Перейти до вмісту

"Мій нікому нецікавий блоґ" або записки за UEFI.

GPT UEFI FAT

Повідомлень в темі: 182

#161 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2125 повідомлень
  • Стать:Чоловік
  • Місто:Бахмут, Південна Слобожанщина, Україна

Відправлено 15.05.2018 – 13:38

Зараз я роблю стикування з убутом так би мовити. Це для того, шоб обійшовши тимчасово відсутність власної ФВ імплементації, могти розробляти ОС код, який може бути розроблюваний і тещений за наявности лише ініціалізованої SDRAM і UART'а. Шоб могти писати менеджер памяти, ініціалізацію та й решту сервісів, на ОС паралельно або навіть перед ФВ. І оскільки на міпсі, там дуже все особливо з розкроєм памяти, нам треба додати архітектуру з генеричнішим підходом до системи віртуальної памяти, імплементація на якій буде схожіша й на інші цільові платформи. Це, в наших реаліях, звичайно арм. Але тут я не написав нічого ФВ-ного. Того треба юзати убут як ФВ. З половинчастим успіхом я зміг так сяк прикрутитися до нього на трьох платах - неоні, аргоні і сосні. Перші дві - це 32-бітний арм, остання - 64-бітний. Тепер треба писати TORPEDO - наш тимчасовий завантажувальник ОС, на машинах з убутом. Спочатку писання в UART. Beagle Bone Black поки не брав, працюємо на Allwinner'івських платформах (згадані три вище).

Гаврилівна схвалює мій підхід. така халоса, мусіпусі. :wub:
Зображення
  • 1

#162 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 26.05.2018 – 00:21

Ну я нопейсав стикування. Але не запускав ще, - це ж треба в трьох платах смикати дроти оті. :lol: має працювати - ми то уарт тестили вже на йоді. а тут все так само, імена регістрових полів трохи відрізняються. це такі крихти, а всеодно приємно. я закину скрини, коли таки запустю.) далі torpedo розгортатиме відображення - будуватиме таблиці сторінок коротко кажучи. і відображатиме 16МБ пам'яти. не забуваймо - нам треба розгорнути двоступеневу систему адресації - т. зв. "фізично"/"віртуальну" систему пам'яти.
на 64 бітах геморою звичайно більше. коротко кажучи, там може бути до 4-х рівнів таблиць сторінок з 4КБ сторінками (ми не юзаємо 16КБ покишо тим паче нам не підходить 64КБ сторінки - це надто груба гранулярність, особливо на такому дефіциті як ОЗП, та ще й на бідних на ресурси ОПК). теперішня версія архітектури підтримує до 48 бітів адреси (як і на x64 до речі). ну от. 12 нижніх бітів - це офсет внутрі 4КБ-ної сторінки, а далі ідуть 4 рівні по 9 бітів кожна. Шо відповідає 512 записам в кожній таблиці сторінок (2^9 = 512). Рівень 0 (каталог таблиць) - це одна сторінка, і вона має 512 записів кожна на таблицю сторінок рівня 1. Там, кожна має 512 записів для таблиці сторінок рівня 2, і нарешті так само для рівня 3 - просто таблиці сторінок. В 64 бітному армі, є два базових регістри, аналоги до x86 CR3, шо тримають системний адрес каталогу. Два регістри, значить два каталоги. Дві ієрархії тобто. І кожна може адресувати до 2^48 байтів. Тобто разом - 512 ТБ віртуальної памяти. Забагато на сьогоднішній день. Того, можна зрізати трохи цю роздуту систему і спробувати зменшити кількість рівнів трансляції. Там є такий регістр, чаклуючи з яким ми зрізаємо трохи ширину простору.
Ми вибрали так. Рівень 0 не використовується, а вся решта - так само. Тобто зменшили простір в 512 разів. Маючи таким чином по 256 ГБ на два підпростори. Тобто ще раз в підсумку, шоб побудувати карту трансляції для 1-го адресного простору, ми маємо в максмимумі мати 2 таблиці рівня 1, 2 * 512 таблиць рівня 2, і 2 * 512 * 512 таблиць рівня 3. Ясно шо, шо для цього ми маємо виділити спеціальну частину в самому віртуальному адресному просторі (гіперпростір, це друзі, проблема з области "піднімання себе за шкірку", легко заплутатися. :wacko:), шоб туди класти ці таблиці. кількісно здається, шо це зжирає велію простору, але відсотково - мізер, неймли 1024-у частину. Але фізичної памяти воно братиме лише мінімум необхідного. Для порівняння, на 32 бітах, без всякого антагонізму, ми маємо стару добру дворівневу систему. Один каталог і 1024 таблиці сторінок. Це 4МБ. Всеодно ж 1024-та частина, але ж не така монстроузна абсолютною величиною цифра як на 64 бітах. Там, кожен підпростір бере 1ГБ на таблиці сторінок! Це лише на нижній найжирніший рівень 3, таблиць сторінок. Плюс 2 МБ на рівень 2, і 4КБ на каталог. Якшо вже до занудного точно.
От лодарь, торпеда, має почати будувати цю карту, шоб відобразити "статичний" регіон памяти, куди підуть усі несторінковані (non-pageable) секцію ядра, драйверів, конфігурації, а також, потім, - несторінкований пул, і, власне PFN, - "база даних" динаміки сторінок, де відбувається магія прикручування і відкручування системної памяти до сторінок віртуальної памяти для всіх адресних просторів - demand paging з панянками, bitches!
Сама торпеда не вантажить файлів ядра, драйверів, конфігурації, не вміє. Того ми скриптуванням змусили це робити убут. Але в нормі, наш ОС лодарь це робитиме, просячи фірмварю, бо вона (на відміну від убуту :angry:) вміє не лише читати/писати сториджь і томи на ньому, але й виставляє цей добре задокументований інтерфейс для своїх клієнтів - лодарів тобто. Поки цього нема, юзаємо костилі від убута. <_<
Оце такий оччот про майже нічого незроблене і купу планів. :lol: завсідний читач мав вже звикнути до цього. :)
Ну і фотка Гаврилівни, оф коз! Мая багіня. ^_^ :wub:
Зображення
  • 1

#163 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 28.05.2018 – 01:24

Коротше, запустив я кід на платах. На аргоні і неоні (32 біти, чипи Allwinner a20 і r40 відповідно) все робе! :ura:
На сосні (64 біти, чип Allwinner a64) - викидає дата аборт на перших же інструкціях. така гуня, малята. треба розбиратися, завтра вже.)
вопшім бочка ложок і дьоготь меду, але в цілому - перемога! :)
Зображення
  • 1

#164 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 29.05.2018 – 14:28

В продовження нашого несміливого але невпинного пробирання крізь нетрі армівського ахтунгу, який вони наварганили (разом зі своїми вендорами).

Характер фейлів на сосні і те, шо відповідний обробник нам показував, доволі скоро змусив нас думати, шо плата робе насправді в т. зв. aarch32 стані виконання, 32 бітному тобто стані, замість очікуваного aarch64, 64 бітного. Оскільки a32 кід (відповідний до aarch32 стану виконання), повністю сумінсий з 32 бітним армом сьомої версії, і оскільки, на всіх трьох платах суть allwinner-івські чипи, і uart0-ти в них однакові і відображені на ті самі адреси, - спокуса сала очевидною -згодувати цій заразі TORPEDO зібране для armv7, для аргона і неона. Так ми й зробили. І о диво, все намалювалося, кід заробив. Бісова зараза справді робе в 32-му режимі і очевидно для неї набір a64 інструкцій - це китайська грамота, якою вона давиться моментально.

Тут треба пояснити, але це складно, так складно, шо навіть паморочиться в голові. На армі перемкнутися між режимами (32 і 64 бітними), не так просто, як коники з гімна ліпити. Це не як на x86. британські чипороби не шукають легких шляхів.
По-перше існує 4 рівня винятків - execution levels, (EL) - EL0 - юзер кід, EL1, ОС, EL2 - гіпервізорне гуано, і нарешті God Mode, - EL3 - рівень монітора - тотальна вседозволеність. Ця вся фігня настільки заплутана, шо навіть не пробуватиму пояснювати. документ, який описує оце, тягне на ~6000 сторінок. Просто вони, ці рівні, співіснують на одній машині майже незалежно. Для монітора навіть системний адресний простір - окремий. і периферійні пристрої теж. <_<
По темі, суть та, шо перейти з одного стану виконання в інший (тобто перемкнутися 32 <-> 64 біти) можна або на ресеті, або на переходах між рівнями винятків, EL. Рівень може змінитися лише на заході в виняток, який піднмає рівень, або на поверненні з винятка, коли рівень опускається. І тіке так. Але. Не всі варіанти можливі. А саме - на вході в виняток, який піднімає рівень (а він може лише або піднятися або залишитися таким самим), можна перейти лише з 32 в 64. І навпаки, вернутися можна лише з 64 в 32. Не навпаки. Оце таке.
Дивлячись на всю цю хрєнь, маємо цікаву ситуацію. Ми ж розуміємо, нас запускала яка не яка - фірмавря, убут канєшно гуано, але формально він грає тут роль ФВ. Це явно привілєйований код, і він точно на рівні не нижче EL1. А починається мабуть таки на EL3. Тепер ОС, це крепекс тут, я точно знаю, шо він написаний в a64. те саме з юзерськими програмами.
Тож як в чорта це може бути?! Адже ФВ 32 бітна! Вона не може передати контроль на 64 бітну ОС і просто ввімкнути aarch64. нема там такої можливости! але воно є і воно робе. крім мого 64 бітного коду, який падає, бо його не розуміє 32 бітний в цей момент процесор...

І от тут ми приходимо до істини. яка вказує на лінощі і ламерство наших "робіїв" - тих, шо гордо звуться вендорами. спочатку я винуватив убут. але, саме в цій проблемі, винуватити треба більше Allwinner. оказується, - і це, очевидно ніде fucking не написано в їхніх мануалах, - всі їхні 64-бітні процесори зі зрозумілої лише їм причини, починають робити в 32 бітному режимі. тобто входять в ресет в aarch32 стані виконання. і стоковий убут ясно шо підхоплює цю паличку і продовжує так же. ром код - написаний в a32 інструкціях коротше. вот жеж гади! потестив 64 біти називається...

стоп, скажете ви, а якже крепекс, він же написаний в a64 інструкціях і очікує aarch64 режиму?! еге ж. і тут починаються костилі. від убута. Навідміну від нормальних фірмварь, з добре продуманим, розробленим і задокументованим інтерфейсом, ці поробки вигаують dirty hack-и на льоту, костилі, під кожну ситуацію, і, ясно шо, ніде це гівнище® не документують. Так, саме для 64 бітного крепекса, на армі, убожество убут вигадало спеціальну команду booti ( :facepalm: ламерство 100+ детектед), яка й стала місцем впихування костилів для того, шоб якось обійти увесь оцей колективний зневажений сором.

Отже, виявляється allwinner, очевидно шоб могти обійти власну ж криворукість, зробив writable аліас для одного архітектурно лише читабельного регістра, шоб можна було задати якусь іншу адресу для ресета. Ну і от помастурбувавши з цими епічними винаходами, тобто прописавши в той аліас, адесу свого aarch64 режимного обробника ресета, код, має запитати теплий ресет (warm reset), вказавши, шо вмикатися треба в aarch64. збирати цю заглушку треба на 32 армівському асемблері, а потім байт в байт копіювати кудись в початок свого 64 бітного коду. Всім фірмварям, які хочуть бути 64 бітними на 64 бітному процесорі. яка краса, погодьмося.

цей кід, на самих початках, змусить процесор ресетитись знову, і той, лише після цього стане робити в 64 бітному режимі, наче б то як - рідному для нього. Наприклад цей чип навіть називається з натяком - a64. це був один з першх allwinner-івських 64 бітних чипів. І плата власне називається Pine64! Вопшім хайпа наробили купу, а діла - ну ось бачимо яке стидобище.

Коротше, booti, очевидно, робе шось таке. Найсмішніше, шо це робе тіке для лінукса. Бо ламери ніколи не зупиняються в своєму ламерстві. Вони зробили цю команду максимально лінукс-специфічною, просякнутою лінксовими вимогами - вона очікує від тебе device tree blob адресу, і я підозрюю, шо липовою не обійдешся, вона ж для нас вантажитиме і мастурбуватиме з тим деревом, соваючи його туди сюди, може навіть мінячюи якісь рядки там, шоб же ж лінукс не всрався. а значить нам таки може прийдеться і його вантажити. І рамдиск гівняний лінуксовий! Але ж і формат самого лінуксовго образа тут свій, як завсіди у слюніксових ламерів - з магіями. Ця бридота перевіряє магію і відмовляє робити далі, якшо ти не обгорнув свій код ще одним костилем, тепер вже виробництва by linux - т. зв. arm64 linux image format. :angry: ... Боже боже. сама журба. ... Але наше завдання не обурюватися дурним рішенням вендорів і лінуксоїдів, наше завдання робити наш власний кід. Тож, рішення вимальовується.

Шоб нам запустити триста з хвостиком байтів коду який покишо лише друкує трохи тексту, ми маємо.
Втулити в нього лінуксовий імиджь формат. і задовільнити забаганки команди booti. В кращому разі, досить буде лише вставити ту "магію" на початок образу і нулів - інші поля, які, як це й буває з костилями від code monkeys, швидко стали не потрбіні навіть самим винахідникам, воно тепер просто 64 байти нулів і отого "магічного" рядка, згаданого вище, ще одного привода впасти, відмовивши обробляти. :faceplam: В гіршму - доведеться вантажити девайсне дерево з потворною схемою іменування файлу, яку тіке слюнікосїди могли вигадати. і оце руками набивати шоразу, шоб запустити свій код.

цей підготовчий набір команд, з вантаженням девайсного дерева, можна було б зберегти в убутовому середовищі, хоч трохи спростивши вже й до того гротесковий процес взаємодіє з убутом. Але на сосні воно не робе. -_- Не робе на сосні saveenv команда в убута! не може вона зберегти середовище - пише. там де найпотрібншіе, не може! опинсорс же. нема претензій.

Покишо я ще не зробив всього, в процесі, але, підозрюю, ламерство убута ще потріпає мені нервів, а потім таки запуститься торпеда і на сосні.
Звичайно оцей dirty hack з теплим ресетом залишає багато питань відкритими. доволі тривожних. наприклад а як же всі вищі рівні винятків? армівське ATF, частина монітору, з отим PSCI - саме воно ж вимикає плату наприклад. Якшо з 64 бітного режиму запитати будь який сервіс який поведе в EL3, а він має лише 32 бітний код для обробників, то, ... я навіть не знаю, процесор очевидно прийде в неконсистений стан. якшо висловлюватися цензурно. Та шо там сервіси, ми не юзаєм ніяких сервісів покишо. Просто винятки - от помилки, вони так і лізуть, так і лізуть. На голій платі без ОСі без навіть нормальної ФВ, хто їх оброблятиме з нашого 64 коду? якшо у нас ще нема обробників. а їх нема. ті, які ото обробляли, коли наш 64 бітний код викликав в 32 процесора когнітивний дисонанс, те шо я казав на початку, - вони то й підказали, шо плата робе в 32 бітному режимі, вони ж самі 32 бітні! Вони не зможуть виконатися в разі якшо виникне знову якийсь виняток. Зовсім нічого не ясно. Я в книжці, тій 6000 сторінковій, бачив таку сентенцію, шо "це архітектурно неможливо"... неможливо, шоб виняток в коді на ELn, в режимі aarch64 виняток, призвів би до ELm (m>n) і режиму aarch32. Тобто на ті обробники вже просто не попадеш. А своїх нема. Але ще цікавіше, це ті обробники, які ми й не можемо постачити - рівня який нам не доступний. Розумієте? Ми виконауємося в non-secure EL1 aarch64. Всі винятки, які лишають EL1 той самий, ми маємо їх постачити. бо в старі 32 бітні процесор просто вже не піде. Нема обробників, - жопа на винятку. :) Але для тих винятків, які спричиняють перехід в EL >1, ми просто і не можемо постачити обробників, і якшо ті старі і для цих винятків, там десь в убуті, ATF, whatever, - 32 бітні, то ситуація ще краща, шо станеться? Це не надихає, звичайно але потрібно рухатися. :)
Після того як заробе перший невинний варіант торпеди й на сосні, вже треба буде справді занурювати в системні речі - піднімати відображення памяти. Про це я вже казав. Тобто наповнювати лодаря змістом і готуватися до розгоротання перших кроків ОСі. :)

Повідомлення відредагував _Ex: 29.05.2018 – 14:58

• 1

#165 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 29.05.2018 – 15:54

Ну а це скриншот(и) на прикладі аргона, cubieboar2, a20 (і неона). Вони всі три схожі, код то один. Різниця, - на аргоні убут не грається в обробку переривань, вони замасковані і того, в кінці нашого коду, - а ми там виконуємо wfi - wait for interrupt інструкцію, машина тихо стоїть, процесор знаходиться в простої. А на сосні і неоні, убут грається в обробку переривань, і наш код правильно вертає керування йому, - ми відновлюємо його стек, зберігаємо його лінковий регістр, того повернення відбувається. Це видно на скринах, гаразд, я запостю два, на аргоні і на неоні. і 32 код, який це робе. ви ж точно хочете знати як же це робе! :)
Аргон:
Зображення
Неон:
Зображення

Бачите, різниця після "Now waiting...", яку ми надрукували. Наші рядки - це від "ANTOSLOADER ..." до "Now waiting". В першому варіанті більше нічого нема за нашим друком, в другому (і на сосні так же) - убут отримує керування знову.

А це відповідний кід, в спойлері:
Прихований текст

Повідомлення відредагував _Ex: 29.05.2018 – 16:06

• 1

#166 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 30.05.2018 – 14:41

Все, робе початкова версія торпеди на всіх трьох цілях. :ura:
Розібрались ми з booti, також, виявилось, шо якшо загорнути наш бінарник в убутовий хедер з вдаванням, шо ти лінукс, bootm теж робе. Також виявилось, шо наш 64 бітний код мав помилку, через яку PutString друкувала нижній байт адреси символа замість байта символа, :D плату це не завісювало, але виходило чортійшо на екрані.) Ось скриншот і кід в спойлері. Одразу зазначимо, бачите, оте число (8), надруковане як 64 бітне число, - там аж 16 цифр. Того шо тут ми маємо PrintUint64 функцію, дивіться код. І оте 8, то регістр CurrentEl. Який показує на якому рівні винятків ми знаходимося. Дивіться дописи вище, шоб розуміти, шо то за рівні винятків. І 8 - це EL2. наш "улюблений", гіпервізор... ^_^ Яке мило, фірмваря нас запустила на рівні гіпервізора. :) Я ще не знаю, як на це реаґувати.) Ну варіанти такі, - або ОС хоститиметься на цьому рівні, або переходитиме на EL1, і проситиме фірмварю вимкнути EL2. По секрету зізнаюсь, я вважаю хардварну віртуалізацію - паразитичною "технологією", тупиковою гілкою еволюції компутерної технології і тд. Але це ми відволіклись. Скрин і кід в студію!
Зображення

Прихований текст

• 1

#167 фростыш_дурак(забанений)

У пошуках себе.

• Користувачі
  • 1495 повідомлень
  • Стать:Не скажу
  • Місто:Село

Відправлено 06.06.2018 – 06:53

Ого, багато написано. Вам дійсно подобаються ці програмістські штучки. Жаль Я в цьому не розуміюсь, але гадаю тим хто займається подібним, було б приємно почитати щось на Укр. мові — можливо варто задуматися про видання якоїсь книги, або-що? Ви уже скільки тексту написали, що якщо його систематизувати то можна цілу книгу на Укр. мові про програмування видати.
  • 1

#168 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 06.06.2018 – 13:59

Тексту цієї афазійної херні? Я ж повторюю одне й теж тисячу разів. як папуга. не можу лаконічно висловитися, відволікаюсь на купу інших деталей, гублюсь в тій каші. :D А по факту, - зроблено дуже мало. Все ж дякую, я теж абсолютно незодоволений тим фактом, шо українською такого ніхто не пише і навіть не перекладає. Але книжки мають писати спеціалісти, а не нубаси.
  • 0

#169 фростыш_дурак(забанений)

У пошуках себе.

• Користувачі
  • 1495 повідомлень

Відправлено 06.06.2018 – 19:44

Перегляд допису_Ex (06.06.2018 – 13:59) писав:

Тексту цієї афазійної херні? Я ж повторюю одне й теж тисячу разів. як папуга. не можу лаконічно висловитися, відволікаюсь на купу інших деталей, гублюсь в тій каші. :D А по факту, - зроблено дуже мало. Все ж дякую, я теж абсолютно незодоволений тим фактом, шо українською такого ніхто не пише і навіть не перекладає. Але книжки мають писати спеціалісти, а не нубаси.

Ну Ви ж цей блог написали, Я почитав, на мій погляд прикольно. Не обов’язково писати академічні манускрипти де все систематизовано, підігнано і так далі, можна щось науково-популярне, типу: "Записки українського програміста: створення ОС для початківців", ну і в такому дусі. Або там на профільних сайтах щось таке створити.
  • 0

#170 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 17.06.2018 – 23:33

коротше, по Торпеді. Нам треба було (ну, гаразд, - було б непагано, якби це було можливо) від убута (крім завантаження файлів через скриптування, звичайно), отримати командний рядок. Він його робе, але з передаванням вийшла така каша, шо скоріше доведеться відмовитися покишо. Ми не будемо знову лаяти ламерство і криворукість, це вже навіть набридло, просто по факту - на трьох платах, з SoC'ом одного виробника між іншим, - три різні варіанти, як убут робе (blowjob) хендоф лінуксу.:brovy: і найгірше - шо парсити Дерево Пристроїв (ДП), просто, шоб витягти рядок параметрів - це занадто далеко від cheap'n'dirty рішення, яке б "дозволило нам розгорнутися з власним ядром". Того - просто іде лісом командний рядок, робимо хардкодед конфігурування.1 Пам'ятаймо - це тимчасове рішення, шоб писати і тестувати наше власне ядро так швидко як можливо.

1 - про шо власне йдеться? нам просто треба знати, адреси в памяті, куди завантажили такі файли:
  • SYSTEM вулик (hive) реєстру - це заглушка покишо енівей.
  • ANT.EXE ядро, ядро, ядро!
  • HAL.DLL гал, гал, гал! :D
оце й все. і це передається рядком, який ти задаєш, і значення тих адрес визначаються на льоту - власне - поклали перший файл, додали його розмір, взнали наступну адресу, - це робиться за допомогою скриптових мастурбацій в убуті - єдине, на шо воно здатне. а потім убут цей командний рядок передає через т. зв. ATAG, є спеціальний для командного рядка. ну можна було б також брати інфу про DRAM (start, size/end). Але ж це в "нормальної" ФВ. <_< Але ці ATAG'и, зроблені лише для 32 бітного арму ... і цю шнягу я знайшов лише на аргоні. на неоні - замість цього, знаходимо впиляне внутр убута ДП, а на сосні (64 бітна) - взагалі атаги неможливі. Якшо є ДП, нема атагів. так так, оця вся каша - це інтерфейс "прославленого" лінукса з лодарем, який власне лише під лінукс і запиляний. оце їхня взаємодія так визначена. ви б ще "документацію" про неї почитали... особливо з боку убута. одразу пригадується цитата з совєцької комедії: "за ета морду біть нада!". Тож на неоні і сосні треба парсити ДП, шоб витягти різну конфігураційну інформацію, в т.ч. і про DRAM наприклад, та й командний рядок там же десь впхнутий, ну а де ж іще? ви спитаєте, а чого я досі гадаю? А того, шо ніде не написали ламери як вони той рядок передають! ну десь написали, може, але от навіть люди, які пишуть підтримку/драйвери під той самий лінукс на ці ось ОПК, не всі знають ці "деталі". Просто на неоні ДП впиляли в убут (уніх філософія/душок), а на сосні - зробили менш ламерськи і поклали окремим файлом (правда всеодно - з придурошною назвою, яку так легко набирати в убутовій консолі. :wacko: це уніх, мала. :lol:). Висновок з цього ясний, попри плутане і багатослівне пояснення, - це не швидке рішення. Уявіть, це шось накшталт, шоб вам запостити на теревенях допис за рельятивістську® теорію, треба спочатку здати аналіз кала в амбулаторії... :D

Самі ДП - це взагалі непагана річ, і можуть, в майбутньому, бути корисними. Не дивно, це ж іде від нормальної ФВ, а не убута, - від Open Firmware це іде. Але там воно big endian, бо процесори (архітектур PPC і SPARC) для яких воно було розроблено такі (хоча, звичайно, - це сволочизм розробників - закостеніло диктувати ендіанність, це ж так неважко зробити механізм вказати ендіанність "на льоту", насправді... але уефі так само вчинило - зобовязавши бути little endian, справедливости ради. просто як фаната LE, вимога OF курвить особливо :D). Так от, бачите, це дуже безглуздо щоразу на розбиранні цього дерева робити пересовування байтів - це для лінуксоїдів, які власне висмикнувши цю частину з OF, і зробивши її таким сяким напівстандартом, в своїй пісочниці принаймні, все ж ниасилили ввести таку очевидну "динамічну" ендіанність... йолопи. Так от, дуже не надихає ідея, шоразу совати байти при роботі з ДП, а там же все крім рядків - це многобайтні цілочисельні сутності (клітини, ДП жаргоном). Була спокуса робити траснляцію в LE-формат. Але от проблеми з командним рядком, описанню яких і присвячений цей допис, показали, шо ДП, це не просто окремий файл який лежить на постійному сховищі, і який ФВ передає (не змінюючи) ОС. Як видно, туди додаються певні "вузли", серед яких просто зобов'язаний бути якийсь, який принаймні має стосунок до командного рядка. А це значить, шо наша омріяна, логічна трансляція ahead of time так би мовити, можлива загалом лише на часі хендофа нашого лодаря і ФВ, тобто щоразу, коли нарешті ФВ має остаточний варіант ДП і передає його нам, лише тоді, ми його переганяємо в LE, але всеодно ж - це раз на завантаження - і далі вже працюємо самі і передаємо його ядру (яке багаторазово може його читати) без байтосовання. Можливо і тут є якісь перешкоди (рантайм взаємодія ОС і ФВ через ДП, але я вас прошу... це ж убут!). В будь якому разі, все це зараз нам непотрібно, бо ще раз - парсити ціле ДП лише шоб витягти рядок з тими трьома адресами - це занадто. Того, вирішено покладатися на той факт, шо файлів небагато і вони малі, а памяти куди ми можем сказати убуту їх грузити - багато. Того ми просто шукатимемо ці файли на напередвизначених адресах. Оце вже більше схоже на "дешево й сердито". :) І це нарешті дасть нам змогу робити свої справи - ініціалізувати нашу власну ОС! :)

Після такого "коротше", картинка з моєю музою просто зобовязана бути! Гарнюня. ^_^ Малеча в свої перші роки слави нахапала канадійських еквівалентів гремі. :)
Зображення

Повідомлення відредагував _Ex: 17.06.2018 – 23:36

• 0

#171 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 18.06.2018 – 19:27

ну ми вияснили щодо передавання командного рядка (КР) в випадку використання дерева пристроїв ДП. А саме, - КР передається через ДП як властивість bootargs в вузлі /chosen. Власне це констатація нашого придпалаженія. Знову, попри відносну легкість, з якою ми могли б знайти саме цей вузол і витягти з нього рядок, парсити все дерево використовуючи його як конфігураційну інформацію на цьому етапі ми ще не готові. Шо ж до того чи будемо ми витягати bootargs чи ні, - трохи пізніше. Мабуть так, але треба освіжити наші знання щодо будови ДП і вияснити наскільки ж це "відносно легко".

Сидимо, думаємо. :D
Зображення
  • 0

#172 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 23.06.2018 – 16:12

Твоє лице, коли стикаєшся з паганою документацією, і, як наслідок, - не знаєш, шо робити далі і хочеш "їх всіх знищити", але зберігаєш спокій.
Ну не таке гарне звичайно, але вираз такий. :wub:
Зображення

Повідомлення відредагував _Ex: 23.06.2018 – 16:13

• 0

#173 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 02.07.2018 – 15:59

Коротше, вирішив я додати до парку ще одну плату, я вже балакав за неї - Rock64 4GB-ний варіант. Це буде перша плата з таким обйемом памйати. Як на новті. Ця плата додає такі нові можливості:
  • USB 3
  • SPI NOR флеш чип з божевільним обйемом д.р. - 16 МБ! на звичайних пісюках такі чипи для BIOSа - десь по 2МБ.
  • ну і вже згадані 4 гектари памйати - для тестування масштабованости. :gryzin:
А також, крім того, шо сама по собі є цікавою ціллю, яка урізноманітнюючи парк, робить проєкт стійкішим до перекосів в якийсь один бік, ще дає надію включити в парк давно куплений відроїдний коробок (чортик) з SoCом старшим братом, - тут 4-ядерний rk3328, там 8-ядерний двокластерний rk3368. Оскільки багато контроллерів мають буті однаковими, це дає надію на працювання коду і там. Особливо надії йдуть до HDMI контроллерів, - це єдиний спосіб комунікації на чортику - там нема UARTа, не напаяний. У нас є чортик але ми не можемо з ним нічого робити. Rock64 - це ОПК, дружній до розробника, з UARTом і панянками. Відточивши на ній рокчип-специфічні речі, можна надіятися якось дістатися й до чортика. ^_^
Прихований текст

Пишучи на голому залізі, постійно треба знати чи зробилось те, шо думав чи ні. друк кудись отих репортів - це й є промінь, який веде. на платах UART рятує ситуацію - він простий як труси в горошок, і з ним комфортно.
А якшо його нема, як бачити, шо все робе? Навіть якшо ти зміг змусити передати на себе керування, як навіть про це взнати?! З усіх можливостей, найреалістичнішим є саме HDMI. Штука складна і пагано описана. Але це шанс.

От щойно наш Торпедо підготовить модулі, завантажить їх, зробе всю попередню роботу (карти відображення, перемикання з EL2 в EL1 на сосні напр.. тощо), наше пустувате поки ядро, викликатиме такий же бідний HAL. Для ініціалізація "чипсета". А там, в рамках цієї трохи неузгодженої з моделлю драйверів моделі, ми, знаючи, шо нам це треба, спробуємо полізти в HDMI нетрі. У нас тут буде UART, шо лише допоможе пройти складний шлях "вмикання" дисплейної системи.
А на чортику, ми потім цей кід, просто кажучи пробуватимемо і дивитимемося чи воно робе. Ну звичайно є ще одна "невеличка" проблема - змусити передати контроль на себе. Ідеї є. Ключовий момент тут такий - рокчиповий ром-код пробує вантажити спочатку з eMMC, якшо нічого не виходить, він іде до SD картки. У нас є можливість витягти з eMMC вміст довільного розміру на довільному LBA. І навіть потерти якісь сектори, відрізавши можливість відру грузитися. Але рековерабле вей так би мовити. Для Торпедо нам знадобиться убут і вся рокчипова херня, тож нам треба розшифрувати де шо валяється на eMMC модулі, і перенести це, і лише це, на SD-картку. А на убут-відро хендофі, - обрізати. В принципі, треба модифікувати убутове середовище, - тут нема можливости просто перервати "автобут" тицькаючи по клаві - нема UARTа. Помінявши в середовищі, шо саме треба намагатися вантажити, і поклавши звичайно на SD картку наш кід, ми теоретично зможемо змусити його це вантажити...

Ну а поки сидітимемо в затишній лагуні Rock64, де все є і не треба оцих трюків через сраку. Повчимо рокчипову специфіку, покишо ми ознаймолювалися лише з TIшною і Allwinnerівською.

Стоє ця плата 45 доларів. З усім потрібним мінімумом і довезенням, виходе ~1900 грн.
Зображення

Прихований текст

• 0

#174 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 27.07.2018 – 22:26

Приїхала моя плата, Rock64, за яку розказував вище, я її обізвав криптоном, ну по черзі. :) Все слава богу добре, наче ніякого браку нема. підготував інсталяцію, плата готова до участи в нашому грандіозному проєкті.

зіткнувся з проблемами, коли налаштовував лінукс. після кількаденного мудохання, вийшло, шо це я зіштовхнувся з такою часто наштовхуваною проблемою в галузі як ненадійність SD картки. і хоча питання лишилися, майже все свідчить, шо це картка підвела. Так, SD картки іноді смокчуть. особливо того, шо їх часто підробляють. шкода картка на 16 ГБ, 10-го класу. шо тепер з нею робити, поклав в шухляду, хай повалаяється, потріпала нервів, зараза. цікаво, шо попри те, шо всі оці дистрибутиви суть базовані на тому самому лінуксовому ядрі, а в нашому випадку - це взагалі збірки з одного й того ж рокчипового BSP-ядра (Board Support Package), кожний дистрибутив глючив по-своєму. хоча ж, якшо проблеми з пристроєм сховища, глюки мали б бути однакові (однотипні).
ЦентОС, який стояв там спочатку для бананаса (інша плата, неон) взагалі наче не глючив, хоча, чесно, юзав я його мало.
Слакваре, зібране якимсь нашим земляком на прізвисько мара сцилко на його сайт, сцилко "вчасно" припинило працювати, от же ж цей уеб... та й назву він для сайту вибрав ліл, мабуть не дивився мультик про забув як називається, про "як судно ви назавьотє, так ано і папливьот", памятаєте, капітан там такий харизматичний. і інший хлоп теж, все позабував. :D так от слакваре зависало безнадійно на етапі логіна або коло нього.
мінімалістична збірка дебіана від одного польського генія робила, але от так трохи по-садистськи - на кожне натиснення по клаві, на дисплей випльовувався один і той самий рядок про якийсь рокчиповий модуль - якийсь "ськальний" друк, який нахрєн там не потрібен. також змінні середовища не були ініціалізовані, PATH пустий, бідний баш не міг запустити навіть shutdown.
і нарешті армбіан - найпросунутіший дистрибутив для плати - вантажився ок, все ок, аж допоки доходидо діло до інсталяцій пакетів (а мені то й потрібно було шо ftpd). от тоді і починалося. биті перлові файли, dpkg ригав далі, ніж бачив. а я ще й вмудрився ресайзити том для плати! і ресайзити том для іншої плати на цій платі. не варто й казати - шо похерив я й аргонову інсталяцію... все вже відновлено.
Це так буває, коли жадібні вендори беруть флеш память для своїх карток з смітника. Цього разу прославився Кінгстон. :happy1:Ну або той хто під нього косив.
От якшо хочете нормальну сд картку, не беріть задешеві. Звичайно, дорога це не значить не підроблена. Гарні відгуки про Transcend, SunDisk. На трансцендову картку я й переставив той лінуксовий мотлох. У мене й SSD на компі цієї фірми. Маленький. Всього на 32 ГБ. Ну да, є ще один Patriot, на 64 ГБ. та я крутелик. :lol:

Ну а звіти по роботі торпеди на цій і інших платах, як то кажуть - soon. :)

Повідомлення відредагував _Ex: 27.07.2018 – 22:27

• 0

#175 фростыш_дурак(забанений)

У пошуках себе.

• Користувачі
  • 1495 повідомлень

Відправлено 28.07.2018 – 10:37

Мені мало що зрозуміло, але наче прикольно. Рідко зустрінеш таке в укрнеті. Мабуть Ви виділяєтеся серед своїх знайомих-програмістів манерою поведінки.
  • 0

#176 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 28.07.2018 – 20:05

У мене нема знайомих програміздів. лише в інтернеті. там я нічим не вирізняюсь. в сенсі, шо існують і набагато чокнутіші. :lol: але, я підозрюю, це твоє завваження знову про оту фігню твою нипастіжиму. фростиш, повір, тут ніхто дупля не дає, про шо ти кажеш коли балакаєш про скриті неонаціоналістичні стенографічні натяки на статеві зносини. :D ти вже тему замути чишо з блекджеком і поясненнями для чайників. для всіх коротше. шоб можна було змістовно відповідати. я підозрюю навіть би каламар завис при спробі розпарсити той твій input. а я ж взагалі по іграх не двигаюсь ні разу. далі віндових пасьянсів "чирви", "павук" і вільні клітини" я ні ні.

ну а шо там мало шо зрозуміло? розказав в своєму бліжику шо SD-картка підкачала трохи на етапі підготування нового ОПК в парку. довелося трохи посмикати за дроти. :lol: Одні люди використовують ці ОПК для наукових проєктів (роботи, кластери для number-crunching-а тощо), інші - роблять з них саморобні NAS, (network attached storage, мережно підєднані сховища) з яких потім дивляться кіна і мультики з компів/смартфонів/планшетів вдома; інші - медіа коробки для перегляду кін і мультиків через потокові сервіси - як от нетфликс, не вдавався в це, можу помилятися, або коробки для KODI - медіа програвача з наворотами. або використовують як емулятори старих ігрових консолей - ретрогейминг, а, ну ще от IoT всякі - міряють там в хаті вологість, температуру, вмикають шось вимикають. розпізнають обличчя, записують як лисиця прийшла поїсти в двір, таке, концепція "розумна хата" - штучний інтелект в зародку. :D хтось використовує як будівничу ферму - конпілірує оцю всю лінуксово-відроїдну ?уєту, а хтось займається сісьтємним програміруванієм на цих платах, по приколу, кому це цікаво, або пиляє підтримку для лінукса/убута, або пише шось своє. я належу до останньої категорії користувачів. придбав нову плату для цього. вона приїхала, я її налаштував, відзвітував. так завсіди виходить, коли ніхрєна не робиш, :lol: тоді базікаєш.

чергова корцінка моєї музи, панове. я назву свою ОСь на її честь! казав я тут це? :D на цій сторінці я маю на увазі. :lol:
Зображення

Повідомлення відредагував _Ex: 28.07.2018 – 20:16

• 0

#177 фростыш_дурак(забанений)

У пошуках себе.

• Користувачі
  • 1495 повідомлень

Відправлено 29.07.2018 – 10:12

Перегляд допису_Ex (28.07.2018 – 20:05) писав:

У мене нема знайомих програміздів. лише в інтернеті. там я нічим не вирізняюсь. в сенсі, шо існують і набагато чокнутіші. :lol: але, я підозрюю, це твоє завваження знову про оту фігню твою нипастіжиму.
Ну Я і не уточняв де саме Ви познаходили собі знайомих-програмістів. У чомусь ваша підозра вірна, у чомусь не дуже. Я інколи лише намагаюсь знайти людей, які мислять схоже із вашим покірним слугою, оскільки не зважаючи на те що взаємодіяв із доволі широким спектром груп людей які різняться своїми світоглядами, і в реальності, і глобальній мережі, та знайомий із поширеними на сей день уявленнями, ба досі не зустрічав нікого хто б мислив схоже (ну був один випадок, підозрілий, але то не рахується...). Виникає закономірне питання: "А нащо шукати схожих поглядами, у даному випадку?"; ну якби мій світогляд, моя інтуїція говорять що краще не потрібно... Але інстинкти, психологія у даному плані роблять своє, проста цікавість у кінці-кінців. Тому і цікавлюсь всим що вирізняється із "натовпу", але це не означає що у мене там кращий світогляд від тих, бо він не такий, звичайно ні, просто інший, більше того, у плані успішності в житті, він м'яко кажучи програшний.

фростиш, повір, тут ніхто дупля не дає, про шо ти кажеш коли балакаєш про скриті неонаціоналістичні стенографічні натяки на статеві зносини. :D ти вже тему замути чишо з блекджеком і поясненнями для чайників. для всіх коротше. шоб можна було змістовно відповідати. я підозрюю навіть би каламар завис при спробі розпарсити той твій input.
Це не має ніякого значення.

а я ж взагалі по іграх не двигаюсь ні разу. далі віндових пасьянсів "чирви", "павук" і вільні клітини" я ні ні.
До чого тут це?

ну а шо там мало шо зрозуміло? розказав в своєму бліжику шо SD-картка підкачала трохи на етапі підготування нового ОПК в парку. довелося трохи посмикати за дроти. :lol: Одні люди використовують ці ОПК для наукових проєктів (роботи, кластери для number-crunching-а тощо), інші - роблять з них саморобні NAS, (network attached storage, мережно підєднані сховища) з яких потім дивляться кіна і мультики з компів/смартфонів/планшетів вдома; інші - медіа коробки для перегляду кін і мультиків через потокові сервіси - як от нетфликс, не вдавався в це, можу помилятися, або коробки для KODI - медіа програвача з наворотами. або використовують як емулятори старих ігрових консолей - ретрогейминг, а, ну ще от IoT всякі - міряють там в хаті вологість, температуру, вмикають шось вимикають. розпізнають обличчя, записують як лисиця прийшла поїсти в двір, таке, концепція "розумна хата" - штучний інтелект в зародку. :D хтось використовує як будівничу ферму - конпілірує оцю всю лінуксово-відроїдну ?уєту, а хтось займається сісьтємним програміруванієм на цих платах, по приколу, кому це цікаво, або пиляє підтримку для лінукса/убута, або пише шось своє. я належу до останньої категорії користувачів. придбав нову плату для цього. вона приїхала, я її налаштував, відзвітував. так завсіди виходить, коли ніхрєна не робиш, :lol: тоді базікаєш.

чергова корцінка моєї музи, панове. я назву свою ОСь на її честь! казав я тут це? :D на цій сторінці я маю на увазі. :lol:

З вашим талантом, Ви легко зможете писати щось типу науково-популярної літератури по програмуванню, для підростаючого покоління українських дітей. Або щось дуже спеціалізоване по Електроніці.
  • 0

#178 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 2125 повідомлень

Відправлено 29.07.2018 – 14:11

Перегляд дописуфростыш_дурак(забанений) (29.07.2018 – 10:12) писав:

Ну Я і не уточняв де саме Ви познаходили собі знайомих-програмістів. У чомусь ваша підозра вірна, у чомусь не дуже. Я інколи лише намагаюсь знайти людей, які мислять схоже із вашим покірним слугою, оскільки не зважаючи на те що взаємодіяв із доволі широким спектром груп людей які різняться своїми світоглядами, і в реальності, і глобальній мережі, та знайомий із поширеними на сей день уявленнями, ба досі не зустрічав нікого хто б мислив схоже (ну був один випадок, підозрілий, але то не рахується...). Виникає закономірне питання: "А нащо шукати схожих поглядами, у даному випадку?"; ну якби мій світогляд, моя інтуїція говорять що краще не потрібно... Але інстинкти, психологія у даному плані роблять своє, проста цікавість у кінці-кінців. Тому і цікавлюсь всим що вирізняється із "натовпу", але це не означає що у мене там кращий світогляд від тих, бо він не такий, звичайно ні, просто інший, більше того, у плані успішності в житті, він м'яко кажучи програшний.

Це не має ніякого значення.
тобі це не сподобається, але. ти б краще замість самопоїдання і пошуків нипанятно чого, дівку собі знайшов, справжню, з плоті і крові. зовнішність в тебе ок. тож. ;) вся наша психологія і проча гастроентерологія хоче ультимативно цього - пари.

а я відлюдькуватий лузер, який боїться людей. тож, з мене користі як з козла молока в плані там... чого? та в усіх планах.

Цитата

До чого тут це?
я ж сказав, оскільки ні я, ні серпинка® ніхто, не розуміє про шо це, то я припустив, може це з ігор?

Цитата

З вашим талантом, Ви легко зможете писати щось типу науково-популярної літератури по програмуванню, для підростаючого покоління українських дітей. Або щось дуже спеціалізоване по Електроніці.
Ось не треба ось цього. в мене від незаслужених компліментів печія. :) для людини з манією величі незаслужені компліменти - це як для наркомана неочікувані зарослі маку на городі. :D
і взагалі писання книжок - це робота. сама по собі. я знаю людину яка й свої хоббі проєкти робе і книжки пише. але це титани. нам до них як до Києва рачки. і звичайно - він пише по-англійськи. бо нема нема у нас таких!
  • 0

#179 фростыш_дурак(забанений)

У пошуках себе.

• Користувачі
  • 1495 повідомлень

Відправлено 29.07.2018 – 15:33

Перегляд допису_Ex (29.07.2018 – 14:11) писав:

тобі це не сподобається
Мені багато чого не подобається, і якось живу. Тому у простих коментарях до моїх дописів, можете не стримувати себе.

ти б краще замість самопоїдання і пошуків нипанятно чого, дівку собі знайшов, справжню, з плоті і крові
Ну на рахунок самопоїдання посперечався б, але от із пошуком невідомо чого, тут Ви влучили в саму точку. Пошук невідомо чого, це прекрасно описує вашого покірного слугу :). А от у плані стосунків із дівчатами, ну як вам сказати, ну пошуки невідомо чого у мене виходять у мільйон рзів краще :).

зовнішність в тебе ок
Ехм..., дякую. Взагалі у мене в реалі не правильний прикус і Я не можу нормально вимовляти звуки які відповідають літерам "р" та "л", в Українській. А ще прекрасно умію "агрити" на себе людей, навіть сам цього не бажаючи. Чесно, думаю що зовнішність тут грає свою роль і допомагає виводити людям агритися на вашого покірного слугу...

вся наша психологія і проча гастроентерологія хоче ультимативно цього - пари.
Ого, як Я раніше не здогадався до цього!? Ми ж просто "несвідомі комп'ютери" :), Ви мені очі відкрили! Все тепер у світі людей стало зрозумілим та ясним, події, явища, вчинки... До слова, Я завше якось вмів контролювати ці всі інстинкти розможення і так-далі, можливо пощастило, можливо ні, але факт.

а я відлюдькуватий лузер, який боїться людей. тож, з мене користі як з козла молока в плані там... чого? та в усіх планах.
Ну от бачите, а говорили нічим не відрізняєтеся від своїх знайомих-програмістів. Хто б ще таке про себе написав? Але не схоже щоб Ви у це вірили, схоже Ви знайшли свою "нішу", своє місце, "різон детру", і у вас це більш виражено ніж у, скажімо так, у більшості ваших колег, Ви відчайдушно за це тримаєтеся, хоча самі не розумієте чому, ну принаймні у глибині душі не розумієте. Продовжу своє припущення, що базується на інтуїції: Ви почуваєтеся дещо білою вороною серед своїх, це легенька, пролітна думка вас тішить, але і дещо бентежить... Начебто оточуючий світ підтверджує повністю ваші переконання, які дають відповіді на такі дражливі для вас запитання, але все одно, оцей спалах у свідомості, оцей легенький, ледь чутний вітерець що можливо щось і не так просто як Ви гадаєте, і немає від цього порятунку, у які б глибини Ви не залазили, які б сильні ваші переконання не були, все одно, це ніяк не може подітися геть. — Вибачте що дістаю вас цим лайном, але Ви ж самі вирішили відповідати на мої пости таким чином продовжуючи знайомитися зі мною, моїм мислення, та свого роду, зі світом у якому Я живу, тобто зробили вибір...

От я ж сказав, оскільки ні я, ні серпинка® ніхто, не розуміє про шо це, то я припустив, може це з ігор?
Що "це", містере _Іекс?

Ось не треба ось цього. в мене від незаслужених компліментів печія. :) для людини з манією величі незаслужені компліменти - це як для наркомана неочікувані зарослі маку на городі. :D
і взагалі писання книжок - це робота. сама по собі. я знаю людину яка й свої хоббі проєкти робе і книжки пише. але це титани. нам до них як до Києва рачки. і звичайно - він пише по-англійськи. бо нема нема у нас таких!
Це моя особиста думка, ні більше, ні мене. Вираження цієї думки, абсолютно не мало на меті викликати якусь печію у вас, чи ще якось нашкодити вашому здоров'ю. І нащо Ви силуєтеся, використовуючи побільше українського фольку, маю на увазі приказок, невже вам це дійсно подобається?

Повідомлення відредагував фростыш_дурак(забанений): 29.07.2018 – 15:36

• 0

#180 Уповноважений

Козак - перевертень

• Модератори
  • 7158 повідомлень
  • Місто:пекельне болото

Відправлено 21.08.2018 – 09:39

вже так набридла твоя муза, може б помолодше вибрав свіжу музу?
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних