Перейти до вмісту

Рідні свята

Повідомлень в темі: 131

#61 Ластiвочка

перчинка

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5828 повідомлень
  • Стать:Не скажу
  • Місто:Україна вул Любая8

Відправлено 14.03.2008 – 16:48

Чекайте! Я просила пояснити мені деякі речі, яких не знаю і що? відповіді так і нема. Свята є, але ж чи свято то коли не розказують як святкують, як моляться? Загальні картинки є в неті валом. Мене ж цікавить саме спілкування з тими людьми. Наочний приклад
  • 0

#62 Олеська

вовчиця-чарівниця

• Користувачі
  • 8134 повідомлень
  • Стать:Жінка
  • Місто:скіфські вали

Відправлено 15.03.2008 – 00:49

Флуд видалено.
  • 0

#63 Білий Дракон

Хлопець

• Користувачі
  • 6385 повідомлень
  • Стать:Чоловік
  • Місто:Палацу

Відправлено 15.03.2008 – 02:46

Перегляд дописуЛастiвочка (14.03.2008 09:36) писав:

Рідна віра! А шо тоді рідна віра? три сторінки інфи про свята? а яке то свято коли його ніхто не святкує і шо то за віра у ніщо?
Віра це те, що в тебе в душі. А писання чи традиції, то є релігія. Можна бити до крові чолом, бути фанатичним адептом релігія, а, насправді, не мати віри. Проте для віри релігія зовсім не обов’язкова. :happytwo:
  • 0

#64 Ластiвочка

перчинка

• Користувачі
  • 5828 повідомлень

Відправлено 15.03.2008 – 09:13

Перегляд дописуБілий Дракон (15.03.2008 02:46) писав:

Віра це те, що в тебе в душі. А писання чи традиції, то є релігія. Можна бити до крові чолом, бути фанатичним адептом релігія, а, насправді, не мати віри. Проте для віри релігія зовсім не обов’язкова. :happytwo:
Чекай, ми говоримо зараз не про те. Тема називається Рідні свята, багато цікавої інфи, от і виникло питання: якщо для когось є свята то як вони святкуються чи насправді святкуються, чи то просто (даруйте мені) словесний понос ні про що. Я, наприклад, можу розповісти про свята і як вони святкуються в колі моїх рідних і знайомих, таке ж хотіла почути й тут, але ...Загальна інфа, передрук статтей, а реалії? Просто хотіла живого прикладу і все, хотіла простого пояснення чому так і що стало переломом у свідомості людини...Ось власне й усе...ніякого підвоху чи криміналу
  • 0

#65 Olexandr

противсіх

• Користувачі
  • 1510 повідомлень
  • Місто:місто Київ

Відправлено 15.03.2008 – 11:25

Ластівочко, пан Sotnik у 39-му дописі якнайкраще все пояснив. Цілком з ним згоден. Тут розповідається про те, як ці свята відзначались раніше. Пізніше, зміст більшої частини з них (якщо не всіх) було спотворено і через зміну календарів зміщено на два тижні вперед. Тому, думаю, що для того, аби побачити, як вони святкуються не обов'язково шукати рідновірів. Щодо мене, то я не святкую, але цікавлюсь, бо це звичаї наших пращурів. Відповідно, симпатизую всім, хто намагається це якимось чином відродити і вивчає ці питання.
  • 0

#66 d^.^b

убухана скотина

• Користувачі
  • 1206 повідомлень
  • Місто:ілюзії

Відправлено 15.03.2008 – 12:14

а й справді))))

просто незважаючи на те
що праведні христийани насильно навернули до своєї віри слов’янські душі
змінити звички цієї душі вони все ж таки незмогли :ggggg:

от наприклад:
невже ота дитяча забавка битися крашанками на пасху – це стародавня християнська звичка?? :happytwo:
  • 0

#67 Ластiвочка

перчинка

• Користувачі
  • 5828 повідомлень

Відправлено 15.03.2008 – 18:03

Перегляд дописуOlexandr (15.03.2008 11:25) писав:

Ластівочко, пан Sotnik у 39-му дописі якнайкраще все пояснив. Цілком з ним згоден. Тут розповідається про те, як ці свята відзначались раніше. Пізніше, зміст більшої частини з них (якщо не всіх) було спотворено і через зміну календарів зміщено на два тижні вперед. Тому, думаю, що для того, аби побачити, як вони святкуються не обов'язково шукати рідновірів. Щодо мене, то я не святкую, але цікавлюсь, бо це звичаї наших пращурів. Відповідно, симпатизую всім, хто намагається це якимось чином відродити і вивчає ці питання.
О, дякую Одлександрові за змістовну відповідь. Тепер ясно, але цікаво ж все-таки - невже ніхто з присутніх не святкує? Не обов"язково зібрання, а чисто домашня обстановка. Тоді знову ще одне питання: якщо не обов"язково вірити, а лише цікавитись, то виходить, що та людина взагалі ні в що не вірить? (маю на увазі релігію)
  • 0

#68 Sotnik

Старійшина

• Користувачі
  • 1905 повідомлень

Відправлено 15.03.2008 – 19:03

Ні, пані Ластiвочка. Древня віра предків була по своїй суті пантеїстична. Приблизно таких поглядів на Бога дотримуюсь і я. Бог - це Всесвіт, це вся природа. Бог є в кожній людині - це її сумління. В це не треба вірити. Достатьньо це бачити, відати.
Коли мене питають, чи вірю я в Бога, то я не знаю як відповісти... Чи вірю я в Сонце, в Землю, в приРОДу, в Всесвіт? Чи вірю я в те, що Бог живе і в мені? Слово "віра" тут не підходить... Я в це не "вірю", я це знаю напевно, я це "відаю".

Зображення
Вербиця - 18 березня

Вербу здавен шанував наш народ – вона найскоріше сповіщає прихід весни. Є в нас віра, що верба втілює в собі велику силу життя. Вітер вербну гілочку відломив. Гілочка гнана вітром заплакала за життям, відламаним кінцем до сирої землі припала, і Матінка-Земля їй життя врятувала. Вербна гілка пустила корінь. З гілочки виросла велика верба – ми, люди природи, зачаровані великою спонукою життя! Відтак, на Вербну неділю в усіх храмах відбувається врочистий обряд посвячення вербових галузок. Після Богослужіння священик скроплював гілочки свяченою водою. І святу таїну життя у вербі бачачи, ми перед Великоднем вітально, радісно торкаємося самі до себе гілочками і кажемо:

Не я б'ю – верба б'є,
Недалечко червоне яєчко,
За тиждень – Великдень!
Не вмирай, не вмирай
Великодня дожидай!

Що значить – не я турбую тебе, а сила життя, що є в мені, виявляє торжество своє. І (як не радіти!) – у яєчкові вже є червона цяточка – є кров, народжена червоним весняним сонцем, кров – життя. Життя незнищиме!
За звичаєм батьки "б'ють" свяченими галузками й дітей:

Не я б'ю – верба б'є:
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля!

Повернувшись із відправи, більші галузки втикають біля дороги чи на городі, щоб свячене дерево пустило глибоке коріння. Від того, очевидно, українські села завжди потопають у вербах. Перед тим, як посадити галузку, кажуть:
- Щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток!

Крім доріг та обійсть, вербу висаджують також у полі біля криниць, щоб вода завжди була чистою і холодною, а обіч річок та ставків – щоб зміцнити береги від обвалів та замулення.
Посвячені галузки затикають також у хлівах і стайнях – щоб нечиста не правувала. Це дерево допомагає від багатьох недуг і має неабияку магічну силу. Виганяючи вперше корів на пасовисько, їх обов'язково благословляють свяченою вербою – щоб тварини не губили череди й всяка нечисть не чіплялася.

Повідомлення відредагував Sotnik: 15.03.2008 – 18:53

• 0

#69 Ластiвочка

перчинка

• Користувачі
  • 5828 повідомлень

Відправлено 15.03.2008 – 20:19

Цитата

Відтак, на Вербну неділю в усіх храмах відбувається врочистий обряд посвячення вербових галузок. Після Богослужіння священик скроплював гілочки свяченою водою. І святу таїну життя у вербі бачачи, ми перед Великоднем вітально, радісно торкаємося самі до себе гілочками і кажемо:
так це ж ніби про християн?
  • 0

#70 Sotnik

Старійшина

• Користувачі
  • 1905 повідомлень

Відправлено 15.03.2008 – 20:54

Перегляд дописуЛастiвочка (15.03.2008 20:19) писав:

так це ж ніби про християн?
А я про що казав? Про те, що християнська Церква перейняла в древньої віри майже всі свята. Збереглися більшість обрядів. Змінилася тільки "вивіска".
Навіть християнські святі скопійовані з древніх богів.
Так на образ Ісуса Христа спроектовано образ Дажбога.
На образ Миколая Угодника перенесено образ Велеса.
Нв Миколая Чудотворця - образ Сварога.
На образ Григорія Побєдоносця перенесено образ Перуна.
На образ Богородиці спроектовано образ Лади.
Я не займався спеціально цим питанням, але думаю, що всі старі (не новоспечені) Святі мають свої праобрази в древній вірі.
Щоб мати уяву, як саме проходив процес перенесення образів, можна прочитати "Первоміст" Загребельного. Там монах-растрига "творив" образ Святого Миколая. Та й взагалі книжка класна!

Повідомлення відредагував Sotnik: 15.03.2008 – 21:07

• 0

#71 Ластiвочка

перчинка

• Користувачі
  • 5828 повідомлень

Відправлено 15.03.2008 – 21:41

Настільки все переплелося, перемішалося - то все наша історія. Взяти ту ж Вербну неділю, писанки, Зелені свята, Івана-Купала інші...Добре, що люди вірять, добре, що цікавляться, добре що шанують...лиш би не сварились між собою, не ворогували принижуючи один одного...Знаю, що 19 березня прилітають лелеки, цікаво чи є це в рідних святах?
  • 0

#72 Sotnik

Старійшина

• Користувачі
  • 1905 повідомлень

Відправлено 15.03.2008 – 22:28

Перегляд дописуЛастiвочка (15.03.2008 21:41) писав:

Знаю, що 19 березня прилітають лелеки, цікаво чи є це в рідних святах?
Свято, присвячене лелекам, справляли 24 лютого - Лелечини. Вважалося, що в цей день птахи вилітали з Вирію додому.
Приліт птахів з Вирію відзначали на Сорочини, 9 березня.
Велика плутанина виходить із-за зміщення календаря на 13 днів.
  • 0

#73 Bobua

Писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 400 повідомлень
  • Місто:Бровари

Відправлено 17.03.2008 – 09:57

Перегляд дописуSotnik (15.03.2008 22:28) писав:

Свято, присвячене лелекам, справляли 24 лютого - Лелечини. Вважалося, що в цей день птахи вилітали з Вирію додому.
Приліт птахів з Вирію відзначали на Сорочини, 9 березня.
Велика плутанина виходить із-за зміщення календаря на 13 днів.
може Ви говорили про розбіжності між календарними святами і фактичними їх проявами?
тоді причини, нмсд, значно глибше
рік (коло довкруг сонця) триває, пригадую, насправді не 365 днів і навіть не 365,25
тобто зміщення було необхідним і плутанина не через нього

бо воно вже запізнилось :) : століття [особливо останнє] й тисячоліття знущань над природою з боку людей — от це і є причина
  • 0

#74 Sotnik

Старійшина

• Користувачі
  • 1905 повідомлень

Відправлено 17.03.2008 – 13:24

Відчувається і природна невідповідність, пов'язана з глобальним потеплінням, зміною клімату.
Існує також плутанина "календарна". Коли в Європі всі вже відзначили Різдво 25 грудня (коли сонячний день починає прибувати), а у нас святкують аж 6 січня... Ну і що у нас в цей день відчувається в природі? Аж нічого! Те ж саме і з Великоднем...Та і з іншими святами, які прив'язані до природних явищ.
  • 0

#75 Bobua

Писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 400 повідомлень
  • Місто:Бровари

Відправлено 19.03.2008 – 14:14

Цитата

травень
01 – Богиня Майя (початок зеленотрав'я, "замаювання" дерев листям)
02 – Богиня Жива, Солов'їний Великдень (молитви на довголіття)

http://pravoslavu.narod.ru/kolo.htm
а звідки у нас Майя?
...та сама, що й бджола? :lol:

і все-таки дивно: чому є така неприємна, нездорова :ura: збіжність дат наших свят і пострадянських?

Перегляд дописуSotnik (17.03.2008 13:24) писав:

Відчувається і природна невідповідність, пов'язана з глобальним потеплінням, зміною клімату.
Існує також плутанина "календарна". Коли в Європі всі вже відзначили Різдво 25 грудня (коли сонячний день починає прибувати), а у нас святкують аж 6 січня... Ну і що у нас в цей день відчувається в природі? Аж нічого! Те ж саме і з Великоднем...Та і з іншими святами, які прив'язані до природних явищ.
правда-правда!

те саме з новим роком!
ну чого було його тулити на 1 січня? ну що там нового є?
та ще й квартал/сезон розбивають, збоченці :rolleyes: :D

правда слід визнати, що

Цитата

* 08 – Новоліття, Щедрий вечір (перший молодик перед весняним рівноденням)
* Зірочкою позначені Свята, дата яких щороку змінюється і залежить
від Великодня, фаз Сонця і Місяця, стану Природи, дня тижня.
теж невдало :tryzub:

зробили б 1 березня - новий рік і дійсно було би видно: початок весни, початок нового життя [100% для однорічних рослин :)]

Повідомлення відредагував Bobua: 19.03.2008 – 14:18

• 0

#76 Sotnik

Старійшина

• Користувачі
  • 1905 повідомлень

Відправлено 25.03.2008 – 17:27

25 березня - Великдень. Благовіщення. Різдво весняного Сонця – Ярила. Весняне рівнодення: день стає більше ночі. Дух Світла благословляє Землю і все живе на ній. Освячення калачів, крашанок, писанок та інших страв.
Зображення
  • 0

#77 Sotnik

Старійшина

• Користувачі
  • 1905 повідомлень

Відправлено 27.03.2008 – 00:20

26 березня - Весняний Перун, Благовісник
Прикріплений файл  perun.jpg   93.57К   2 Кількість завантажень:
За стародавнім віруванням у день Благовісника грім і блискавка прокидаються від зимового сну, а тому після Благовісника кожен день можна сподіватися грому.
В різних місцевостях України є багато казок і легенд про грім і блискавку. В усіх таких оповіданнях народ намагається дати своє пояснення цього грізного явища природи. На Київщині пояснюють так: "Грім і блискавка землю будять, щоб прокидалася, бо вже весна".
Господарі в день Благовісника носили в храм хлібні зерна для посвячення на посів. Прийшовши додому, вони змішували зерна з насінням. Від Благовісника починають сіяти ранні ярі зернові – овес, ячмінь та пшеницю. Отже, Благовісника святкували перед першими яровими посівами.
В західноукраїнських легендах Благовісник наділений ще більшою силою – там він володар сонця. А що сонце найголовніше з усіх небесних світил, то й Благовісник старший від Великодня.
Іван Франко дає пояснення до цієї приповідки: "...коли Благовісник трапиться в той сам день, що Великодень, то насамперед треба відправити службу "святому Благовісникові", а тільки тоді можна починати Воскресеню."
  • 0

#78 Ластiвочка

перчинка

• Користувачі
  • 5828 повідомлень

Відправлено 27.03.2008 – 14:27

Сотнику, шось я ніц не розумію з твоїх коментів тут - 25 березня - Великдень. Благовіщення. Благовіщення то чисто християнське свято! Щось ти все вкупу складаєш :rolleyes:
  • 0

#79 Olexandr

противсіх

• Користувачі
  • 1510 повідомлень
  • Місто:місто Київ

Відправлено 27.03.2008 – 14:56

Перегляд дописуЛастiвочка (27.03.2008 14:27) писав:

Сотнику, шось я ніц не розумію з твоїх коментів тут - 25 березня - Великдень. Благовіщення. Благовіщення то чисто християнське свято! Щось ти все вкупу складаєш :rolleyes:
А хіба є чисто християнські свята? Я щось жодног пригадати не можу...
Пан Sotnik писав про це свято в 31 дописі
  • 0

#80 Ластiвочка

перчинка

• Користувачі
  • 5828 повідомлень

Відправлено 27.03.2008 – 15:30

Перегляд дописуOlexandr (27.03.2008 14:56) писав:

А хіба є чисто християнські свята? Я щось жодног пригадати не можу...
Пан Sotnik писав про це свято в 31 дописі
Так християни не з Марса прилетіли. Наші звичаї, свята так переплелися, що годі шукати хто, чого і де...
А ось що говориться про наше Благовіщення (майже ідентичне тому, що навів Сотник)
Першим великим непередвижним церковним весняним празником є Благовіщення. 7 квітня, за Бiблiєю, до Марії спустився з неба Ангел Гавриїл i возвiстив їй "благу вість" про те, що вона уподобиться стати матір’ю Божого Сина, якого нарече Ісусом. Щоб уподобитися Дiвi Марії, дівчата на Благовіщення не заплітають коси.
Українці вважали, що саме в цей день Господь благословляє рослини, які поступово воскресають після зимової смерті. Працювати забороняється, особливо вагітним жінкам. Навіть пташки цього дня, не дивлячись на зайнятість, не будують своїх гнізд. У народі вірять в те, що коли празник випаде на суботу чи неділю, то рік буде щасливим, а якщо на п`ятницю-поганим. У цей день ворожили, прогнозуючи погоду на рік. Господарям у цей день забороняється без потреби виходити з двору, бо це грозило тим, що втечуть рої бджіл. Не можна було ходити по сусідах i навіть спускатися згори, щоб не згубити багатство. А ще, як i на Різдво, Новий Рік, Йордан, так i на Благовіщення не дозволялося нічого позичати i навіть продавати. На Благовіщення не варять гарячої страви. На Благовіщення побутував також звичай відпускати на волю птахів. Будь-яка тварина, чи то кінь, чи то собака, яка народилась на Благовіщення, буде мати яку-небудь ваду.
Благовіщення — важлива віха землеробського календаря українців. До цього" свята лелеки звичайно прилітали з вирію та починали вити гнізда. Існувало повір`я, що на Благовіщення відкривалася земля і з неї виповзали змії, вужі та інші плазуни. За народними уявленнями, лише після Благовіщення можна було розпочинати польові роботи. Раніше ж "турбувати" землю вважалося великим гріхом.
Якщо до Благовіщення люди чекали на прихід весни, то після цього дня вважалося, що вона остаточно утвердилась у своїх правах, проте зима ще може сказати своє вагоме слово.
На Благовіщення зими не лай, а саней не ховай.
Гарна погода - гарний врожай.
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних