газових пукалок наможна нічого в руки давати.
 • 0

#25 -=VJ=-

  Старійшина

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6536 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Київ

Відправлено 15.02.2008 – 07:57

Перегляд дописуБогуслав (14.02.2008 23:13) писав:

Попробуйте зараз в Україні роздати чоловікам зброю. Гарантую вам через місяць революцію і розвал країни. Нам узагалі, окрім газових пукалок наможна нічого в руки давати.

Мене завжди дивувало відношення деяких представників нашого народу до всього народу, як до стада бидла...
 • 0

#26 Ґвинтик

  Генеральний писар

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 774 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:свій внутрішній світ...

Відправлено 24.03.2008 – 19:55

Перегляд допису-=VJ=- (22.01.2008 16:12) писав:

Жодного феномену - труднощі допомагають ворушитись і думати. швейцарці думали, натомість ми, з усіма своїми можливостями і багатствами лінуємося це робити.
Швейцарія - це високоінтенсивне сільське господарство, високотехнологічні виробництва та надійна банківська структура - от і всі фактори їх успіху.
А ще "природня фортифікація" і призовна армія. Хоч Швейцарія і є "нейтральною країною, її нейтралітет є збройним. Кожен швейцарець віком від 18 до 40 років проходить військову підготовку (від 18 до 21 тижнів, для офіцерів - 26 тижнів). Потім додатково кожен рік ще кілька тижнів підготовки (причому виплачуються 80% зарплати).

У мене з швейцарського є хіба що така хороша штука :)
 • 0Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних