Перейти до вмісту

Стратегії українізації

Повідомлень в темі: 115

#101 WANUA

Абориген

• Користувачі
  • PipPipPipPip
  • 71 повідомлень
  • Стать:Чоловік

Відправлено 16.02.2010 – 08:57

Перегляд дописуd^.^b (8.02.2010 21:26) писав:

і то правда - бомжі тепер культурно просять порожні пляшки, і алкаші тепер культурно блюють у смітники, та й взагалі усьо в повній культурі стало :happytwo:
Ой, тільки не треба цього дешевого сарказму.
  • 0

#102 змій

Писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 406 повідомлень
  • Місто:Африка

Відправлено 05.07.2010 – 00:25

Перегляд дописуEmika (13.04.2007 01:41) писав:

Чудово, початок вельми обнадійливий, адже українізацію слід починати насамперед із себе.

Однак проблеми починаються там, де виникає потреба впливати на інших. Оскільки більшість громадян України є білінгвами (в декотрих ситуаціях користуються українською, в деяких - російською), то постає питання: як зробити українську привабливішою для них за російську? Одна з типових помилок, яку я не раз помічала - тиск на співрозмовника. Нагадуючи йому про , його тим самим спонукають відстоювати своє право розмовляти російською - тобто досягають зворотного ефекту! Отже, прямий "наступ" породить спротив.
Непотрібно нагадувати про обов"язок розмовляти українською (бо інакше він - москаль, манкурт, запроданець і т.п.). Я помітив, що як що з людиною впевнено розмовляєш Українською Мовою то дуже часто та людина охоче переходить сама на Українську Мову.
  • 1

#103 Олександр Тагаєв

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 40 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 12:12

Я так вважаю, що ці старі заклики щось там потихеньку проводити вже не актуальні. Для того щоб врятувати українську мову від остаточного зникнення через декілька поколінь потрібна шокова терапія.

1. Те, що потрібно, як закликали деякі у 2010, завжди користуватися українською, то це саме собою зрозуміло. Але це потрібно робити не для того щоб переконати співрозмовника переходити на українську, а щоб просто залишалась хоча б якась частина носіїв української. Бо носієм не можна вважати людину, яка просто може користуватись мовою, але не робить цього, або робить у 40 відсотках випадків.
Те, що там давали на різних форумах поради як перейти на українську і переконували в необхідності цього це все безумовно дуже добре, але почули тільки ті хто самі це знають. Я допускаю, що є якийсь виняток і якась частина перейшла на українську саме завдяки таким закликам. Це повинно бути все масовішим. Масовішими повинні бути заклики. Вони повинні бути взягалі усюди.

2. Держава повинна безумовно заборонити повністю російськомовне телебачення, радіо і пресу. Ті, хто захочуть російськомовного, нехай шукають в інтернеті. Але російські соціальні мережі також треба заборонити.

3. Потрібно на державному рівні зайнятися створенням україномовного контенту в інтернеті. Я ось особисто пишу статті до україномовнної вікіпедії. Щоб хоча би у тих, хто хоче читати українською, була можливість знайти україномовну інформацію з будь-яких питань. Фактично я перекладаю з російської, але вибираю добре написані статті і намагаюсь перекласти добре. Треба, щоб кожен хто може зробити якийсь вклад, робив. А це насправді дуже легко. І щоб кожен дописувач вікіпедії зрідка розповідав про свою діяльність усюди де тільки можна. Але це все відбувається без підтримки держави. Держава могла хоча б пропагувати цю діяльність і сприяти якимсь невеличким курсам у декілька занять для початківців, а більше там і не потрібно. Також держава зобов'язана дати дозвіл на перенесення усіх україномовних енциклопедій у вікіпедію.

4. Держава повинна фінансувати створення україномовного програмного забезпечення. І безумовно треба створити добрі безкоштовні загальнодоступні машинні перекладачі з англійської. Хоча б на рівні теперешніх перекладачів з російської. Я б залюбки перекладав статті з англійської, якби вони були.

Багато взагалі можна про це говорити. Потрібно створювати і контент і апелювати до людей і до держави. Навіть якщо держава і не слухає, то хтось із людей почує, а це значить, що принаймні в цих людях українська мова буде жити до тих часів поки прийде патріотична влада.

Я згоден, що українська мова поступово зникає. Навіть не тільки через те, що носіями себе вважають ті хто її знають, але не користуться, і вважають, що цього досить. Навіть захід України говорить все більшим суржиком. Ну знову ж таки преса, тб, російські соціальні мережі. Знову ж таки держава могла б створити чисто україномовну соціальну мережу, не думаю, що це дуже багато б коштувало. А так поки це залишається справою ентузіастів.

Думаю українську мову можна було б врятувати за серйозної державної підтримки. Усе ж таки російська мова - це мова чужинців, якими заселили великі міста, а з давніх давен тут люди говорили українською. Доки такої підтримки нема, залишається сподіватись на ентузіастів.

Повідомлення відредагував Олександр Тагаєв: 26.11.2014 – 12:25

• 1

#104 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 265 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 12:59

Підтримати українську мову конче необхідно, але самими заборонами нічого не вдієш, та ще й знайдуться діячі, що почнуть галасувати про порушення прав "чілавєка".
1. В Києві я спостерігаю значне збільшення української мови в магазинах, кав'ярнях, на вулиці. Звертайтесь до продавця українською - він відповість українською.
2. Забороняти тв, радіо, пресу - дурне діло. Встановити ліміт - 20-30%, за перевищення - значні штрафи. А також послідовне виконання законів про обов'язкове дублювання/субтитрування всієї іноземної відеопродукції.
Заборона будь-якого інтернет-ресурсу - вже повна нісенітниця. Не треба йти шляхом Північної Кореї, Китаю і Росії
3, 4. Наша держава не спроможна створити нічого путнього :( Вікіпедія, як і усі цікаві проекти - справа волонтерів. Перенос українських енциклопедій у Вікіпедію - цікава ідея, але що має до цього держава ? Авторські права ? :rolleyes:
Україномовне програмне забезпечення теж не з'явиться з державною допомогою, лише тоді, коли буде попит.
Встановіть українську мову в операційній системі, офісному пакеті, браузері. Особливо - в браузері, багато ресурсів аналізують мову користувача і складають статистики.
Україномовні мережі існують - і краще, щоб держава і надалі не мала до них ніякого відношення (а не те, шо січас в росії)
Державна підримка - насамперед податкові пільги для видавців та інших виробників україномовного контенту, можливо, також гранти для письменників, хоча в останньому випадку теж немає впевненості, що їх отримають справжні письменники, а не "ті, хто треба".
  • 0

#105 Олександр Тагаєв

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 40 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 13:26

Ви неодоцінюєте ситуацію. Щодо заборони чогось в інтернеті, я не знаю як це технічно можна зробити, але бажано було б російські соціальні мережі закрити. Щодо телебачення, радіо, преси, це можна зробити і потрібно. Це недемократично, але в інакшому випадку українська мова зникне. Не завжди національні інтереси співпадають з якимись там лібералізмами. Якщо цього не зробити, то донбас буде у Львові.

З приводу продавців скажу так. Я не люблю коли мені продавці відповідають російською і мене від цього верне. І, до речі, далеко не всі вони переходять на українську. Але мені цього недостатньо. Мені треба щоб діти спілкувались українською. Щоб не прислухатись там в даремному сподіванні, що хтось там говорить українською. Не з батьками своїми а між собою.

Щодо енциклопедій я маю на увазі дійсно авторські права.

Щодо дублювання законів не знаю. Якщо вже не можуть люди обійтись без серіалів, треба голос перекласти, субтитри нічого абсолютно не дають.

Те що ви все говорите нічого не дасть. Йдеться про виживання мови. Такими напівкроками вона буде просто повільніше зникати.

Повідомлення відредагував Олександр Тагаєв: 26.11.2014 – 13:42

• 0

#106 Олександр Тагаєв

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 40 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 14:16

І взагалі, коли я говорю про роль держави в волонтерських проектах, то я якраз і маю на увазі тільки сприяння, а не втручання. Наші соціальні мережі це просто ну взагалі. Держава, могла б, наприклад, заплатити тим самим програмістам, щоб зробили нормальний україномовний інтерфейс, зі всіма можливостями. І ніяких рус!
Щодо вікіпедії могли б, наприклад, сприяти соціальній рекламі. Ті ж самі авторські права.

Ви говорите про попит, а це тут не працює, бо попит на російськомовне все одно буде значно більшим, все пізнається в порівнянні, а не просто в констатації факту наявності.
Я також підкреслюю необхідність волонтерства і доброї волі, але не бачу, що це скільки небудь масово відбувається в нашому суспільстві. Нерівні стартові умови. Занадто вже наш народ покалічили.

Повідомлення відредагував Олександр Тагаєв: 26.11.2014 – 14:21

• 0

#107 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 265 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 14:21

В ситуації, що склалася з українською мовою, швидкого рішення немає. Жодні примуси та заборони не дадуть бажаного ефекту.
Державні заходи підтримки можуть включати прямі вимоги використання лише державної мови в певних випадках, наприклад, для реклами це пряцює вже давно і нікого не дивує. Радіо і ТБ передачі - не завжди можна чітко визначити, якою мовою вони йдуть, коли один з ведучих говорить українською, а інший - російською, але, здається, умови ліцензування каналів передбачають цілком певний - і немалий - відсоток контенту українською мовою, али чи хтось це контролює ? Ось де завдання держави: слідкувати за дотриманням вже існуючих законів.
Те ж стосується фільмів: обов'язкове дублювання або субтитрування ніхто не відміняв, проте дуже часто російськй серіали йдуть як є
(Щоправда, багато російських серіалів знімалося в Україні - тоді вони не вважаються іноземними і не потребуть перекладу :angry: )
Дуже корисно було б вивчити досвід Франції та Чехії - як там викорінювали іноземні (англійські та німецькі, відповідно) словозапозичення та вводили власні - активно попрацювали мовознавці.
А щодо соцмереж - треба, щоб люди усвідомили, що всі ці "вконтактє" і "однокласснікі" повністю контролюються фсб росії
  • 0

#108 Обрій

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 268 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 14:33

Перегляд дописуОлександр Тагаєв (26.11.2014 – 12:12) писав:

потрібна шокова терапія.

1. Те, що потрібно.... це потрібно робити... Це повинно бути.. Масовішими повинні бути... Вони повинні бути...
2. Держава повинна безумовно....треба заборонити.

3. Потрібно на ..... Треба.... держава зобов'язана ....
4. Держава повинна...І безумовно треба....
Потрібно створювати.....
бла бла бла
ти чудово почуватимешся серед розумників, які 25 років безперестанку розказують що "треба, повинно, необхідно, мусимо, зобовязана..." на передачах кшталту "шустєр лайв".
а віз і нині там
ба навіть, назад відкотився.

Перегляд дописуОлександр Тагаєв (26.11.2014 – 13:26) писав:

Якщо цього не зробити, то донбас буде у Львові.
не якщо, а вже. відстаєш від життя.
Львів вже прийняв Донбас у себе з розкритими обіймами.
спочатку у вигляді Ахметова та його проекта "Шахтьор Данєцк". красномовна демонстрація своєї рабського, здонбащеного світогляду.
що ще потрібно, щоб зрозуміти, що донбас вже давно вся країна.

як кажуть кацапи, "рібята, поєзд ушол
  • 0

#109 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 265 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 14:36

Програмне забезпечення:
1) якщо держава знайде на це гроші, в наших реаліях їх отримають не ті, хто зробить, а ті, хто ближче до годівниці
2) кожний програмний засіб локалізується індивідуально, і самим автором (виробником); грамотно побудовані програми мають винесені таблиці локалізації, які можна доповнити або підставити - це не є справа програмістів, достатньо, щоб людина знала обидві мови і розуміла контекст програми;
я свого часу доклав певних зусиль, щоб українізувати Віндовс - базова поставка не передбачає такої можливості :( - і досить значних зусиль, щоб українізувати МСофіс, проте російські хвости в багатьох місцях позалишались. Епловська Макось має таку опцію в базі, але також криву - місцями теж вилазять російські огризки (каламбур :) ). Коли україномовного інтерфейсу немає, волію англомовний (який, до речі, більш адекватний).
Говорити про те. щоб українські програмісти створили повноцінні заміни поширених програм - навіть не смішно.
Можна лише вимагати від постачальників, щоб ті продукти, які офіційно постачаються до нас, мали український інтерфейс - це як раз вирішується законодавчо. Але вирізати російськомовний інтерфейс ніхто не буде.
  • 0

#110 Олександр Тагаєв

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 40 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 15:19

Перегляд дописуL'insouciаnce (26.11.2014 – 14:33) писав:

Ну а Ви хочете бути мені своєрідним демотиватором. Ну то я Вам одразу скажу, що в цьму сенсу нема. Я і так абсолютний песиміст. Ось коли я все це спостерігаю, про що ви говорите, то в мене не просто не зникає бажання робити так, щоб мої погляди стали всезагальним законом, а продовжувати робити навіть якщо вже ніхто так не вважає.
Щодо Шустер Лайф, то скажу, що телевізор уже дуже давно не дивлюсь. Тим більше не можу уявити перегляд мною Шустер Лайф оскільки там багато російської мови. Коли я ще його дивився, я не бачив шоб там хтось пропоновував якісь радикальні кроки. І не пропонували їх 23 роки назад. Хоча тоді можливо й хотіли, але спідівались що все відбудеться саме собою. Ну і судячи з цього форуму, багато залишається оптимістів. Хоча видно, що й тоді були песимісти і їх слова підтвердились.

Перегляд дописуrenxu (26.11.2014 – 14:36) писав:

Мало дуже людей цим займається. На все програмне забезпечення не вистачить. Я розумію, що мова йде про державу в наших реаліях, але якби реалії були іншими, то я би й не написав цього на форумі.

Повідомлення відредагував Олександр Тагаєв: 26.11.2014 – 15:15

• 0

#111 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 265 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 15:54

Перегляд дописуОлександр Тагаєв (26.11.2014 – 15:19) писав:

Мало дуже людей цим займається. На все програмне забезпечення не вистачить. Я розумію, що мова йде про державу в наших реаліях, але якби реалії були іншими, то я би й не написав цього на форумі.
Вже є закони про використання державної мови, які не виконуються: фільми, радіо, тб;
Десь читав, як один львів'янин затролив в суді виробника пральної машини за відсутність інструкції державною мовою - тут теж закон не виконується практично ніким.
Держава - верховне шапіто (© кіт Мурзик) - повинна прийняти закони про обов'язкову українізацію програмних засобів та про податкові пільги для книговидавців та інших виробників україномовного контенту: це не потребує видатків з бюджету, які були б проср витрачені не за цільовим призначенням.

Повідомлення відредагував renxu: 26.11.2014 – 15:54

• 0

#112 Олександр Тагаєв

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 40 повідомлень

Відправлено 26.11.2014 – 17:08

Перегляд дописуrenxu (26.11.2014 – 15:54) писав:

Вже є закони про використання державної мови, які не виконуються: фільми, радіо, тб;
Десь читав, як один львів'янин затролив в суді виробника пральної машини за відсутність інструкції державною мовою - тут теж закон не виконується практично ніким.
Держава - верховне шапіто (© кіт Мурзик) - повинна прийняти закони про обов'язкову українізацію програмних засобів та про податкові пільги для книговидавців та інших виробників україномовного контенту: це не потребує видатків з бюджету, які були б проср витрачені не за цільовим призначенням.

Я не читав цих законів. Я сумніваюсь що вони достатньо суворі. Якщо вони є і не виконуються, то треба закривати такі канали і радіостанції. І суворіші закони приймати. Це слова людини яка живе в Києві і терпіти не може російську мову і не хоче залишитись єдиною україномовною людиною. Я розумію, що від факту моїх слів отак одразу нічого не зміниться, але я ж не буду казати кожному російськомовному киянину "Ану но розмовляй українською!". Я можу тільки закликати всіх небайдужих казати про це в інтернеті. Можна ще, наприклад, в фейсбуці звертатись до кожного депутата. Щось треба робити.

Повідомлення відредагував Олександр Тагаєв: 26.11.2014 – 17:09

• 0

#113 Тимофій

Профі

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 323 повідомлень
  • Місто:Київ

Відправлено 12.02.2016 – 08:42

Цитата

Звернення до росіян в Україні
Тривалий час Україна була колонією Російської імперії, СРСР.
До росіян в Україні таке ставлення як до британців в Індії, Єгипті, до французів у Алжирі, Конго, Марокко, Тунісі.
Історію вже не зміниш. Можна змінити ставлення. Нажаль більшість росіян не дає для цього вагомих підстав.

Так, до росіян зараз в Україні неоднозначне ставлення. В чомусь подібне на ставлення до німців в СРСР 1941-1945. В СРСР німці розмовляли російською мабуть в той період і мали певні обмеження.

В Україні живуть кілька мільйонів росіян. Українці змушені вибудовувати стосунки з російською діаспорою по-новому. Загалом ставлення толерантне. Росіян в Україні окупантами відкрито ніхто не називає, Це табу:)

В той же час українці вітають патріотичну позицію росіян, які народились в Україні. І вдячні за ту роботу, яку Ви робите. Хочу також відмітити, що частина з Вас володіє українською мовою. Ви є взірцем для багатьох росіян в Україні. Ваш приклад має надихати інших росіян.

Наприклад Порошенко, Янукович, Кучма, Азаров, Макаров, Ганапольський та багато інших політиків, чиновників, журналістів показали, що за 1-3 роки можуть легко оволодіти українською мовою і використовувати її в публічних дискусіях.

Вважаю, що має бути політика суворої українізації у владі, армії, політиці, публічному просторі, на телебаченні та радіо.
Всі депутати, чиновники, телеведучі, які не володіють та не бажають говорити українською мають бути звільнені протягом року. Займатись політикою в україні можуть тільки люди, які завжди публічно вживають українську мову.
Обурює позиція М. Саакашвілі та інших політиків, якій після того як прожили багато років в Україні вперто говорять російською в публічних виступах.

Завдання №1 для українців - українізація армії та Києва. З армією простіше. Можна видати наказ і запровадити мовні курси.

З Києвом складніше. Доведеться або виселити всіх російськомовних, або перенести столицю до Львова, Франківська, Луцька, Тернополя або іншого українського міста :)

Якщо Ви говорите в Україні російською вас чують 5-10 мільйонів людей.

Якщо говорити в Україні українською, то Вас почують 30-40 мільйонів людей.

Це добре знають маркетологи, політики і президенти.

Тепер це знаєте і Ви!
http://globalukraine...og-post_19.html
  • 0

#114 Тимофій

Профі

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 323 повідомлень
  • Місто:Київ

Відправлено 15.02.2016 – 11:50

Хто в ІТ перейшов на спілкування українською?

Якщо Вам є що сказати на тему українізації ІТ, прокоментуйте в темі на dou.ua будь ласка.

Перегляд дописуZmi (10.04.2007 – 22:56) писав:

Вибачте, яка українізація, якщо при владі, якщо і є українці - то запроданці?
Питання українізації влади в Україні залишається актуальним ;)

Перегляд дописуОлександр Тагаєв (26.11.2014 – 13:26) писав:

Ви неодоцінюєте ситуацію. Щодо заборони чогось в інтернеті, я не знаю як це технічно можна зробити, але бажано було б російські соціальні мережі закрити. Щодо телебачення, радіо, преси, це можна зробити і потрібно. Це недемократично, але в інакшому випадку українська мова зникне. Не завжди національні інтереси співпадають з якимись там лібералізмами. Якщо цього не зробити, то донбас буде у Львові.
В банках, в більшості компаній соцмережі заблоковані. Заблокувати російські соцмережі елементарно на рівні провайдерів інтернет. Один закон ВРУ, кілька місяців роботи СБУ, МВС і все. Можна "практично" заблокувати весь сегмент *.ру, *.ru, тощо в Україні. Росія вже давно заблокувала український сегмент інтернет у себе.

Ви самі можете елементарно заблокувати в AdBlock+ російські сегменти інтернет в своїх браузерах та на гаджетах. Адже багато картинок, банерів українські сайти підтягують з російського сегменту мережі.

Повідомлення відредагував Тимофій: 15.02.2016 – 11:54

• 0

#115 Зварич

Старійшина

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1056 повідомлень
  • Місто: перерви між допитами

Відправлено 26.03.2016 – 21:20

Ще треба пам"ятник Бандері поставити. Навпроти посольства Польщі :lol:
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1