Перейти до вмісту

Походження прізвищ

Повідомлень в темі: 147

#141 murko

Писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 464 повідомлень
  • Стать:Не скажу

Відправлено 02.09.2014 – 15:46

Перегляд дописуЛоро4ka (07.05.2014 – 18:09) писав:

Мені дуже цікаво булоби дізнатись про ноходження свого прізвища))))
ваше прізвище - Лорочка?

перепрошую - Лоро4ка?
  • 1

#142 Drezdenstpz

Ледар

• Користувачі
  • PipPip
  • 18 повідомлень

Відправлено 06.11.2016 – 18:22

Цікаво було в отримати значення прізвищ БАЛИМБА БАЛЕМБА і ШОВГЕНЮК. Чи можуть ці прізвища мати українське походження?
  • 0

#143 Apallena

Абориген

• Користувачі
  • PipPipPipPip
  • 81 повідомлень
  • Стать:Жінка

Відправлено 10.11.2016 – 14:48

А прізвище Михайленко?
  • 0

#144 storn

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 1 повідомлень

Відправлено 18.01.2017 – 23:51

Перегляд дописуРудий_лис (06.12.2007 – 23:34) писав:

Мені розповідали, що був козак Ландар, мій прапра...прадідусь. Саме прізвище, якщо поділити надвоє, то виходить "лан" і "дар"...гарно так :rolleyes: зараз ще нать залишилось ціле село Ландарів...так і називається=) дуже рідко це прізвище зустрічається...

Доброго дня! Мене звати Олександр Ландар. Збираю інформацію про козаків та власний рід.
Прошу повідомити, з якого села був Ваш пра-прадід та період його життя (наприклад, 17 чи 18 століття).

Мої предки Ландарі жили в с. Ландарі та вірогідно в прилеглих селах до цього села як мінімум с 1850-х років.

З точки зору походження прізвища - вірно написали - "лан" + "дар" може означати професію того, хто "дарує лан", "ландарує", тобто займається розчищенням землі, що поросла, наприклад, чагарником чи лісом, щоб після вирубки подарувати в прямому сенсі цього слова землю (лан) людям.
А ще був термін "ландара" - це різновид карети. Ландарі - ними могли бути ті, хто будував такі карети.
Також зустрічав прізвище Аландаренко - це наводить на думку, що можливо перед прізвищем "Ландар" були ще букви, які з часом зтерлися, забулися.
Як наприклад, в ще одному прізвищі моїх предків - "Кгурджій" (1649) з часом трансформувалось в "Гуржій" (1700-ті роки).

Дякую!
  • 0

#145 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1327 повідомлень
  • Стать:Чоловік
  • Місто:Бахмут, Південна Слобожанщина, Україна

Відправлено 19.01.2017 – 00:12

Шоб ви знали, в староукраїнській писемній традиції сполученням Кг передавали дзвінкий вибуховий змичний задньоньобний звук, тобто Ґ. Тобто та траснсформація - це натуральна звукова асиміляція Ґ>Г (G>H), ну і як бонус ще одна - африката ДЖ перейшла в фрикатив Ж, шо теж не новина для нашої мови. Тобто я хотів сказати, шо це більше "не стерлися букви", а просто вимова змінилася з "Ґурджій в Гуржій".

А оте "лан"+"дар" пояснення, то звичайна народна етимологія. Майже 100% неправильна. Я не знаю справжньої, але припускаю, шо ми маєм тут суфікс -ар, який позначає належність до якоїсь діялности (яку описує корінь), так же як і в крамар, гендляр, бондар тощо. Багато цих слів - запозичення з германьских мов - готської давньоверхньонімецької, хоча, вірю, суфікс -ар спільний, тобто рідний українській мові. Але це слово коренем прямо натякає на германську його природу. Land + ar - ояк треба парсити ваше прізвище. Хоча невиключено шо й справді корінь міг зазнати істотних звукозмін. Ну а так виходе земляний чувак якийсь. :D
  • 1

#146 серпиня

Генеральний писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 966 повідомлень
  • Місто:Пуп Землі

Відправлено 19.01.2017 – 09:50

Перегляд допису_Ex (19.01.2017 – 00:12) писав:

... крамар, гендляр, бондар...
каламар)) (чи ти ворогів лінуксоїдів уникаєш?)

Мені оце слово "ландар" нагадує дієслово "ландати" (напевно розмовне, діалект, бо в словниках нема), значення якого я не можу згадати, здається синонім "швендяти", якщо не помиляюсь.

Повідомлення відредагував серпиня: 19.01.2017 – 09:54

• 0

#147 серпиня

Генеральний писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 966 повідомлень
  • Місто:Пуп Землі

Відправлено 19.01.2017 – 13:42

Таки так. Знайшла у Стефаника:
ландати - волочитися
http://storinka-m.ki...t.php?p_id=1748
Тут є оповідання, а у кінці словничок пояснення слів.
Так шо, пане storn, якщо _Ех правий і суфікс "ар" означає приналежність до діяльності, то ваше прізвище фактично означає "волоцюга" :D, що в принципі дуже навіть по-козацьки.

Перегляд дописуstorn (18.01.2017 – 23:51) писав:

З точки зору походження прізвища - вірно написали - "лан" + "дар" може означати професію того, хто "дарує лан", "ландарує", тобто займається розчищенням землі, що поросла, наприклад, чагарником чи лісом, щоб після вирубки подарувати в прямому сенсі цього слова землю (лан) людям.
А ще був термін "ландара" - це різновид карети. Ландарі - ними могли бути ті, хто будував такі карети.
Також зустрічав прізвище Аландаренко - це наводить на думку, що можливо перед прізвищем "Ландар" були ще букви, які з часом зтерлися, забулися.
Як наприклад, в ще одному прізвищі моїх предків - "Кгурджій" (1649) з часом трансформувалось в "Гуржій" (1700-ті роки).

Дякую!
Ще зустрічала ландарі - деруни (по-чернігівськи))

Повідомлення відредагував серпиня: 19.01.2017 – 13:55

• 1

#148 Татка

Ледар

• Користувачі
  • PipPip
  • 13 повідомлень

Відправлено 19.01.2017 – 17:02

Перегляд допису_Ex (19.01.2017 – 00:12) писав:

А оте "лан"+"дар" пояснення, то звичайна народна етимологія. Майже 100% неправильна.
А може, то модифікування від ландвер? ;)
http://slovopedia.or...403/285015.html
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних