Перейти до вмісту

Суспільний лад, соціальні зв’язки у суспільстві.

лад соціум суспільство

Повідомлень в темі: 2

#1 Тимофій

  Профі

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 349 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Київ

Відправлено 25.11.2014 – 07:37

 • 4

Цитата

Суспільний лад - це всеохоплююча організація суспільства, яка обумовлена певним рівнем соціально-еко­номічного та політичного розвитку, характерними рисами суспільної свідомості і традиціями взаємодії людей у різних
сферах життя.

Цитата

Другий — цивілізаційний — підхід був запропонований ученими-просвітителями XVIII ст. (Вольтер, К. Гельвецій, П. Гольбах). За основу класифікації держав прибічники цієї теорії взяли поняття «цивілізація», її рівень, досягнутий тими чи іншими народами. Вони заперечують формаційний підхід, уважаючи його одномірним. Державу співвідносять насамперед не з економічними, матеріальними, а з духовно-моральними й культурними чинниками суспільного розвитку. За визначенням англійського історика А. Тойнбі, цивілізація— це відносно замкнений і локальний стан суспільства, яке відрізняється спільністю культурних, економічних, географічних, релігійних, психологічних та інших ознак. Різні вчені, які підтримують цивілізаційний підхід, визначають неоднакову кількість цивілі¬зацій, наприклад уже згаданий А. Тойнбі нараховує 21 цивілізацію.
На думку прихильників цивілізаційного підходу, сутність держави визначається як співвідношенням соціальних сил, так і накопиченням, спадкоємністю культурно-духовних зразків поведінки. Політика держави є насамперед результатом впливу світогляду суспільства, його моралі, ціннісної орієнтації. При цьому розмаїття національних культур обумовлює різноманіття шляхів розвитку держав, їх типів.

Відмінність цивілізаційного підходу від формаційного полягає в можливості розкриття сутності будь-якої історичної епохи через людину, через сукупність пануючих у цей період уявлень кожної особи про характер громадського життя, про цінності та мету її власної діяльності. За цивілізаційним підходом держава — це не інструмент політичного панування експлуататорів над експлуатованими, а найважливіший чинник духовно-культурного розвитку суспільства. Хибою цивілізаційного підходу є недооцінювання соціально-економічного чинника, перебільшення ролі культурного елемента.

У той же час цивілізаційний підхід до історії не передбачає заданого сценарію майбутнього розвитку, заперечує наявність жорстких закономірностей історії, що є суттєвою перевагою цього підходу.
З позицій загальнолюдських цінностей, які нині є домінуючими, цивілізаційний підхід є найбільш привабливим. Крім того, він дає змогу визначитися із сучасними державами, які не відповідають типології, що передбачена формаційною теорією.
Виходячи із ступеня духовності народу, культури, ідеології, національного характеру, менталітету, географічного середовища й інших чинників, прихильники цивілізаційного підходу поділяють цивілізації на первинні та вторинні.

Первинним цивілізаціям притаманна командно-адміністративна організація державної влади. Держава забезпечує як політичне, так і господарсько-соціальне функціонування суспільства. Чимало первинних цивілізацій загинули, не зумівши пристосуватися до історичних змін. І лише ті з них, які спромоглися послідовно розвинути духовно-культурні засади в усіх видах діяльності людини (зокрема, єгипетська, китайська, мексиканська, західна, православна, арабська), змогли вижити. До первинних цивілізацій належать Стародавні Єгипет, Персія, Шумери, Вавилон, Бірма, Спарта й Афіни, Стародавній Рим.

Вторинні цивілізації виникли на основі відмінності між державною владою й культурно-релігійним комплексом. Для них характерна менш всемогутня і всепроникаюча сила влади, аніж та, що поставала в первинних цивілізаціях. Найдавніша вторинна цивілізація — європейська — уже за часів античності тяжіла до ринкової економіки, базувалася на приватній власності. Характерними також є наявність громадянського суспільства, панування права. Аналогічний напрям розвитку суспільства сприйняли й держави Північної Америки. До вторинних цивілізацій належать більшість держав Західної та Східної Європи, Північної Америки, Латин¬ської Америки тощо.
Історичні типи держави і права

Для Європи характерний общинний суспільний лад.
Люди певного села, міста, землі є общиною, яка формує певні правила співжиття, взаємовідносин між людьми.
Громадянське суспільство - форма общинного життя сучасності.

Який суспільний лад характерний для України?

Соціальні зв’язки.
Жовтнева революція, громадянська війна, період СРСР призвели до руйнування соціальних зв’язків в українському суспільстві чи це поверховий погляд?
Можна спостерігати общинний суспільний лад(характерний для Європи) в Україні на прикладі сімей, родів, коли для побудови кар’єри люди використовують "зв’язки". Наявність "зв’язків", "волохатої лапи" є запорукою успішності людини в суспільстві - отримання якісної освіти, посади, високооплачуваної роботи, уникнення покарання за злочини, гарантія безпеки та забезпеченого життя.
За 23 роки в Україні в певних регіонах були зруйновані саме соціальні зв’язки, що призвело до краху державних інститутів і соціальних потрясінь.

Повідомлення відредагував Тимофій: 25.11.2014 – 08:02


#2 Обрій

  Місцевий

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPip
 • 268 повідомлень
 • Стать:Чоловік

Відправлено 25.11.2014 – 18:19

Цитата

Який суспільний лад характерний для України?
непотично-олігархічний
 • 0

#3 Тимофій

  Профі

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 349 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Київ

Відправлено 08.02.2015 – 17:06

кланово-олігархічний :)
https://www.youtube....d&v=JlhgUV44Z4k
 • 0Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних