Перейти до вмісту

Ед Данилюк «Пожежа Саніри» - історичний детектив трипільських часів

історичний детектив

В темі одне повідомлення

#1 kravtsoff.nikolai2016

  Чайник

 • Користувачі
 • Pip
 • 1 повідомлень
 • Стать:Чоловік

Відправлено 04.06.2016 – 14:43

 • 1
Ед Данилюк «Пожежа Саніри» (Эд Данилюк "Пожар Саниры")
Історичний детектив

ISBN 978-966-355-123-4 (видавництво ім. Олени Теліги)
ISBN 978-5-519-49342-0 (видавництво «Рипол-классик»)
Мова видання: російська
Сайт книги: danyluk [крапка] ru

Дія роману розгоротається на зорі цивілізації, п'ять з половиною тисяч років тому в одному з перших міст Європи, місті Трипілля. Таємнича пожежа почалася вночі, вогонь спалахнув одночасно в різних місцях, і жоден будинок не вцілів. У світі, де допомоги чекати нізвідки, сотні людей виявляються в скрутному становищі. Наступні дні не приносять ясності, загадки лише множаться. Волею долі молодий городянин Саніра стає учасником цих страшних подій ...

Обкладинки: видавництво ім. Олени Теліги (зліва), видавництво «Рипол-классик» (справа)

Так вийшло, що я став одним з перших, хто прочитав роман «Пожар Саниры» (у виданні «Рипол-классик»). Вивчення енеоліту — не чужа для мене тема. Я написав рецензії на декількох неукраїнських літературних сайтах, а тепер постійно відповідаю на питання відвідувачів. Навіть взяв участь в одній гарячій сутичці на тему, яке місце посідає Трипілля в історії людства (ми перемогли, і мракобіси, що моляться на Месопотамію і Давній Єгипет, були посоромлені!). Оскільки трипільська цивілізація процвітала на землях, які тепер здебільшого належать до України, я очікував, що вже де-де, але в Україні «Пожежа Саніри» — гаряче обговорювана тема. Аж раптом з'ясувалося, що про роман тут майже ніхто не знає. Загалом, я вирішив перекласти свою рецензію на цю книгу і розмістити її нижче.

Це цікава книга, і я не буду приховувати, що нею вражений. У жанрі історичного детективу ми зустрічаємо або детективи із історичним підгрунтям, або історичні романи з детективним сюжетом. У чому різниця зрозуміло — або в першу чергу детектив, або в першу чергу історичний роман. Рідкісні книги, в яких обидва ці компоненти збалансовані, в рівній мірі цікаві, та ще й сюжетно перетинаються. Я згадую "Ім'я троянди" Умберто Еко, "Клуб Есперо" Юзефовича, "В зачарованому лісі" Буало-Нарсежака, "Статського радника" Акуніна, "Афінські вбивства" Хосе Карлоса Самоса, "Пристрасті по мощам" Елліс Пітерс. Дивно, звичайно, ставити поруч з такими іменами безвісного Е.Данілюка (хай вибачить мене шановний автор), але роман «Пожежа Саніри» — безсумнівно добре збалансований історичний детектив. У ньому захоплює і сюжет, і опис історичної епохи. І при цьому обидва компонента взаємопов'язані і переплітаються.

Рік, в якому відбувається дія роману, зазначений дуже точно, що дивно, оскільки йдеться про неймовірну давнину, часи до виникнення писемності і календаря. І тим не менше, все відбувається в 3512 році до нашої ери. Ще немає Межиріччя, немає Єгипту, взагалі немає нічого з того, що ми знаємо із історії людства. В цей час вже існувала цивілізація, не міфічна, не легендарна, не вигадана прихильниками екзотики й езотеріки, а реальна архелогічна цивілізація, про яку, на жаль, не розповідають в школі. Можливо, зараз про трипільців говорять на уроках історії, але в мій час таке слово в нашому класі абсолютно точно сказано не було. Трипілля — це цивілізація, що передувала всьому описаному в шкільних підручниках. Ще більше вражає те, що існувала вона не в якихось далеких краях, не в якій-небудь долині Гангу, а між Дністром і Дніпром. На місця розкопок не треба летіти літаком або вертольотом, не потрібно підніматися на ненанесені на карти гори, не потрібно прорубатися крізь джунглі — туди можна за день доїхати машиною. Найяскравішим досягненням трипільців є міста, справжні міста з вулицями і площами, двоповерховими будинками, мурами. Схоже, розуміючи, наскільки недовірливо може опис такої цивілізації бути сприйнятий в книзі, автор запросив археолога, фахівця з Трипілля світового рівня, прокоментувати текст і написати післямову. Також наведено кілька десятків ілюстрацій, що створюють візуальний образ того світу.

Сюжет цікавий, я б навіть сказав, захоплюючий. Такий злочин міг статися тільки в Трипіллі. Ні в яку іншу епоху, ні в якій іншій землі нічого подібного статися не могло. Трипільці знищували всі свої міста. Мабуть, це вимагала їх релігія. Проживши кілька десятків років на одному місці, вони підпалювали місто і переходили на інше місце. Роман починається з того, що якісь зловмисники незрозумілого для чого вночі спалюють місто, яке городяни повинні були самі спалити за кілька годин, вдень. Далі кількість незрозумілих подій зростає, все залишається загадковим, текст не відпускає. Слідства в нашому розумінні ніхто, звичайно, не веде, але так уже вийшло, що молодий городянин Саніра виявляється в епіцентрі всього, що відбувається і, сам того не бажаючи, несподівано для себе розкриває цей злочин. Коли читаєш, часто здається, що пояснити всі загадки можна тільки за допомогою містики, однак розгадка виявляється цілком реалістичною.

Захоплюючий роман, який буде цікавий любителям жанру.

Прикріплені файли

 • Прикріплений файл  PS01.JPG   63.95К   0 Кількість завантажень:
 • Прикріплений файл  PS02.jpg   20.28К   0 Кількість завантажень:

Повідомлення відредагував kravtsoff.nikolai2016: 04.06.2016 – 15:00


#2 Himmels Falke

  Ледар

 • Користувачі
 • PipPip
 • 27 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Острів Руян

Відправлено 07.11.2016 – 05:51

Є українською?
 • 0Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних