Перейти до вмісту

Мова і телебачення


Повідомлень в темі: 159

#141 Olexandr

  противсіх

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1510 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:місто Київ

Відправлено 04.03.2011 – 12:18

Копіюю розділ, на який ви посилались ось тут. Якщо ви хочете довести, що написання займенника "ви" з великої літери (початок речення не враховуємо) припустиме, то покажіть, де це написано. В правописі написано, як слід писати, а не як не слід, тому показати пункт на зразок "отак писати не можна" я не зможу показати через неможливість його існування.

Обережно!!! Велика кількість літер, але без цього, на жаль, ніяк.
» Натисніть, щоб показати спойлер - натисніть ще раз, щоб приховати... «
ВЖИВАННЯ ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ (БУКВИ)
§ 34. Велика літера на початку речення

З великої літери пишеться:

а) Перше слово, яким починається текст.

б) Перше слово в реченні:

1) після крапки;

2) після крапок, знака оклику й знака питання, коли ними закінчується попереднє речення.

в) Перше слово кожного рядка у віршах незалежно від наявності розділового знака в кінці попереднього рядка (хоч і не обов’язково).

Примітка 1. Після крапок, які не закінчують речення, а стоять у середині його для позначення переривчастості мови та інтонаційних відтінків, перше слово пишеться з малої літери:

— Дивіться... он там... встає... він ще живий... Семен... Семен... (Коцюбинський).

Тихо в хаті стало;
Тільки наймичка шептала:
«Мати... мати... мати...» (Шевченко).

Примітка 2. Коли знак оклику чи знак питання, а також крапки стоять у кінці прямої мови, то дальше речення (слова автора) пишеться з малої літери:

— Так тому й буть! — усі гукнули (Глібов).

— Що з тобою? — допитувалась Маланка (Коцюбинський).

Я не Ганна, не наймичка,
Я... — та й оніміла (Шевченко).

Примітка 3. Після знака питання (іноді знака оклику — див. § 35, п. б), що стоїть у середині речення для надання питальної (окличної) інтонації словам, пишеться мала літера:

Що його турбувало? погода? далека дорога?

Сонце! сонце! — на гори й долини, —
Сонце! сонце! — на води й поля.
Хай живе в вільній праці людини
України земля! (Тичини)

§ 35. Велика літера при звертаннях і в ремарках

З великої літери пишеться:

а) Перше слово після знака оклику, яким відокремлюється звертання:

Вітре буйний, вітре буйний! Ти з морем говориш (Шевченко); Нумо до праці, брати! Годі лякатись! На діло святеє Сміло ми будемо йти! (Грінченко).

б) Слово, що йде після вигуку або окличного слова, коли вони стоять на початку речення: — Ха-ха! От ловко! (Коцюбинський).

Примітка. Якщо вигук стоїть у середині речення, то наступне слово пишеться з малої літери: Ждемо день і другий — гай-гай! — немає Тетяни (Васильченко).

в) Ремарки-фрази (подані в дужках), що вказують на ставлення слухачів до слів (промови) якоїсь особи:

Слава й честь борцям за вільну незалежну Україну (Тривалі бурхливі оплески. Присутні встають і співають національний гімн) (З газети).

З великої літери пишуться й інші ремарки та посилання взяті в дужки, що стоять після закінченого речення:

Українська культура з найдавніших часів, навіть у найтяжчі історичні періоди її існування, не була ізольованою від зовнішнього світу (З газети).
§ 36. Велика та мала літери в рубриках

1) З великої літери пишеться перше слово рубрик тексту, якщо кожна рубрика закінчується крапкою:

Сьогодні о вісімнадцятій годині відбудуться загальні збори колективу з порядком денним:

1. Про завдання колективу видавництва у світлі прийнятого Закону про мови.

2. Звіт голови правління осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

2) З малої літери пишеться перше слово рубрик, якщо вони відокремлені одна від одної крапкою з комою:

Біологічні механізми Землі вже давно не справляються з лавиноподібним техногенним забрудненням планети. Ситуація ускладнюється швидше, ніж вдається знайти гарантоване рішення. Основні компоненти забруднення сьогодні такі:

— зміна клімату під впливом парникового ефекту;

— виснаження озонового шару Землі;

— кислотне забруднення атмосфери й ґрунтів, хімічне забруднення планети;

— забруднення Світового океану;

— прогресуюче зникнення сотень видів рослин і тварин та збіднення генофонду Землі («Вісник АН України»).

Якщо такі рубрики граматично самостійні та структурно досить розлогі, то вони можуть починатися великою літерою:

Кожен функціональний різновид мовлення має свій набір комунікативно-семантичних інваріантів. У цьому плані видається важливим дослідження таких питань:

1. Визначення інвентарю комунікативних типів висловлень (інваріантів) у національній мові.

2. Опис цих інваріантів з опорою на синтаксичну структуру, інтонаційне оформлення й лексико-тематичне наповнення висловлення.

3. Зіставлення цих комунікативно-семантичних інваріантів у слов’янських мовах (З виступу в дискусії).
§ 37. Велика літера після двокрапки, на початку цитати тощо

З великої літери пишеться перше слово після двокрапки:

а) Коли це початок прямої мови:

Горлиця питає: «Чи, може, хто гніздечко зруйнував?» (Глібов); Пішла. А серце моє кричало: «Вернись, вернись, я все прощу!» (Павличко).

б) Коли цитата подається після слів автора як пряма мова, тобто пов’язується зі словами автора без сполучника й наводиться з початку речення:

Незабутній Максим Тадейович Рильський згадував: «Усе моє свідоме життя слово “Саксаганський” було для мене символом високої майстерності!» (Зб. «В сім’ї вольній, новій»).

Примітка. Коли ж цитата: а) входить до складу речення як його частина у формі підрядного речення, тобто пов’язується з головним реченням сполучником, або б) наводиться з середини речення, то вона, як правило, починається з малої літери (у другому випадку після двокрапки ставляться лапки, за ними – три крапки): У виступі на загальних зборах АН України член-кореспондент М. Голубець відзначив, що «першою невідкладною справою є перебудова психіки вченого, організатора й керівника науки» (З газети).

2. З великої літери пишеться початкове слово виступу, постанови, протоколу, ухвали тощо після вступної (загальної) частини:

Дозвольте ж мені виразити означення суверенітету Республіки:

1. Земля та її природні багатства, води й повітряний басейн, що знаходиться в межах кордонів України, є власністю народу України.

2. На території України закони, прийняті Верховною Радою України, мають пріоритет перед законами, прийнятими установами [колишнього] Союзу (І. Р. Юхновський. Із виступу на загальних зборах АН України).
§ 38. Велика літера у власних назвах

1. З великої літери пишуться індивідуальні імена людей, по батькові, прізвища, псевдоніми, конспіративні клички, прізвиська: Іван Петрович Котляревський, Леся Українка (Лариса Петрівна Косач), Марко Вовчок (Марія Олександрівна Вілінська), Юрій Клен (Освальд Бургардт), Данило Галицький, Нестор Літописець, Олександр Невський, Ярослав Мудрий; також: Кобзар (про Тараса Шевченка), Каменяр (про Івана Франка) тощо.

У складних прізвищах, псевдонімах та іменах, які пишуться через дефіс, кожна складова частина починається великою літерою: Квітка-Основ’яненко, Нечуй-Левицький, Сергєєв-Ценський; Жан-Жак, Зиновій-Богдан, Марія-Тереза.

Примітка 1. Різні частки (прийменники, сполучники, прийменники з артиклями) в середині прізвищ та імен іншомовного походження пишуться з малої літери: Абд ель Керім, Бретон де лос Еррерос, Варнгоген фон Ензе, Кур де Жебелен, Нур ед Дін. Про написання службових слів, що виступають перед прізвищем, див. § 106, п. 1 г.

Примітка 2. Китайські прізвища та складні імена, які завжди стоять після них, пишуться з великої літери: Мао Цзедун, Сунь Ятсен, Тао Юаньмінь.

Примітка 3. У корейських, в’єтнамських, бірманських, індонезійських і таїландських прізвищах та іменах усі складові частини пишуться з великої літери: Кім Ір Сен, Лім Хон Ін; Фам Ван Донг, Хо Ші Мін; У Ну Мунг, У Чин Су; Вілуйо Пуспоюдо, Суджоно Ходіното; Кулаб Сайпрадіт, Луанг Вічит Ватакан.

Примітка 4. Про правопис східних власних імен (турецьких, єгипетських, азербайджанських та інших тюркського чи арабського походження зі складовими частинами бей, заде, огли, паша) див. § 106, п. 2 е.

Примітка 5. Імена та прізвища людей, які стали загальними назвами людей і предметів, пишуться з малої літери: донжуан, ловелас, ментор, меценат, робінзон, браунінг (пістолет), галіфе (штани), дизель (двигун), макінтош (одяг), максим (кулемет), рентген (апарат), френч (одяг). Так само пишуться загальні назви, утворені від власних імен (прізвищ): бонапартизм, мічурінець, пушкініст, шевченкіана.

Прізвища людей, уживані в загальному значенні, але які не втратили свого індивідуального значення (не стали загальними назвами), пишуться з великої літери:

Нові появляються вчені з різних галузей науки й техніки – нові Мічуріни й Ціолковські (Тичина). Потрібні нам і Гоголі, і Щедріни (Сліпчук).

Якщо ж прізвища (імена) вживаються зневажливо, вони пишуться з малої літери: квіслінги.

Примітка 6. Назви народів, племен, а також людей за національною ознакою або за місцем проживання пишуться з малої літери: араби, африканці, латиноамериканці; ацтеки, ірокези, поляни; білорус, латвієць, росіянка, українець; запоріжці, киянин, львів’яни, полтавець, полтавка.

2. З великої літери пишуться індивідуальні назви:

а) Міфологічних істот і божеств: Антей, Аполлон, Афіна, Ахіллес, Будда, Венера, Молох, Перун.

Примітка 1. Родові назви міфологічних істот пишуться з малої літери: ангел, демон, лісовик, муза, німфа, русалка, титан, фавн, фея.

Примітка 2. Індивідуальні міфологічні назви, що перетворилися в загальні або вживаються в переносному значенні, пишуться з малої літери: молох війни; На спортивну арену вийшли сучасні геркулеси.

б) Дійових осіб у байках, казках, драматичних творах, хоч у звичайній мові вони вживаються як загальні імена: Ворон, Заєць, Лисиця, Осел, Щука; Лісовик, Мавка, Перелесник; Дід Мороз, Той, що греблі рве; Червона Шапочка; Будяк, Троянда, Хліб.

Примітка. Якщо назви персонажів із казок, творів для дітей і т. ін. не виступають дійовими особами окремих творів, а використовуються як загальні, вони пишуться з малої літери: баба-яга, дід-мороз, іван-покиван.

3. З великої літери пишуться назви найвищих державних посад України та міжнародних посад: Генеральний секретар ООН, Президент України, Голова Верховної Ради України, Генеральний прокурор України, а також найвищих державних посад інших країн згідно з вимогами дипломатичного протоколу (під час візитів до України тощо): Президент Сполучених Штатів Америки, Прем’єр-міністр Канади і т. ін.

Примітка 1. Назви посад, звань, учених ступенів тощо пишуться з малої літери: голова, декан, директор, міністр, ректор, президент НАН України, секретар; академік, генерал-лейтенант, заслужений діяч мистецтв, народний артист України, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка, член-кореспондент; доктор наук, кандидат наук.

Примітка 2. З малої літери пишуться також назви титулів, рангів, чинів: барон, герцог, граф, імператор, князь, колезький асесор, король, принц, цар, шах.

Примітка 3. Назви посад міністрів, послів, президентів академій тощо в офіційних документах, а також для підкреслення урочистості можуть писатися з великої літери: Міністр освіти і науки України, Посол Республіки Польща, Президент Національної академії наук України.

Примітка 4. Умовні власні назви в актах, договорах та інших офіційних документах пишуться з великої літери: Високі Договірні Сторони, Автор і Видавництво тощо.

4. Клички свійських тварин, а також приручених чи дресированих звірів і птахів пишуться з великої літери: Сірко (собака); Сніжинка (кішка); Гнідко, Стріла (коні); Круторогий, Сивий (воли); Рекордистка, Лиска (корови); Раві, Шаші (слони); Красень, Фараон (папуги) та ін.

Примітка. Назви груп тварин, хоч вони й походять від індивідуальних кличок, пишуться з малої літери: З випасу поверталися рекордистки й лиски. Так само з малої літери пишуться назви порід тварин: бульдог, вівчарка, пінчер.

5. Назви сортів рослин у спеціальній літературі пишуться з великої літери: Антонівка, Білий налив, Сніговий кальвіль, Паперівка (яблуні); Українська глива, Лісова красуня (груші); Рекорд, Угорка (сливи); Шпанка рання (вишня).

Але в загальному вжитку вони пишуться з малої літери: антонівка, глива, угорка.

6. Астрономічні назви (незалежно від кількості їхніх складників) пишуться з великої літери: Велика Ведмедиця, Козеріг, Марс, Молочний Шлях, Сатурн, Юпітер. Так само пишуться народні назви сузір’їв і галактик: Великий Віз, Квочка, Пасіка, Чумацький Шлях тощо.

Примітка 1. Родові означення при астрономічних назвах звичайно пишуться з малої літери: зірка Альтаїр, комета Галлея, Тунгуський метеорит, сузір’я Великого Пса, туманність Андромеди.

Примітка 2. Слова земля, місяць, сонце пишуться з великої літери тоді, коли вони вживаються як астрономічні назви: Навколо Сонця обертається Земля зі своїм супутником Місяцем. Але: обробіток землі, схід сонця.

7. Назви сторін світу: захід, південь, північ, схід, норд-ост, південний захід – звичайно пишуться з малої літери. Якщо під цими назвами розуміються країни чи народи, тоді вони пишуться з великої літери: Далекий Схід, Західна Україна, країни Заходу, курорти Півдня, народи Півночі, Південне Полісся, Північна Буковина, Схід прокинувся.

8. Географічні й топографічні власні назви (незалежно від кількості їхніх складників) пишуться з великої літери, крім службових слів і родових означень (затока, мис, море, острів, пік, хребет і т. ін.): Азія, Антарктида, Балканський півострів, Берингове море, Північнокримський канал, Володимир-Волинський, гора Говерла, Грибова губа, Зелений мис, озеро Ільмень, Кавказький хребет, пік Шевченка, Москва-ріка, Нагаєва бухта, протока Па-де-Кале, Панамський перешийок, Перська затока, Північний полюс, Східноєвропейська рівнина, Урало-Кушумський степ.

Примітка 1. Коли означуване слово, що входить до географічної назви, не виражає родового поняття, то воно пишеться з великої літери: Біла Церква, Біловезька Пуща (заповідник), Булонський Ліс (парк), Великі Луки, Жовті Води, Залізні Ворота, Зелений Гай, Микільська Слобідка, Нова Гвінея (острів), Товста Могила, Ясна Поляна. Так само з великої літери пишуться складові частини географічних назв, що означають титули, посади, фах і т. ін.: мис Капітана Джеральда, набережна Лейтенанта Шмідта; також затока Святого Лаврентія.

Примітка 2. Прийменники, артиклі й сполучники в складі географічних назв пишуться з малої літери й відокремлюються дефісом: Булонь-сюр-Мер, Порт-о-Пренс, Ріо-де-Жанейро, Сен-е-Уаз, Фонтен-сюр-Рон, Франкфурт-на-Майні.

Артиклі й частки, що стоять на початку іншомовних географічних назв, пишуться з великої літери й приєднуються дефісом: Де-Брейне, Ла-Манш (протоки), Ле-Крезо, Лос-Анджелес (міста), Лос-Фрайлес (острови).

Примітка 3. В іншомовних складних географічних назвах, що пишуться через дефіс, з великої літери пишуться й родові позначення: Іссик-Куль (куль — озеро), Муюн-Кум (кум — пісок), Порто-Алегре (порто — порт), Ріо-Негро (ріо — річка), Хара-Нур (нур — озеро), але: Алатау, Амудар’я, Дихтау, Сирдар’я.

Якщо ж складова частина такої назви увійшла в українську мову як загальна родова назва, то вона пишеться з малої літери Варангер-фіорд, Дю-фіорд. Так само з малої літери пишуться й родові позначення в іншомовних назвах вулиць, майданів, бульварів: Кайзер-плац, Лібкнехт-штрасе (штрасе — вулиця), Трафальгар-сквер (сквер — площа), Трептов-парк, Уолл-стрит (стрит — вулиця).

Примітка 4. Географічні назви, вжиті в переносному значенні, зберігають написання з великої літери: Версаль (у значенні «Версальський мир»), Канни (у значенні «оточення та розгром»), Мюнхен (у значенні «Мюнхенська угода 1938 р.»), Парнас (у значенні «світ поезії»), Седан (у значенні «воєнний розгром»).

9. Назви вулиць (бульварів, провулків, проспектів), шляхів (залізничних, морських і т. ін.), каналів, течій (морських), а також майданів (площ), парків і т. ін. пишуться з великої літери, а їхні родові позначення — з малої: Андріївський узвіз, Байкало-Амурська магістраль, бульвар Тараса Шевченка, Військово-Грузинська дорога, вулиця Петра Сагайдачного, Житомирська автострада, Львівська площа, майдан Незалежності, Музейний провулок, Стрийський парк, Південно-Західна залізниця, Північний морський шлях, проспект Дружби народів, Ромоданівський шлях, течія Гольфстрім.

Якщо в назвах вулиць, проспектів, населених пунктів тощо слова брід, вал, ворота, міст, шлях, яр і т. ін. вже не сприймаються як родові позначення, то вони пишуться з великої літери: Боричів Тік, Добрий Шлях, Козиний Брід, Красні Ворота, Кузнецький Міст, Ярославів Вал (вулиці); Гола Пристань (місто), Козинські Горби (урочище), Сухий Яр (село).

10. Утворені від географічних найменувань назви тварин, птахів, страв, напоїв, тканин і т. ін. пишуться з малої літери: бостон (тканина), йоркшир (порода свиней), легорн (порода курей), мадера (сорт вина), саяни (напій), свалява (мінеральна вода), сенбернар (порода собак), сименталка (порода корів), токай (сорт вина) і т. ін.

11. У назвах груп або союзів держав і найвищих міжнародних організацій усі слова, крім родових позначень, пишуться з великої літери: Антанта, Балканські країни, Європейське Економічне Співтовариство, Співдружність Незалежних Держав, Всесвітня Рада Миру, Міжнародний комітет Червоного Хреста, Організація Об’єднаних Націй, Рада Безпеки, Троїстий союз.

12. Назви держав та автономних адміністративно-територіальних одиниць пишуться з великої літери. Причому, коли назва держави чи автономної республіки складається з кількох слів, то всі слова пишуться з великої літери: Арабська Республіка Єгипет, Держава Бахрейн, Республіка Білорусь, Автономна Республіка Крим, Китайська Народна Республіка, Корейська Народно-Демократична Республіка, Князівство Монако, Королівство Бельгія, Республіка Болгарія, Республіка Індія, Республіка Куба, Республіка Польща, Республіка Румунія, Соціалістична Республіка В’єтнам, Сполучені Штати Америки, Угорська Республіка, Франція.

У назвах автономних областей та округів, а також країв, областей, районів, сільрад тощо з великої літери пишеться тільки перше слово: Волинська область, Єврейська автономна область, Краснодарський край, Ненецький автономний округ, Новомлинівська сільрада, Рожищенський район, Уманська міськрада.

Це правило поширюється й на назви старого адміністративно-територіального поділу: Берегівський округ, Вітебське воєводство, Лохвицький повіт, Новоросійська губернія, Сосницька сотня, Стародубський полк, Черкаське староство.

Примітка. Неофіційні назви держав, одиниць територіального поділу та образні назви географічних об’єктів пишуться з великої літери: Буковина, Вінниччина, Закавказзя, Закарпаття, Золотоверхий (Київ), Наддніпрянщина, Підмосков’я, Побужжя, Поділля, Покуття, Полісся, Приазов’я, Прикарпаття, Причорномор’я, Приуралля, Російська Федерація, Славутич (Дніпро), Слобожанщина. У спеціальному стилістичному вживанні пишуться з великої літери й загальні назви: Батьківщина тощо.

13. У словосполученнях — назвах державних, партійних, громадських, профспілкових та інших установ і організацій як України, так і інших держав з великої літери пишеться тільки перше слово, що входить до складу назви: Верховний суд США, Генеральні штати Королівства Нідерландів, Збройні сили України, Народна палата Республіки Індії, Національна рада Демократичної партії України, Національна гвардія України, Центральна управа Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

Це стосується й назв державних установ минулого: Державна дума, Земський собор, Тимчасовий уряд.

Але в назвах таких найвищих державних установ України, як Верховна Рада України, Конституційний Суд України, Кабінет Міністрів України, з великої літери пишуться всі слова.

Примітка. Традиційні, неофіційні назви закордонних державних органів, які періодично скликаються, пишуться з малої літери: бундесрат, джирга, конгрес, ландтаг, меджліс, національні збори, парламент, сейм, сенат, стортинг.

14. У назвах міністерств і їхніх головних управлінь, а також у назвах інших установ та організацій, що складаються з кількох слів, з великої літери пишеться тільки перше слово: Національний банк України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство культури і мистецтв України, Палата мір і вимірних приладів, Українське товариство охорони пам’яток історії та культури, Цивільний повітряний флот України.

Це правило поширюється й на офіційні назви:

а) Установ місцевого значення: Виконавчий комітет Донецької обласної ради народних депутатів, Львівський обласний відділ охорони здоров’я, Чернігівська облспоживспілка, Шевченківський районний відділ народної освіти міста Києва. Але: профком Київського національного університету, страйкком, фабком і т. ін.

б) Партій України та інших країн світу: Демократична партія України, Лейбористська партія Великої Британії, Республіканська партія США.

в) Міжнародних і закордонних професійних, громадських та інших організацій: Австралійський конгрес тред-юніонів, Американська федерація праці, Всесвітній форум українців, Гельсінська спілка, Міжнародна асоціація україністів, Народний рух України, Товариство об’єднаних українських канадців, Федерація незалежних профспілок України.

15. Правопис складених назв заводів, фабрик, комбінатів, виробничих об’єднань, шахт, підприємств, установ, а також наукових і навчальних закладів, кінотеатрів, театрів, парків культури та відпочинку, клубів тощо підпорядкований таким правилам:

а) Якщо підприємство, установа, заклад і т. ін. мають символічну назву, номер чи носять чиєсь ім’я, то їх можна писати повністю або скорочено. При цьому в повних назвах початкове слово та перше слово взятої в лапки символічної (умовної) назви, ім’я тощо пишуться з великої літери, а всі інші слова — з малої: Київський завод «Арсенал», Виробниче акціонерне товариство «Поліграфкнига», Донецька шахта «Вітка-Глибока», Львівська середня школа № 1 імені І. Франка, Десятий міжнародний з’їзд славістів, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Київський військовий округ.

У скорочених назвах перше слово звичайно пишеться з малої літери, символічна назва (у лапках) — з великої: ансамбль пісні й танцю імені П. Вірського, магазин «Роксолана», видавництво «Веселка», спортивний комплекс «Трудові резерви», стадіон «Динамо».

Примітка. Якщо скорочена назва вживається замість повної (на вивісках, етикетках тощо), то її початкове слово пишеться з великої літери: Комбінат «Прогрес», Кооператив «Садівник», Середня школа № 2.

б) Перше слово власних назв академій, інститутів, науково-дослідних установ, кінотеатрів, театрів, музеїв, парків культури та відпочинку тощо пишеться з великої літери, незважаючи на те, що воно є родовим позначенням: Національна академія наук України, Книжкова палата, Державний музей українського образотворчого мистецтва, Голосіївський парк імені М. Т. Рильського, Національна опера України ім. Т. Г. Шевченка, Українська академія друкарства.

в) З великої літери пишеться перше слово складених назв типу: Київський будинок мод, Львівський палац одруження, Харківський клуб метробудівців.

З великої літери може писатися перше слово й скороченої назви, якщо відповідна повна назва вже згадувалася в тексті, а також — на вивісках: Будинок учителя, Український дім, Палац урочистих подій і т. ін.

Примітка. Якщо до складу найменування установи входить словосполучення, яке може виступати як самостійна назва установи (без початкових слів), то воно пишеться з великої літери: Оперний театр (від Національна опера України ім. Т. Г. Шевченка), Третьяковська галерея (від Державна Третьяковська галерея) та ін.

16. Назви частин, відділів, відділень, секторів та інших підрозділів установ, організацій, а також слова актив, збори, з’їзд, конференція, президія, сесія, симпозіум, рада (інституту тощо) пишуться з малої літери: сесія Київської обласної ради, кафедра української літератури Полтавського державного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка, засідання президії Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, рада філологічного факультету, конференція Міжнародної асоціації україністів, сесія Хмельницької міськради, учена рада Інституту української мови НАН України.

17. У складених назвах іноземних телеграфних агентств усі слова, крім родового імені, пишуться з великої літери й без лапок: агентство Пренса Латіна, агентство Франс Пресс. Щодо назв іноземних фірм, компаній, банків і т. ін., то вони беруться в лапки й з великої літери пишеться тільки перше слово чи власне ім’я, що входить до складу цієї назви: фірма «Філко корпорейшн», компанія «Дженерал моторс», нафтохімічна компанія «Оксиденталь петролеум корпорейшн», банк «Гаранті траст компані».

18. У назвах творів художніх, музичних і т. ін., наукових праць, газет, журналів, історичних пам’яток тощо перше слово пишеться з великої літери, а назва береться в лапки: поема «Енеїда», повість «Тіні забутих предків», опера «Запорожець за Дунаєм», пісня «Стоїть гора високая», підручник «Історія України», кінофільм «Камінний хрест», картина «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», газети: «Вечірні вісті», «Вісті з України», «Голос України», «Літературна Україна», «Слово»; журнали: «Всесвіт», «Дзвін», «Наука і суспільство», «Кобєта і жицє», «Україна»; писемні історичні пам’ятки: «Руська правда», «Слово о полку Ігоревім», «Літопис Самовидця».

Примітка 1. У подвійних складених назвах творів, газет і т. ін. з великої літери пишеться також перше слово другої назви: «Андрій Соловейко, або Вченіє світ, а невченіє — тьма», «Глитай, або ж Павук», «Дейлі телеграф енд Морнінг пост».

Примітка 2. З великої літери, але без лапок пишуться назви культових книг: Апостол, Біблія, Євангеліє, Коран, Псалтир, а також назви таких релігійних понять, як Бог (але бог Перун і т. ін.), Божа Матір, Син Божий, Святий Дух і т. ін.

19. Назви аеропортів, вокзалів, станцій, портів, пристаней і т. ін. пишуться з великої літери: аеропорт «Бориспіль», Київський вокзал (у Москві), станція Фастів-Перший, станція метро «Контрактова площа», порт Балаклава, пристань Ржищів (на Дніпрі) тощо.

20. Умовні назви будинків відпочинку, пансіонатів, санаторіїв, дитячих таборів, готелів, кемпінгів, ресторанів, кав’ярень і т. ін. пишуться в лапках і з великої літери: будинок відпочинку «Зоря», пансіонат «Здоров’я», санаторій «Україна», дитячий табір «Беркут», готель «Золотий колос», кемпінг «Чайка», ресторан «Либідь», кав’ярня «Мрія».

21. Назви пам’яток архітектури, замків, храмів тощо пишуться з великої літери: Андріївська церква, Золоті ворота, Колізей, Почаївська лавра, Хотинський замок, Софійський собор.

22. Назви історичних подій, епох, війн, революцій, народно-визвольних рухів, повстань, революційних свят, знаменних дат і т. ін. пишуться з великої літери: Велика французька революція, епоха Відродження, Вітчизняна війна, Коліївщина, Хмельниччина, Семирічна війна, Кривава неділя, Лютнева революція, Львівське збройне повстання 1848 р., Революція 1905 р., Паризька комуна, Льодове побоїще, Полтавська битва, Ренесанс, Перше травня, Міжнародний жіночий день, Новий рік, День учителя, День Незалежності України, Свято Перемоги.

З великої літери пишуться й назви релігійних свят і постів: Благовіщення, Великдень, Івана Купала, Петра й Павла, Покрова, Різдво, Теплого Олекси, Успіння; Великий піст, Масниця, Петрівка, Пилипівка, Спасівка тощо.

Примітка 1. Назви історичних подій, епох, війн, геологічних періодів тощо, які стали загальними, пишуться з малої літери: греко-перські війни, громадянська війна, хрестові походи, доба феодалізму, античний світ, середні віки, середньовіччя, неоліт, палеоліт, трипільська культура, палеозойська ера.

Примітка 2. Якщо початковий порядковий числівник у складеній назві написаний цифрою, то наступне слово пишеться з великої літери: 8 Березня, 1 Травня.

23. З великої літери пишуться назви конгресів, конференцій, договорів, найважливіших документів тощо: Конгрес захисту культури (у Парижі 1935 р.), Конституція України, Програма ДемПУ, Потсдамська угода, Версальський мир, Акт проголошення незалежності України, Декларація прав людини.

24. У назвах орденів, відзнак, що складаються з кількох слів, тільки перше слово (крім родових) пишеться з великої літери: орден Вітчизняної війни, орден Дружби народів, орден Незалежності, орден Почесного легіону, орден Пошани.

Якщо така назва береться в лапки, то теж із великої літери пишеться тільки перше слово та власне ім’я, що входить до складу цієї назви: орден «Мати-героїня», медаль «За відвагу», медаль «За визволення Варшави», медаль «За бойові заслуги», медаль «Партизанові Вітчизняної війни».

25. З великої літери в лапках пишуться назви літаків, автомобілів, тракторів та інших машин, пов’язані з найменуванням моделі, заводу, фірми, що їх виготовляють: літак «Антей», автомобіль «Таврія», автобус «Турист», комбайн «Нива», трактор «Білорусь».

Це правило поширюється й на назви виробів, продуктів, що стали фірмовим або сортовим їх означенням: цукерки «Столичні», цигарки «Українські», вино «Перлина степу», цукерки «Пташине молоко».

26. З великої літери пишуться:

а) Прикметники, утворені від власних особових назв за допомогою суфіксів -ів (-ова, -ове, -еве), -їв (-єва, -еве), -ин (-ина, -ине), -їн (-їна, -їне), якщо вони означають належність чогось даній особі: Андрієві книжки, Грінченків словник, Маріїн лист, Тичинине слово, Шевченкові поезії.

б) Прикметники, які входять до складених особових назв людей як прізвиська: Володимир Великий, Данило Галицький, Дюма Старший, Карл Сміливий, Костянтин Багрянородний, Олександр Невський, Ярослав Мудрий.

в) Прикметники, утворені від іменників — власних назв, якщо вони входять до складу назв, які за змістом дорівнюють словосполукам «імені когось», «пам’яті когось»: Нобелівська премія, Франківська кімната, Шевченківська премія.

Примітка. З малої літери пишуться присвійні прикметники, утворені від власних особових імен:

а) За допомогою суфіксів -івськ- (-ївськ-), -инськ- (-їнськ-): бальзаківські традиції, франківські сонети, пушкінські рукописи, шевченківський стиль.

б) Якщо вони входять до складу стійких фразеологічних сполучень або наукових термінів: авгієві стайні, ахіллесова п’ята, гордіїв вузол, дамоклів меч, езопівська мова, прокрустове ложе, юдині срібняки; архімедова спіраль, базедова хвороба, бертолетова сіль, віттова хвороба, гайморова порожнина, піфагорова теорема.
§ 39. Велика літера в складноскорочених назвах

1. Скорочені назви (абревіатури) установ, закладів, організацій тощо, утворені з частин слів, пишуться двояко:

а) З великої літери, якщо ці слова вживаються на позначення установ одиничних: Укрінформ, Укрпрофрада, Укоопспілка.

б) З малої літери, якщо такі слова є родовими назвами: медінститут, облвиконком, райвно, райрада.

2. Складноскорочені назви, утворені з початкових (ініціальних) букв, імен власних і загальних, пишуться великими літерами: АТС, КНР, НЛО, СНД, УРП, УТН.

Примітка. Скорочення від загальних назв, які вимовляються як звичайні слова (без вставних звуків), пишуться малими літерами: вуз (у вузах), загс (до загсу), неп (під час непу). Такі слова звичайно відмінюються.

Так само відмінюються ініціальні скорочення типу БАМ, а їхні закінчення, що пишуться з малої літери, приєднуються до останньої літери абревіатури без будь-якого знака (апострофа, коми): з БАМу, на БАМі, з ВАКу, ВАКом, ТЮГу, ТЮГом.

 • 0

#142 Маківка

  пані Ексцентричність

 • Заблоковані
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3933 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 04.03.2011 – 12:28

Я вже Вам відповіла на це запитання у приваті. Більше повторюватися не буду.

Коли поважаєте думку великого мовознавця, професора Олександра Пономарева, то прислухаєтеся до його порад:

Цитата

Я ставлюся до такого написання позитивно, бо така практика спирається на традиції української, і не тільки, епістолярної спадщини. Ось уривок з листа Лесі Українки до українського композитора й літературознавця Філарета Колесси: „Високоповажаний добродію! Дуже-дуже дякую Вам за відповідь, та ще з такою доброю звісткою". А правопис має нарешті взаконити таке написання.
А тут перегляньте дещо з епістолярної гречності Лесі Українки. Зверніть, будь ласка, увагу на написання Ви.
 • 0

#143 Olexandr

  противсіх

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1510 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:місто Київ

Відправлено 04.03.2011 – 12:43

Перегляд дописуМаківка (4.03.2011 12:28) писав:

Я вже Вам відповіла на це запитання у приваті. Більше повторюватися не буду.
Я щойно про це дізнався :)

Перегляд дописуМаківка (4.03.2011 12:28) писав:

Коли поважаєте думку великого мовознавця, професора Олександра Пономарева, то прислухаєтеся до його порад:

А тут перегляньте дещо з епістолярної гречності Лесі Українки. Зверніть, будь ласка, увагу на написання Ви.
О, що і треба було довести: чинним правописом така можливість не передбачена, а отже написання "Ви" є неправильним. Суперечка може бути лише про те, чи варто так писати.
 • 0

#144 Маківка

  пані Ексцентричність

 • Заблоковані
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3933 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 04.03.2011 – 13:31

Перегляд дописуOlexandr (4.03.2011 13:43) писав:

О, що і треба було довести: чинним правописом така можливість не передбачена, а отже написання "Ви" є неправильним. Суперечка може бути лише про те, чи варто так писати.
Не кажіть дурниць.
 • 0

#145 Olexandr

  противсіх

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1510 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:місто Київ

Відправлено 04.03.2011 – 13:38

Перегляд дописуМаківка (4.03.2011 13:31) писав:

Не кажіть дурниць.
Передбачена? То давайте цитату, ато вже другу сторінку беззмістовна суперечка. Ви ж можете довести свою правоту цитатою з правопису, чого ж чекаєте?
 • 0

#146 Маківка

  пані Ексцентричність

 • Заблоковані
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3933 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 04.03.2011 – 13:39

Перегляд дописуOlexandr (4.03.2011 14:38) писав:

Передбачена? То давайте цитату, ато вже другу сторінку беззмістовна суперечка. Ви ж можете довести свою правоту цитатою з правопису, чого ж чекаєте?
Я вже Вам роз’яснювала. У приваті. А переливати з пустого в порожнє не моє. Це до Зава.
Дякую за увагу.
 • 0

#147 Olexandr

  противсіх

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1510 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:місто Київ

Відправлено 04.03.2011 – 13:52

Перегляд дописуМаківка (4.03.2011 13:39) писав:

Я вже Вам роз’яснювала. У приваті. А переливати з пустого в порожнє не моє. Це до Зава.
Дякую за увагу.
Що цікаво, я в приваті роз’яснення не дочекався теж. Та й нащо це приховувати, якщо ще є багато людей, які б могли щось дізнатись? Цитати з творів деяких мовознавців, і, ти більше, поетів-письменників не може бути підставою для наслідування, бо у них можна стільки всього нахапатись, що страшно буде читати.
 • 0

#148 Маківка

  пані Ексцентричність

 • Заблоковані
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3933 повідомлень
 • Стать:Жінка
 • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 04.03.2011 – 13:59

Перегляд дописуOlexandr (4.03.2011 14:52) писав:

Що цікаво, я в приваті роз’яснення не дочекався теж. Та й нащо це приховувати, якщо ще є багато людей, які б могли щось дізнатись? Цитати з творів деяких мовознавців, і, ти більше, поетів-письменників не може бути підставою для наслідування, бо у них можна стільки всього нахапатись, що страшно буде читати.
Нікому таке не кажіть. :)
 • 0

#149 Білий Дракон

  Хлопець

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6385 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Палацу

Відправлено 04.03.2011 – 15:49

Перегляд дописуМаківка (4.03.2011 10:00) писав:

Я не кажу, що Правопис НЕпотрібно змінювати. Але перш ніж списати те, що є, варто придивитися до того, що береш натомість. І чи варто...
Проєкт правопису 1999 р. писала ціла група фахівців й він народився у муках і компромісах. Вони придивилися і вирішили, що варто.

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 10:25) писав:

Ви володієте польською? Я наголошував на тому, що пані Фаріон хоче нав'язати стандарти своїх ополячених бабок всій Україні, це не правильно. До того ж, ви самі знаєте, що замість Ф використовувалась хв, але ніяк не Т.
Я знаю більше. Не лінуйся в пошуках.

http://www.tereveni....?showtopic=5624

http://www.tereveni....p?showtopic=941

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 11:00) писав:

Ви можете пояснити у чому корінне копіювання з російської та чому саме з неї, а не коригування самої української мови у бік більш народної мови. З цієї >статті< випливає, що українська мова раніше була більше схожою на російську і набагато більше схожою, ніж як ви називаєте 1929 рік, де правопис не негри приймали.
Хочеш почути дорадянську українську мову? Тоді їдь в практично забуті села Чернігівщини і Сумщини. Будеш здивований.
 • 0

#150 Білий Дракон

  Хлопець

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6385 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Палацу

Відправлено 04.03.2011 – 16:34

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 11:26) писав:

Цікаво про яке обговорення йдеться або чи було щось подібне в українській історії, головне навіть не що, а з ким обговорювати. 5 місяців не так вже й мало для декількох правок, літеру здається як ніхто не вживав, так і не вживає, навіть так звана українська інтелігенція гекає російською, хоча здавалось би чого простіше використовувати рідну літеру у чужій мові. Ліквідація українського інституту наукової мови - це прикро, ще прикро, що пересічний українець про нього нічого не чув. Тим не менше, ми користуємось цими правилами і росіянин, котрий не знайомий з українською нас розуміє гірше за англійську, котру він вивчав у школі і авжеж гірше за російську, яку він до знайомства з українською вважав схожою на неї. Це для нас з вами ці маленькі зміни здаються жахливим наближенням до російської. Чомусь правопис Грушевського, котрий нібито був дуже народним та наближеним до української м'яко кажучи не був сприйнятий тодішніми українцями. Може тому що була відверта калька з польської у словах на "СЯ", подобаєть ся, одбудеться ся. Якщо ж говорити загалом жодний український правопис не врахував народну мову з її русизмами, полонізмами, мад'яризмами. Мабуть класно сидячи у Києві вигадувати правопис нового зразку, а не погано б було з'їздити на Закарпаття, Донеччину та Львів, може правопис був більш адекватний.
Українські правописи враховували найпоширеніші діалекти, галицький і наддніпрянський. Правописи перероблювалися саме для того, щоб літературну мову наблизити до народної.

Як приклад всього «кількох» поправок.
Харківський правопис.
§81. Українські географічні назви взагалі треба віддавати на письмі в їх народньо-історичній формі…
2. Назви міст кінчаються на -ське, -цьке (а не -ськ, -цьк): Волочинське, Старобільське, Пинське, Зінов’ївське, Луцьке і т. ін.
Відмінюються такі назви як прикметники: із Старобільського, під Волочинським і т. ін.Передачі запозичень з грецької мови. Передача грецької літери θ завжди через «т», а не через «ф».
Написання закордонних географічних назв якнайближче до оригіналу, передача звуку «g» через «ґ», а не через «г».

Написання слівПерегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 11:47) писав:

Старі слова, що запозичені давно використовуються без неї, наприклад: газета. Гелікоптер також нове запозичення, але чомусь без Ґ. Треба, але не вживають.
Запропоновані зміни правопису 1999 року:

Писати в запозичених загальних назвах тільки г, незалежно від того, h чи g вимовляють у мові-джерелі. В окремих словах, запозичених переважно через російську мову з англійської, відповідно до h передбачено й далі писати х: хобі, хокей, ноу-хау.

Закоренілість такої вимови в мовленні із південно-східного та середньої і східної частин північного наріч завдяки псевдоаналогії: усі слова, що в російській мові вживаються і пишуться з г, по-українськи ніби мають звучати з глотковим г.

Приклад: Гербарій, газета, гол.
 • 0

#151 zav

  зрадник

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9565 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Київ

Відправлено 04.03.2011 – 18:55

Перегляд дописуБілий Дракон (4.03.2011 15:49) писав:

Проєкт правопису 1999 р. писала ціла група фахівців й він народився у муках і компромісах. Вони придивилися і вирішили, що варто.
І компроміси стали його найбільшою вадою, насправді.
Відновити 1929 та й по всьому.

Перегляд дописуМаківка (4.03.2011 13:39) писав:

Я вже Вам роз’яснювала. У приваті. А переливати з пустого в порожнє не моє. Це до Зава.
Дякую за увагу.
Не можете без мене нічого довести? Журба журбою.
То я вам допоможу: подейкують, що й козакам не було властиво звертання "ви". Хоча, треба зауважити, що англійській не властиве "ти".

Повідомлення відредагував zav: 04.03.2011 – 18:53

 • 0

#152 СВІ†ЛОНОСНИЙ

  http://svobodaslova.ukrainianforum.net/

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2386 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:з Небес

Відправлено 04.03.2011 – 19:12

Перегляд дописуМаківка (4.03.2011 09:39) писав:

Бажаєте почути мою думку? Инши й етери я не визнаю. А стосовно кличного відмінка не збагну, що Вас тривожить. Ніби все гаразд.
Тривожить вибірковість. І бездумність. Тобто поки якийсь Табачник не постановить вам як треба говорити ви самі недодумаєтеся. Своєї голови нема?

Цитата

Жодної вибірковості. Є Закон, якого варто дотримуватися. Навіть і в мові.
Так от цей "закон" і є вибірковим і нелогічним. Тому бездумно як салдафон слідувати нелогічному правопису може тільки людина далека від розуміння мовних механізмів, наприклад як Сенсоріка, яка каже "не читала і читати не хочу, а знаю, що в нашому селі так не говорять" - на цьому крапка. Думаючу, або мінімально поінформолвану людину такі нелогічності бентежать і вона їх намагається обґрунтувати. Це тільки релігійні фонати не задумаються через те що їм не дозволено.

До речі, а де написано, що тільки цей закон (правопис) треба використовувати на телебаченні?
Ну де є такий закон? Чи ви тут теж як салдофон питань собі не задаєте?

Повідомлення відредагував СВІ†ЛОНОСНИЙ: 04.03.2011 – 19:41

 • 0

#153 І Цвях

  опозиція

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1876 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Мати міст руських

Відправлено 04.03.2011 – 19:18

Перегляд дописуchecker (8.12.2010 11:54) писав:

Є питання. Чому в країні, де є одна державна мова - українська - немає жодного телевізійного каналу, мовлення на якому б велося лише українською?
Тому що рука Кремля.
 • 0

#154 І Цвях

  опозиція

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1876 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Мати міст руських

Відправлено 04.03.2011 – 19:19

Доречі, як правильно в цьому випадку пишеться слово "Тому що"? Разом чи окремо?
 • 0

#155 СВІ†ЛОНОСНИЙ

  http://svobodaslova.ukrainianforum.net/

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2386 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:з Небес

Відправлено 04.03.2011 – 19:19

Перегляд дописуOlexandr (4.03.2011 10:01) писав:

На тій підставі, що така можливість чинним правописом не передбачена. І коли вже ви бажаєте писати "Ви", то Ми Можемо Почати Писати Всі Без Винятку Слова З Великої, Бо Так Захотілося.
класний аргумент!

Хахаха -)
 • 0

#156 СВІ†ЛОНОСНИЙ

  http://svobodaslova.ukrainianforum.net/

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2386 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:з Небес

Відправлено 04.03.2011 – 19:43

Перегляд дописуМаківка (4.03.2011 10:13) писав:

Якщо писати "грамотно", то яка різниця між тим, що Ви звертаєтеся до однієї людини чи багатьох. Авжеж, що ніякої. А розрізнення таки потрібне.
Якщо таке розмежування потрібне, то давайте і назви речі, які належать одній людині писати з Великої. А які багатьом з маленької.
От це автомобіль наших друзів. А то Автомобіль дядки петра.
Розмежування ж потрібне!

Це лист до моїх друзів Петра й Івана.
А це Лист до петра, а то Листо до Івана.
ггггг)

Перегляд дописуOlexandr (4.03.2011 13:52) писав:

Цитати з творів деяких мовознавців, і, ти більше, поетів-письменників не може бути підставою для наслідування, бо у них можна стільки всього нахапатись, що страшно буде читати.
Так ото ж. Ніхто не заперечує авторське вживання великох літери де кому захочеться.
Веоикий СОБАКА. Можна і так написати. А з цитат до речі не видно, що поважні автори відстоювали написання Ви з великої. Там такий висновок нахабно приклеїний якимось Ви-інтузіястом. Дивіться де закінчуються лапки, аде починається його хвантазії.

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 19:18) писав:

Враховуючи те, на чому я наголошував тут, а саме: українська раніше була схожою на російською, ніж зараз
"Раніше" - це що за період в історії України?
І де дослідження, яке це підтверджує?

Перегляд дописуІ Цвях (4.03.2011 19:19) писав:

Доречі, як правильно в цьому випадку пишеться слово "Тому що"? Разом чи окремо?
Якщо мається на увазі яник, то "Томущо" велике Томущо з великої літери - кандидат і бог противсіхуїв ботофанів.

Але ці слова інсують і окремо.
Мовні питання в иншій темі.

Повідомлення відредагував СВІ†ЛОНОСНИЙ: 04.03.2011 – 19:46

 • 0

#157 Olexandr

  противсіх

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1510 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:місто Київ

Відправлено 04.03.2011 – 20:07

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 19:18) писав:

Це добре доводить, що ця літера в принципі і без нього таки зайва.
Ви дивились посилання? Там знайдете і походження слова. Ви хочете h транслітерувати як ґ?

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 19:18) писав:

А соромно стає, коли українець, що все життя прожив у Києві, спілкується все життя російською і стверджує, що на ній думає - гекає, гадаю у такому випадку він міг би знати її і трохи ліпше, на вади у російській можна закидати будь-кому і не лише росіянину.
Та у нас є повно людей які жодної мови не знають, хай їм буде соромно :)

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 19:18) писав:

Білоруська мова більш схожа з українською, а російська з болгарською, але ніхто чомусь не стверджує у першому та другому випадках, що то є одна сама мова.
Я хіба казав, що українська і російська – це одна й та сама мова?
 • 0

#158 СВІ†ЛОНОСНИЙ

  http://svobodaslova.ukrainianforum.net/

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2386 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:з Небес

Відправлено 04.03.2011 – 20:13

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 19:49) писав:

Дивіться моє посилання вище.
Якщо воно у вас є, ви його наведете.
Якщо ні - то будете довго зливати, що десь там уже щось довели і не хочете повторюватися.

Повідомлення відредагував СВІ†ЛОНОСНИЙ: 04.03.2011 – 20:14

 • 0

#159 Білий Дракон

  Хлопець

 • Користувачі
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6385 повідомлень
 • Стать:Чоловік
 • Місто:Палацу

Відправлено 04.03.2011 – 22:47

Перегляд дописуzav (4.03.2011 18:55) писав:

І компроміси стали його найбільшою вадою, насправді.
Відновити 1929 та й по всьому.

Зеленим кольором відмічено пункти, підтримані більшістю докторів і кандидатів наук

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 19:18) писав:

Я вірю, що буду здивований. Але так званого російського суржику там буде набагато більше, ніж дрібних відмінностей поміж сучасною українською та дорадянською.
Якраз суржику там нема. Суржик присутній на Брянщині.

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 19:18) писав:

Тоді це буде село, а не місто, для сіл це і притаманно. або з чим це повинно асоціюватись в українця?
Ти лише говориш.

Перегляд дописуshіver2005 (4.03.2011 19:19) писав:

З цим я згоден.

Там же:

В антропонімах та похідних від них лексемах вживати г або ґ відповідно до звукового складу (h — g) назв у мовах-донорах. У власних географічних назвах вживати г, незалежно від того, h чи g маємо в мові-джерелі.

Написання власних найменувань як засобів ідентифікації особи мають максимально відбивати їхній фонемний (звуковий) та графічний склад у мові-джерелі.

Приклад: Ґете, Геґель.
Писати послідовно букву ґ у питомих, засвоєних загальних назвах та у власних найменуваннях.

Правило в чинному кодексі сформульовано нечітко. Підстава: українські загальні та власні назви пишемо відповідно до їхнього звукового складу в живому мовленні.

Ґава, ґанок, Ґіґа (прізвище), Васко да Ґама, альтер еґо

 • 0

#160 tarick

  Чайник

 • Користувачі
 • Pip
 • 8 повідомлень
 • Стать:Чоловік

Відправлено 05.05.2016 – 21:12

Дуже цікаві думки обов'язково візьму собі до уваги
 • 0Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних