Перейти до вмісту

Великдень


Повідомлень в темі: 222

#141 Уповноважений

  Козак - перевертень

 • Модератори
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 7001 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:пекельне болото

Відправлено 26.04.2011 – 20:09

Перегляд дописуЛастiвочка (26.04.2011 20:51) писав:

...Якщо пани сектанти мають щось проти цієї теми то можна створити свою і розказати про традиції вашої родини чи ваші власні...
так я ж вже втретє нагадую, що для вас, сектантів, відповідна тема є . і навіть лінк на неї я вказав у своїх попередніх повідомленнях.

Перегляд дописуЛастiвочка (26.04.2011 20:51) писав:

Великдень – ВЕЛИКИЙ ДЕНЬ – це тисячолітня назва свята, яка тепер означає велике християнське свято Воскресіння Ісуса Христа.
це десятитисячолітня назва, відколи наші предки навчилися міряти час, і визначити що день стає довший за ніч. І на примітивних дикунів які не вміють міряти час, не знають пори року і календаря, а лиш дивляться на форму місяці - плювати.

Перегляд дописуЛастiвочка (26.04.2011 20:51) писав:

Назва свята Великдень існує лише в українців та білорусів. Поляки називають його Wielkanoc, а росіяни – Пасха.
дуже важливе зауваження! вкотре підтверджує примітивність угро-фінів, та вплив болгарських месіонерів на їх розвиток.
А також підтверджує, що назва не має звязку з християнством, так як українці і білоруси не були творцями християнства.

Перегляд дописуЛастiвочка (26.04.2011 20:51) писав:

Бо саме ці традиції – і є ті коштовні скарби нашої з вами культури, які нам потрібно хоча б знати і не забувати.
Також дуже важливе зауваження. Саме так, Ластівочко, і тобі теж потрібно знати і не забувати цей коштовний скарб твоїх предків, традиції нашого народу. Мої безпосередні предки заморені голодомором, та коммунізмом, не передали мені цих традицій, і я дуже хочу їх відновити.
 • 0

#142 Ластiвочка

  перчинка

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5828 повідомлень
 • Стать:Не скажу
 • Місто:Україна вул Любая8

Відправлено 26.04.2011 – 20:14

Хмурий Князь Вітольд
добре, лишаємо спірні питання. на моє конкретне ви можете дати відповідь? як ви святкуєте? є традиції хоч якісь? яйця може фарбуєте? чи що?
 • 0

#143 Маківка

  пані Ексцентричність

 • Заблоковані
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3933 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 26.04.2011 – 20:15

Почитайте, панове. Вам на користь.
» Натисніть, щоб показати спойлер - натисніть ще раз, щоб приховати... «
Прихований текст
ПОХОДЖЕННЯ  НАЗВИ   “ВЕЛИКДЕНЬ”

Є кілька легенд на тему, чому Великдень називається "Великий День". Одна з них записана була колись на Слобожанщині:"Великдень називається так тому, що в той час, коли Христос народився, сильно світило сонце і стояли такі довгі дні, що теперешніх треба сім зложити, щоб був один тодішній. Тоді, було як зійде сонце в неділю вранці, то зайде аж у суботу ввечері. А як розп`яли Христа - дні поменшали. Тепер тільки царські ворота в церкві стоять навстіж сім днів..."
Величний, свiтлий день прийшов до нас iз Нового Завiту, а саме слово "Пасха" походить вiд назви старозаповiтного свята, яке вiдзначали iудеї в пам'ять про звiльнення вiд єгипетського полону. Пасхальний агнець євреїв став прообразом Христа, тому Христос ще iменується Агнцем Божим, Агнцем Пасхальним, Пасхою. За бiблiйним сюжетом, Iсус Христос воскрес рано-вранцi, i це воскресiння супроводжувалось великим землетрусом: то ангел небесний вiдвалив камiнь вiд дверей Гробу Господнього. На свiтанку жiнки - мироносицi Марiя Магдалина, Марiя, мати Якова та Соломонiя прийшли до гробу з ароматами, щоб обмастити тiло Iсуса, але побачили вiдвалений камiнь i порожнiй гроб, i тодi схвильованим жiнкам з'явився ангел i сповiстив про Воскресiння Господнє. На урочистому богослужiннi в цей день велично лунає:
ХРИСТОС ВОСКРЕС! СМЕРТЮ СМЕРТЬ ПОДОЛАВ I СУЩИМ ВО ГРОБI ЖИВОТ ДАРУВАВ...
Що ж то за свято — Великдень? Сьогодні воно має й іншу назву — Пасха. З'явилася ця назва в кінці 1-го тисячоліття, коли на українську землю прийшло християнство. Цей день вважається днем воскресіння Ісуса Христа. Та саме свято народилося набагато раніше. Про це розповідає міф.
Се є найдавніше свято в Україні. Зародилося воно сім тисяч років тому, коли, за легендою, і "плуг упав з неба"! А було так... Жили троє братів-мисливців: Тур, Пан і Яр. і Зібрались вони якось на полювання. Вийшли в степи неозорі, а жайворонки так розспівалися, що аж небо дзвенить. Вражено зупинився Яр і мовив:
— Не хочу я, братове, турів полювати, молодих биків стрілами поціляти, а хочу оце поле зорати та засіяти зерном, та зібрати врожай, та хліба напекти людям на здоров'я.
Тільки-но він отаке проказав, як з неба опустилися золотий плуг і золоте ярмо.
І гукнув старший брат Тур:
— Се моє!
Хотів схопити плуга — аж він полум'ям зайнявся. Відсахнувся в страхові Тур.
— Се моє! — прокричав середульший брат. Але і йому сахнуло полум'я в лице.
— Ні, братове, се моє, — всміхаючись, мовив Яр.
Він підійшов і взяв золоте ярмо, накинув на пару волів, що паслися поблизу, запріг їх у плуга золотого і проорав першу в світі борозну. А потім — Другу, й десяту, і соту. Засіяв поле полтвою — пшеницею дикою, і зросла вона буйним колосом. Зібрав урожай Яр, і борошна намолов, і спік першу хлібину, і другу, й десяту, і соту. І людей частував. І навчив їх орати, сіяти й хліб ростити. За все те великі боги Вирію взяли його до себе і скупали в Озері Живої Води. І став Яр — Ярилом, богом весняних робіт і родючості. І спускався він на землю в той весняний день, коли можна було засівати землю зерном. І то був ВЕЛИКДЕНЬ. Тобто Великий День хлібороба. Святий День.
Дата святкування Пасхи встановлюється наперед і кожен рік припадає на різні дні - з 22 березня по 25 квітня за старим стилем.
Євангельська подія, на честь якої встановлена Пасха, а також пасхальні обряди наймовірніше запозичені з язичеських та іудейських культів і у переродленому вигляді пов'язані з особою Христа.
Спочатку християнські богослови не визнавали спорідненості Ісуса Христа з язичеськими воскресаючими богами. Тільки євангельські твори вважали істинними, а легенди про язичеських богів - вигадкою.
Крашанка являється символом воскресіння Ісуса Христа. Тому на пасху завжди фарбують яйця - "крашанки".
Християнське оформлення свята мало змінило сутність язичеських обрядів. Землероби вірили, що померлі родичі продовжують жити під землею і можуть впливати на її родючість. Саме з цими інтересами і бажаннями землеробів була тісно пов'язана весняна поминальна обрядовість.
До Великодня вiруючi готуються сiм тижнiв Великого Посту - одного з найсуворiших постiв. Цi тижнi називалися седмицями, упродовж яких царськi ворота, пiвнiчнi та пiвденнi ворота в алтарi не зачиняються на вiдзнаку того, що Син Божий своїм воскресiнням вiдчинив ворота до Царства Божого.
Свiтле свято Воскресiння супроводжувалось урочистими обрядами, до яких готувались протягом цiлого тижня: прибирали, бiлили оселi, пекли паски або бабки фарбували крашанки, а молодь розписувала писанки.
Паски, як правило, випiкали в четвер iз пшеничного борошна на яєчних жовтках i кожна господиня дотримувалась всiх усталених звичаїв: пiч розпалювала полiнами, якi вiдкладала кожного четверга Великого Посту, пiдпалювала їх галузками освяченої верби, саджаючи паски, промовляли спецiальну молитву. В суботу жiнки фарбували крашанки в лушпиннi з цибулi. Крашанки дозволялось фарбувати в рiзнi кольори, але перевагу надавали червоному, який символiзував кров Iсуса Христа. Нашi пращури вiрили, що в свяченому яйцi мiститься 40 милостей i Дух Святий. Шкаралупу з першого посвяченого яйця несли до рiчки й кидали у воду, "щоб допливла до рахманiв i сповiстила, коли Великдень".
Починають розписувати писанки з початком Великого посту. Для цього треба мати спецiальний писачок - бляшану трубочку з отвором на кiнцi, розтоплений вiск, свiчку та анiлiновi фарби. Яйце має бути вимите, гладеньке, бiле, без цяточок i плям. Його трохи нагрiвають, щоб вiск добре чiплявся. До писальця закладають вiск i нагрiвають над свiчкою, i тодi легенько водять те писальце по бiлому чистому яйцю.
Легенда розповiдає, що Марiя Магдалина, проповiдуючи Христову науку, зайшла аж у двiр римського iмператора Тiберiя, дала йому в дар червону крашанку зi словами: "Христос воскрес!" - i вже тодi почала свою проповiдь. За її прикладом пiшли iншi християни й почали в день святої Пасхи обдаровувати один одного крашанками й писанками.
Всi обрядовi Великоднi страви освячували в церквi пiсля Всеношної служби, найурочистiший момент наставав опiвночi, коли священник сповiщав, що Христос воскрес, а всi присутнi з трепетом вiдповiдали: "Воїстину воскрес!" Пiсля служби процесiя тричi обходила навколо церкви, а потiм починали освячувати обрядовi пасхальнi страви - крашанки, ковбаси, сало тощо - i христосувати одне одного. Пiсля церковної вiдправи розходилися по домiвках i починали розговлятися. Дiвчата вмивалися водою, в яку занурювали крашанки, щоб бути завжди рум'яними. Iснувало повiр'я, що Великодньої ночi не можна вкриватись ковдрою, бо нечиста сила присниться. Цiєї ночi молодь розводила багаття iз сухого дерева, яке було прообразом того, бiля якого грiлась варта, оберiгаючи розiп'ятого Iсуса Христа.
На світанні їдуть до церкви святити паску. Разом з нею беруть яйця, сало, печене порося з хроном у роті, мак, ладан, гадун, пшоно, сіль, мідний хрестик і голку. Поздоровляти зі святами й христуватися починають вже після Божої служби. При христосуванні зазвичай цілуються й обмінюються писанками та крашанками. Яйце, одержане при першому христосуванні, зберігається як цінність, бо за народними віруваннями "воно має велику силу". Потім вдома всі сідають за великий стіл і розговляються. Після обіду йдуть на кладовище христосуватися з померлими й кладуть на гробки крашанки.
На Великдень, як зустрінеш якого чоловіка, хоч і незнайомого, поклонись та привітайся. Цього дня потрібно вітатися навіть з ворогами.

НІЧ  ПІД  ВЕЛИКДЕНЬ

Колись у селах України парубоцтво мало звичай в ніч під Великдень розпалювати вогонь. Вогонь розпалювали десь на горбі за селом або на майдані під церквою, щоб вогнище було видно на все село, а ще краще — щоб його можна було бачити і в сусідніх селах. Для цього вогню вважалося добрим зрізати в лісі або в леваді сухий дуб чи суху вербу — “бо в сухому дереві нечиста сила ховається”. На Київщині звичай велів украсти в жида-шинкаря стару бочку, діжу або колесо від старого воза — “щоб було чим розпалити вогнище”. На Поділлі парубки випрошували або теж крали якусь дерев’яну річ, але не в жида, а в попа — “бо то святий вогонь”. Що ж до самого вогню, то є таке народне пояснення: “Вогнище під Великдень, то так, як Ісусові присвічували, коли Він мав воскреснути”. Але дослідники вважають, що цей вогонь стоїть у зв’язку з весняним очищенням — так само, як і вогнище на Чистий четвер. Діти і старші люди, що залишаються вдома, спати не лягають; а якщо й сплять, то де-небудь притулившись, бо розстелювати ліжка не годиться — “щоб нечиста сила не приснилась”. Стараються, щоб світло не гасло, а горіло цілу ніч — “бо янголи над селом літають”. На Лівобережжі в ніч під Великдень ходять на кладовище просити прощення у батька і матері ті, кого прокляли покійні батьки. Прийшовши на могилу, ці люди спочатку христосуються з померлими батьками, а потім просять прощення. Якщо в цей час загуде під землею, то це знак, що батько чи мати простили і земля їх прийняла, а до того не приймала — “бо гріх проклинати своїх дітей”. Якщо в ніч під Великдень на могилі з’явиться палаюча свіча, то це знак, що душа покійника пішла до раю. В слободі Никольській на Слобожанщині в ніч під Великдень хоч і багато людей іде в церкву слухати діяння, але більшість залишається вдома аж до “благовіста”. В кожній хаті всю ніч горить вогонь. Ідучи до церкви, кожний дорослий чоловік або жінка бере з собою по кілька крашанок, якими буде обмінюватися з тими, з ким доведеться христосуватись. На Київщині існує повір’я, що в ніч під Великдень, під час читання діянь усі закляті скарби “горять”. На Харківщині йдуть шукати скарбів ранком, коли в церкві проспівають “Христос Воскрес”, бо тоді “земля розкривається, і скарби виходять на поверхню”.

ЯК  У  СВІТІ  СВЯТКУЮТЬ  ВЕЛИКДЕНЬ

Пасха – саме велике свято християнства. Це свято у різних країнах світу святкують по-різному. Пропонуємо зробити невеликий “пасхальний похід” по різних країнах.
Італія – Рим. У свято Пасхи католики світу свій погляд звертають на Рим. За старими традиціями у Великий Четвер Папа Римський омиває ноги 12-и священикам, так як це робив Ісус своїм учням. На Велику П’ятницю у Коліссеї дуже людно: віруючі надходять з усього світу, адже у хрестовому поході сам Папа несе хрест. А у День Воскресіння на площі св. Петра голова католиків благословляє усіх і вітає народи світу на 59 мовах. У понеділок римляни вирушають на пікніки на природу, адже весна вже безповоротно ввійшла у свої права.
Румунія. У наших сусідів на свято Пасхи – похід до кладовищ. У маленькому селі – Путні – у ніч Пасхи вулиці не освічуються світлом. Зате горять тисячі свічок, квітами та свічками прикрашені могили. Діти у святковому вбранні несуть у маленьких кошиках червоні писанки, які кладуть на могили, всі моляться за своїх померлих, писанки роздають також бідним, аби вони теж молилися за упокій померлих, а затим починається пасхальний похід.
ЧЕХІЯ. Пасху у Чехії святкують так, як і ми. У Празі також на столі традиційні пасхальні страви – шовдарь, пасха, варені яйця, але випікають і колачі у формі ягня та колачі із медом. Дівчата старанно малюють писанки, а хлопці в понеділок поспішають до них, але не поливати, а лускати дівчат вербовими прутиками, аби вони залишилися здоровими та вродливими на цілий рік.
СЕРБІЯ. Подібно до нас у сербів – вони православної віри – дуже строгий піст. На вербну неділю біля церкви із прутиками лускають дітей та говорять: “Рости великим, як верба”. У Великдень служба вночі: єпископ роздає писанки. Віруючих вітає: “Христос Воскрес”, вони відповідають: “Воістину Воскрес”. У понеділок поливають дівчат, а на другу неділю во ім’я воскресіння вирушають на кладовища, куди виносять їсти-пити, священики моляться навколо могил.
США. Пасхальні традиції до Америки привезли переселенці із Європи, особливо із Англії. Там звичка у цей день із схилів, невеличких гірок “скочувати яйця”, що нагадує те, як із могили Ісуса скочували скелі.
Від 1880 р. біля Білого Дому традиційно проходять змагання для дітей по “скочуванню яєць”, так що у цей день біля оселі Клінтонів спокійно бешкетують маленькі громадяни США, але до 12 років тільки у супроводі батьків.
Звичка у цей день у Штатах прогулюватися у новому вбранні по магістралях, так що у Нью-Йорку на П’ятій авеню у цей день “голці ніде впасти”.

ВЕЛИКДЕНЬ У БОЛГАР І ГАГАУЗІВ ПІВДЕННОЇ БЕСАРАБІЇ

Для болгар і гагаузів, що проживають у селах Південної Бесарабії, (власне, як і для їхніх сусідів-українців),“Великдень – це найбільше свято”. А тому відзначається три дні. Свято починається з того, що в храмі освячують паску та крашанки. От тільки, на відміну від українців, традиція вимагала після повернення з церкви, спершу відвідати кладовище та покласти на могили рідних і близьких освячені паску і яйця. А тоді вже сідати за святково прибраний стіл. Для розговіння після тривалого Великого посту господині готували багато і смачно. Неодмінним у всі часи був клопіт забезпечити розмаїття м’ясних страв. Серед них традиційним для гагаузів і болгар завжди був холодець. Жителі багатьох сіл одностайно свідчили: “Навіть бідний варить холодець” або: “Це не Великдень без холодцю”.
До свята могли приготувати також пачу – заливну страву, що нагадувала холодець, але варилася зі свинячих ніжок. Не забували і про птицю, тушковане м’ясо ягняти або свинини, юшку, яка готувалася з нутрощів, а також голови і ніжок ягняти. Серед традиційних страв були мітітеї – невеличкі довгі засмажені ковбаски з меленого м’яса і яєць, чорним і червоним перцем. До святкового столу годилося приготувати й всілякі солодощі. У перший день Великодня після повернення з кладовища для гагаузів обов’язковим було відвідання молодими шлюбними парами своїх кумів. Вони брали с собою великодню паску, два кравая – колачі, крашанки, курку або індичку, а також пляшку горілки або вино. Молоді майже до вечора сиділи у гостях, а коли поверталися додому, кум брався “провести” своїх хресників, у свою чергу, прихопивши пів-паски, кравай, і пів-пляшки вина. На другий день молоді йшли до батьків, частіше за все, до батьків дружини, і знову несли з собою “великодніх” гостинців.
На третій день улаштовувалося хуро (уро) – спочатку змагалася малеча: у кого виявиться найміцнішою крашанка. До того ж у болгарських селах діти влаштовували й іншу гру: підвішували до одвірку за нитку на рівні рота очищене яйце, і під загальний сміх намагалися його вкусити без допомоги рук.
Світлі і радісні дні Христового Воскресіння знову приходять на землю України. Одвічне, як людське прагнення до гармонії, краси і радості.

 • 0

#144 Уповноважений

  Козак - перевертень

 • Модератори
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 7001 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:пекельне болото

Відправлено 26.04.2011 – 20:16

Он в англійскій мові назва свята паски - Істер. Це імя язичницької богині відомої нам під іменем Іштар. Якби великдень був паскою, то він би і в англійській мові був бігдей чи типу того. але ж насправді все не так.
 • 0

#145 Маківка

  пані Ексцентричність

 • Заблоковані
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3933 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 26.04.2011 – 20:18

Перегляд дописуБезбожник (26.04.2011 21:04) писав:

Гм...а якщо у когось на думці троха другі "знаки"... жіночого роду, то мені,... куди ?
До мене... в приват. :) А тут бажано по темі.

Перегляд дописуХмурий Князь Вітольд (26.04.2011 21:16) писав:

Он в англійскій мові назва свята паски - Істер. Це імя язичницької богині відомої нам під іменем Іштар. Якби великдень був паскою, то він би і в англійській мові був бігдей чи типу того. але ж насправді все не так.
Що і підтверджує: кожна країна дотримується своїх традицій.
 • 0

#146 Уповноважений

  Козак - перевертень

 • Модератори
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 7001 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:пекельне болото

Відправлено 26.04.2011 – 20:19

Перегляд дописуЛастiвочка (26.04.2011 21:14) писав:

Хмурий Князь Вітольд
добре, лишаємо спірні питання. на моє конкретне ви можете дати відповідь? як ви святкуєте? є традиції хоч якісь? яйця може фарбуєте? чи що?
на питання конкретно до мене, конкретно моя відповідь:
рік тому я був сатаністом, зараз я агностик. Чи хочу я стати рідновіром - це дуже вірогідно, але я не впевнений. Я ще не знаю, культів, обрядів і суті православія. я не знайомий з людьми, що мені це пояснять. але я хотів би з такими познайомитися.
 • 0

#147 Ластiвочка

  перчинка

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5828 повідомлень
 • Стать:Не скажу
 • Місто:Україна вул Любая8

Відправлено 26.04.2011 – 20:20

Перегляд дописуХмурий Князь Вітольд (26.04.2011 21:19) писав:

на питання конкретно до мене, конкретно моя відповідь:
рік тому я був сатаністом, зараз я агностик. Чи хочу я стати рідновіром - це дуже вірогідно, але я не впевнений. Я ще не знаю, культів, обрядів і суті православія. я не знайомий з людьми, що мені це пояснять. але я хотів би з такими познайомитися.
даруйте, що трохи на ручніку, але все ж таки: хоч якісь свята свяфткуєте? хоч якісь традиції є?
 • 0

#148 Олеська

  вовчиця-чарівниця

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 8134 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:скіфські вали

Відправлено 26.04.2011 – 20:29


 i 

Офтоп видалено
 

 • 0

#149 -=VJ=-

  Старійшина

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6536 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Київ

Відправлено 26.04.2011 – 20:39

Перегляд дописуМаківка (26.04.2011 20:58) писав:

А в кого на думці "фалічні знаки"... Даруйте, вам не сюди.

Не сюди, вибачайте на слові, пані, це демонструвати безграмотність.
Вивчайте хоч, що виконуєте - бо накрали у інших обрядів та символів, а самі й не знають, чого воно таке є.

Перегляд дописуМаківка (26.04.2011 21:18) писав:

Що і підтверджує: кожна країна дотримується своїх традицій.

Далеко не кожна.
От Україна, наприклад, чомусь віддає перевагу традиціям грецьким та юдейським.

Добре хоч календар прадавній лишили, а не перетягли у росіян та греків з римлянами.

Перегляд дописуОлеська (26.04.2011 21:29) писав:

Офтоп видалено

А я ж пропонував перейменувати тему, не послухали... Тепер якщо "різдво" і буде спокійна, то тут постійно списи ламатимуть, бо назва одна, причому якщо у рідновірів є лише одна назва, то у християн і так наявна "пасха", так вони хочуть монополію ще й на "Великдень" встановити. Ну і де тоді дописувати по різним темам?
 • 0

#150 Безбожник

  Старійшина

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2624 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Геєна огненна, вул Петра і Павла 666.

Відправлено 26.04.2011 – 20:56

Ну добре. Як відомо, на християнський Великдень, у церкві, відбувається літургія.
У мене питання до шанувальників церкви : хто небудь, з вас, знає Літургіку ???....
Я недаремно, там вище, натякнув про усні перекази. В частині потрібного (це вирішує священник, до речі) ви можете ознайомитись у свого духівника. Але це, знову таки, (обєм потрібного) вирішує він. Мало того, інформація, котру він може вам надати жорстко відфільтрована вищим керівництвом церкви. Я про це знаю, точно. Від себе додам, що принцип надання "потрібної" інформації та заборона надання "непотрібної", для загалу, тютєлька в тютельку використовувалась кпрс для рядових комуністів...в нашому випадку - прихожан. Справа в тім, що в самій Літургіці знаходяться найпотаємніші речі...це правда...таїнства...себто, ці речі знаходяться в богослужбових текстах котрі церква читає при богослужінні. Щоби все це знати і розуміти потрібно знати мову церкви...не церковно-слов*янську чи ще якусь, а сАме, мову церкви...тобто - Богословську Літургічну мову. Нагадаю, шановні християни, що вчення церкви стоїть на двох "стовпах" : самЕ писання (біблія) і усні перекази. По текстовому обєму, до речі, ці перекази значно більші самої біблії. І коли вже хто говорить про церкву та її традиції, то мусить розуміти що сама, біблія, є всього-навсього початковим приготуванням до вивчення переказів. Себто, біблія, це свого роду "букварь для першокласників" тому що "вища математика" (істинна суть ідеології церкви надійно схована від рядових комуністів прихожан) знаходиться в усних переказах.
Ну то...хто ж вивчав Літургіку ?...це я про Великдень та...ще один Великдень, між іншим.

Повідомлення відредагував Безбожник: 26.04.2011 – 20:59

 • 0

#151 Маківка

  пані Ексцентричність

 • Заблоковані
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3933 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 26.04.2011 – 21:10

Перегляд допису-=VJ=- (26.04.2011 21:39) писав:

Не сюди, вибачайте на слові, пані, це демонструвати безграмотність.
Безграмотність, пане, - це кидати посилання російською мовою на "кулич".
І "авторитетне" джерело саме натякає (www.liveinternet.ru).

Стосовно Пасхи і Великодня дещо маєте рацію.

Цитата

Недостатнє опанування лексичних норм знижує культуру вислову, відвертає увагу сприймача інформації від змісту повідомлюваного. Тому преса, радіо й телебачення поміж інших важливих завдань мають і таке: пропагувати норми літературної мови. На жаль, часто трапляється навпаки. Слово Пасха в словнику за редакцією Б. Грінченка відсутнє, у тлумачному 11-томному «Словнику української мови» та в «Російсько-українському словнику» подане з різними обмежувальними позначками. В українській та інших слов’янських і неслов’янських мовах слово Пасха вживають для позначення відповідного єврейського свята. Від Пасха утворено українське паска — «солодкий білий хліб, що його випікають до Великодня». А весняне християнське свято воскресіння Христа зветься в нашій мові Великдень (р. відм. Великодня), що й засвідчено в усіх словниках української мови і підтверджено численними ілюстраціями з творів красного письменства. Напр.: «На Великдень на соломі, Против сонця, діти Грались собі крашанками» (Т. Шевченко); «Тіснота як у церкві на Великдень! І протовпитися не можна» (І. Нечуй-Левицький); «Вечір за вечором просиджували вони з Гафійкою у прибраній, як на Великдень, хаті» (М. Коцюбинський). До Великдень є прикметник великодній: великодні дзвони, великодні крашанки тощо. Порівняймо назви Великодня в інших мовах: п. Вєльканоц (Велика ніч), гр. Ламбрі мера (Світлий день). О. Пономарів. Культура слова.

Повідомлення відредагував Маківка: 26.04.2011 – 21:16

 • 0

#152 -=VJ=-

  Старійшина

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6536 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Київ

Відправлено 26.04.2011 – 21:25

Перегляд дописуМаківка (26.04.2011 22:10) писав:

Безграмотність, пане, - це кидати посилання російською мовою на "кулич".

Стосовно Пасхи і Великодня дещо маєте рацію.

Треба ж таке. Ню-ню...
Вивчайте далі.
Я б Вас ще до "Незвичайної антропологія" Махнія відправив, але боюсь, що то вже буде занадто.
Може тут простіше буде.
 • 0

#153 Уповноважений

  Козак - перевертень

 • Модератори
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 7001 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:пекельне болото

Відправлено 26.04.2011 – 21:28

Перегляд дописуЛастiвочка (26.04.2011 21:20) писав:

даруйте, що трохи на ручніку, але все ж таки: хоч якісь свята свяфткуєте? хоч якісь традиції є?
особисто для мене будень день краще буддь якого свята, але це особисто мої проблеми, і це я хочу змінити. і це оФФтоп
 • 0

#154 Neorlandina

  Schadenfreude

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3840 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:Київ

Відправлено 27.04.2011 – 01:41

хочеться висловитися з цього приводу.

попереджаю, що не належу ані до християн ані до рідновірів. мені ближче атеїзм, чи арелігійність скоріше.
так от. мене пригнічує якась "побутовість", приземленість ставлення деяких християн до своїх же свят. до того ж самого великодня. всі розмови про це свято зводяться до випікання пасок, варіння холодцю, фарбування яєць. це вже навіть не традиції, а ритуали якісь. особливо тотальна пиятика. до чого це в день воскресіння вашого спасителя?
звичайно ж це не про всіх. лише про тих, кого я бачила лежачих п.яними на вулиці в неділю ввечері.

просто мені цікаво, от як ви думаєте, якщо щиро віруюча людина не святкує (в плані зібратися з сім.єю за столом з наїдками) великодня, до того ж з власної волі - це нормально? при тому, що в сім.ї завжди було прийнято святкувати "як у всіх".

щодо фалічних символів - то ж хіба не язичницькі паска та яйця? у євреїв такого ж не було, це суто місцеве наче. я не шарю особливо, можете закидати мене помідорами та посиланнями на вікіпедію.
 • 0

#155 Amarok

  Старійшина

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2350 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Дубно -> Нетішин -> Київ -> New York

Відправлено 27.04.2011 – 06:01

Перегляд дописуNeorlandina (26.04.2011 19:41) писав:

хочеться висловитися з цього приводу.

попереджаю, що не належу ані до християн ані до рідновірів. мені ближче атеїзм, чи арелігійність скоріше.
так от. мене пригнічує якась "побутовість", приземленість ставлення деяких християн до своїх же свят. до того ж самого великодня. всі розмови про це свято зводяться до випікання пасок, варіння холодцю, фарбування яєць. це вже навіть не традиції, а ритуали якісь. особливо тотальна пиятика. до чого це в день воскресіння вашого спасителя?
звичайно ж це не про всіх. лише про тих, кого я бачила лежачих п.яними на вулиці в неділю ввечері.

просто мені цікаво, от як ви думаєте, якщо щиро віруюча людина не святкує (в плані зібратися з сім.єю за столом з наїдками) великодня, до того ж з власної волі - це нормально? при тому, що в сім.ї завжди було прийнято святкувати "як у всіх".

щодо фалічних символів - то ж хіба не язичницькі паска та яйця? у євреїв такого ж не було, це суто місцеве наче. я не шарю особливо, можете закидати мене помідорами та посиланнями на вікіпедію.

Я теж не розумію звязку між великим Святом і розпиванням горілки.
 • 0

#156 пастух

  Старійшина

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1990 повідомлень
 • Стать:Чоловік

Відправлено 27.04.2011 – 06:39

Перегляд дописуAmarok (27.04.2011 07:01) писав:

Я теж не розумію звязку між великим Святом і розпиванням горілки.
Прикріплений файл  zrozymiv_davno.JPG   59.26К   6 Кількість завантажень:
:)

...а після посту, при весняному авітамінозі, та ще при потеплінні відчуття "щастя" від прийнятих доз взагалі...правдиве воскресіння, правда на час дії алкозілля.

Повідомлення відредагував Пастух: 27.04.2011 – 06:24

 • 1

#157 Ластiвочка

  перчинка

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5828 повідомлень
 • Стать:Не скажу
 • Місто:Україна вул Любая8

Відправлено 27.04.2011 – 07:01

Neorlandina
а на д.н. не бухають ті ж сектанти, атеїсти і т.д?Бухають, що мамцю рідна...до чого тут Великдень? Я узагалі не п"ю:) Але перед Великоднем йде суворий піст, я намагаюсь це робити, перед Великоднем є ще чистий четвер і після Великодня - обливаний понеділок, та й саме приготування святкових страв це свого роду ритуал. На свята завжди збирається родина, де б вони не були. ...Те ж саме вшанування померлих родичів...
а горілка? так хіба багато треба щоб нажратись до усрачки?...У греко-католицькій церкві за всі роки не пам"ятаю випадку коли несли б святити вино чи алкоголь, а от знайомі з Дніпродзержинська завжди кладуть до кошика вино...і на цвинтарі в нас не пиячать, а в тому ж Дніпродзержинську біля кожної могилки столик...для чого? різні звичаї...от і було б цікаво почитати як і де що відбувається...
 • 0

#158 Olexandr

  противсіх

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1510 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:місто Київ

Відправлено 27.04.2011 – 08:55

Тему розкриває Ґустав Водічка:

Цитата

Нас радует не консерватория, а домашняя консервация.

 • 0

#159 Маківка

  пані Ексцентричність

 • Заблоковані
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3933 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 27.04.2011 – 09:29

Перегляд допису-=VJ=- (26.04.2011 22:25) писав:

Треба ж таке. Ню-ню...
Вивчайте далі.
Я б Вас ще до "Незвичайної антропологія" Махнія відправив, але боюсь, що то вже буде занадто.
Може тут простіше буде.
Дякую. Прочитала. Слушна цитата:

Цитата

Адже завдяки Воскресінню людство все ж таки просунулося на одну сходинку вгору: воно принаймні змирилося з ідеєю, що окремі люди можуть жертвувати собою не випадково, і не вимушено, а заради людства. І жертвувати саме собою, а не «первістками».
Отже, прогрес – у наявності. З Воскресінням Христовим!

 • 1

#160 Olexandr

  противсіх

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1510 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:місто Київ

Відправлено 27.04.2011 – 09:34

Перегляд дописуМаківка (27.04.2011 10:29) писав:

Цитата

Адже завдяки Воскресінню людство все ж таки просунулося на одну сходинку вгору: воно принаймні змирилося з ідеєю, що окремі люди можуть жертвувати собою не випадково, і не вимушено, а заради людства. І жертвувати саме собою, а не «первістками».
Невже і до цього було мало дурнів?
 • 0Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних