Перейти до вмісту

як українці дітей робили

Повідомлень в темі: 48

#21 Emika

Генеральний писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 678 повідомлень
  • Стать:Жінка
  • Місто:Київ

Відправлено 13.01.2010 – 21:51

Перегляд дописуСВІ†ЛОНОСНИЙ (13.01.2010 15:50) писав:

Сучасні сфабриковані побрехеньки. ;)
А серед фальсифікаторів - Вовк, Чубинський, Шевченко, Франко, Максимович :rolleyes:
Щодо часу появи того чи іншого фольклорного елементу - це часто справді дискусійне питання, але декотрі припущення все ж висловити можна - так, Хв.Вовк простежує декотрі аналогії у давньоіндійському фольклорі. Наприклад, образ орання і засівання ниви розглядається як акт запліднення, порівняймо у наших весільних піснях, що співаються при обряді "комори", коли молодий збирається "цілину орати".
  • 0

#22 Odonacer

Старійшина

• На перевірці
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1228 повідомлень
  • Стать:Чоловік
  • Місто:В Родині

Відправлено 14.01.2010 – 19:12

Перегляд дописуСВІ†ЛОНОСНИЙ (13.01.2010 15:50) писав:

Сучасні сфабриковані побрехеньки. :rolleyes:

Я був на весіллі в одном селі беларусі, коли мені було рокі шість.
Мені запам"яталісь такі собі ряжена парочка невизначеної статі, коли один з них розмахував гумовою трубкою з штанів і бризкав на всіх. Коли вода переставала йти, напраник час від часу підсмоктував і той продовжував бризкатись далі.

Я тоді не розумів сенсу такого кумедного балагану, а зараз гадаю, що ця традиція не могла бути вигаданою. Напевно щось за нею є якась історія і якісь традиції.

А взагалі-то раніш люди не страждали маячнею соромництва, бо все було природньо, а природи соромитись і знищувати її, це вже християнське "досягнення", якебуло вже потім.
  • 0

#23 СВІ†ЛОНОСНИЙ

http://svobodaslova.ukrainianforum.net/

• Користувачі
  • 2386 повідомлень
  • Місто:з Небес

Відправлено 15.01.2010 – 03:12

Перегляд дописуEmika (13.01.2010 21:51) писав:

Шевченко, Франко, Максимович :rolleyes:
А це вже ваші побрехеньки.

Перегляд дописуOdonacer (14.01.2010 19:12) писав:

Я був на весіллі в одном селі беларусі, коли мені було рокі шість.
Мені запам"яталісь такі собі ряжена парочка невизначеної статі, коли один з них розмахував гумовою трубкою з штанів і бризкав на всіх. Коли вода переставала йти, напраник час від часу підсмоктував і той продовжував бризкатись далі.

Я тоді не розумів сенсу такого кумедного балагану, а зараз гадаю, що ця традиція не могла бути вигаданою. Напевно щось за нею є якась історія і якісь традиції.

А взагалі-то раніш люди не страждали маячнею соромництва, бо все було природньо, а природи соромитись і знищувати її, це вже християнське "досягнення", якебуло вже потім.
Може десь таке й було, не виключаю. А може ви були на гейпараді. ;)
  • 0

#24 morisa

Постійний житель

• Користувачі
  • PipPipPipPipPip
  • 148 повідомлень

Відправлено 15.01.2010 – 07:15

Перегляд дописуEmika (12.01.2010 04:00) писав:

Трохи про це є в О.Кісь "Жінка в традиційній українській культурі" (Львів, 2008)

а ця стаття повністю присвячена темі протизаплідних та абортивних засобів, які застосовувалися у традиційній культурі: Колодюк І. Традиційні уявлення українців про Божу кару за гріх „витравлювання плоду” // Етнічна історія народів Європи: Зб. наук. пр.: – К.: Унісерв, 2007. – Вип. № 22. – С. 34-40.
  • 0

#25 Ластiвочка

перчинка

• Користувачі
  • 5828 повідомлень
  • Стать:Не скажу
  • Місто:Україна вул Любая8

Відправлено 15.01.2010 – 11:02

давня традиція робити дітей...хмм....назва еми якась трохи невдала. Та яка традиція? Як колись робили так і тепер роблять, в одні і ті ж ворота заїзджають :rolleyes: і виходять звідти ж
  • 0

#26 Emika

Генеральний писар

• Користувачі
  • 678 повідомлень

Відправлено 16.01.2010 – 00:13

Перегляд дописуСВІ†ЛОНОСНИЙ (15.01.2010 03:12) писав:

А це вже ваші побрехеньки.
Щоб стало очевидно, хто з нас брехун, вкажу видання, де можна ознайомитись із текстами сороміцьких записів:
Бандурка: Українські сороміцькі пісні / Упорядник М.Сулима. - Київ: Дніпро, 2001. (можна замовити у Вернадці, там підбірка із записів Максимовича, Шевченка, Франка, найбільше - Чубинського і Вовка)
Сороміцькі пісні у записах Шевченка можна знайти в шеститомнику, в мережі вони цитуються тут.
Правда, у нас це ще царина, яка потребує дослідження. Наприклад, там згадується розсипання жита - напрошується паралель із ранніми віруваннями, де засівання іноді асоціювалось із заплідненням. З іншого боку, "на печі" виходить за межі суто природної асоціації. Цікаво було б ознайомитись із інтерпретацією фольклористів.
  • 0

#27 morisa

Постійний житель

• Користувачі
  • PipPipPipPipPip
  • 148 повідомлень

Відправлено 16.01.2010 – 17:15

Перегляд дописуEmika (16.01.2010 00:13) писав:

вкажу видання, де можна ознайомитись із текстами сороміцьких записів:
Бандурка: Українські сороміцькі пісні / Упорядник М.Сулима. - Київ: Дніпро, 2001.
Сороміцькі пісні у записах Шевченка можна знайти в шеститомнику, в мережі вони цитуються тут.
Правда, у нас це ще царина, яка потребує дослідження.Цікаво було б ознайомитись із інтерпретацією фольклористів.

Темою сороміцького фольклору займається дослідник з Харкова - Михайло Красіков: Українські сороміцькі пісні / Упорядк., передм., примітки М.М. Красикова. – Харків, 2003. – 287 с.
Дослідження з цієї теми можна знайти також у наступних працях: Гуменний С. Вміст і зміст сороміцького елемента в українському танцювально-приспівковому фольклорі. – К., 2003; Гримич М. Етнолінгвістичні підходи до вивчення сороміцького фольклору // Етнічна історія. Вип. 17. – К., 2004. – С.133–134; Хай М. Сороміцький елемент в українському танцювально-приспівковому фольклорі (до проблеми творення інструментального кітчу) // Народна творчість та етнографія. – № 2. – 2007. – С. 22-29;

Перегляд дописуЛастiвочка (15.01.2010 11:02) писав:

давня традиція робити дітей...хмм....назва еми якась трохи невдала. Та яка традиція? Як колись робили так і тепер роблять, в одні і ті ж ворота заїзджають <_< і виходять звідти ж

це без сумніву, але от вірування та звичаї пов*язані з зачаттям дитини (що робити, щоб був хлопчик чи дівчинка, приміром) традиційного періоду, явно відрізняються від сучасних (мабуть, вони сьогодні взагалі відсутні).
Так от, про вірування українців традиційного (аграрного) періоду, пов*язаних з зачаттям дитини, написано ось у цих статтях: Ігнатенко (Колодюк) І. Народні ембріологічні уявлення українців // Народна культура українців: життєвий цикл людини : історико-етнологічне дослідження у 5 т. [Наук. ред. М.Гримич] – К. : Дуліби, 2008. – Т. 1: Діти. Дитинство. Дитяча субкультура. – С. 3–12; Колодюк І. Концепт зачаття та його відображення в традиційній культурі українців // Етнічна історія народів Європи: Зб. наук. пр.: – К.: Унісерв, 2007. – Вип. № 23. – С. 39–45.

Повідомлення відредагував morisa: 16.01.2010 – 17:05

• 0

#28 Ластiвочка

перчинка

• Користувачі
  • 5828 повідомлень
  • Стать:Не скажу
  • Місто:Україна вул Любая8

Відправлено 16.01.2010 – 17:56

а як на мене - традиціями тут і не пахне, як і звичаями. скорше обговорення літератури, тому певно в іншому розділі тра було тему запостити <_<
  • 0

#29 morisa

Постійний житель

• Користувачі
  • PipPipPipPipPip
  • 148 повідомлень

Відправлено 16.01.2010 – 18:15

Перегляд дописуЛастiвочка (16.01.2010 17:56) писав:

а як на мене - традиціями тут і не пахне, як і звичаями. скорше обговорення літератури, тому певно в іншому розділі тра було тему запостити :D

можливо, але це тому, що ніхто з присутніх, перепрошую, не читав статей присвячених зачаттю дитини.
тому й ходимо "воркуг и около", замість обговорення тих таки традицій "роблення" дітей <_<
  • 0

#30 Крихітка

Мрійниця

• Модератори
  • 4030 повідомлень
  • Місто:Івано-Франківськ, Castelló, Ibiza, Hildesheim

Відправлено 16.01.2010 – 18:52

Флуд видалено.
morisa та Odonacer,обговорюйте свої літературні смаки у приватній пошті
  • 0

#31 Emika

Генеральний писар

• Користувачі
  • 678 повідомлень

Відправлено 17.01.2010 – 04:04

Перегляд дописуmorisa (16.01.2010 18:15) писав:

можливо, але це тому, що ніхто з присутніх, перепрошую, не читав статей присвячених зачаттю дитини.
тому й ходимо "воркуг и около", замість обговорення тих таки традицій "роблення" дітей <_<
Просто літературу краще згадувати, коли наводите звідти якісь аргументи. Наприклад, щодо тих же абортивних засобів - ви б не могли навести ключові моменти? І ще, Odonacer згадав цікаву проблему - чи можна визначити, які елементи у фольклорі простежуються з дохристиянських часів, відділити їх від пізніших нашарувань? Цікаво також порівняти звичаї українців та інших народів - які звичаї у цій царині є специфічно українськими? Якщо відповідатимете на ці питання, краще наводьте не посилання на джерела (хоч за це теж дякую), а головні аргументи з них, тоді й обговорення стане жвавішим.
  • 0

#32 morisa

Постійний житель

• Користувачі
  • PipPipPipPipPip
  • 148 повідомлень

Відправлено 17.01.2010 – 07:02

Перегляд дописуEmika (17.01.2010 04:04) писав:

Просто літературу краще згадувати, коли наводите звідти якісь аргументи.
я ж і згадую, але мені потім дорікають, що я рекламую або не у цьому форумі створила тему, але як інакше?

Наприклад, щодо тих же абортивних засобів - ви б не могли навести ключові моменти?
Звичайно, що можу, але все ж таки рекомендую прочитати згадані мною статті, бо вони цікаві та на нові, на не замусолені теми

І ще, Odonacer згадав цікаву проблему - чи можна визначити, які елементи у фольклорі простежуються з дохристиянських часів, відділити їх від пізніших нашарувань?

я є прихильнецею того наукового напрямку, за яким язичництва вже давно немає у нашій культурі, а те, що ми маємо (не християнське) - прояв народного (підкреслюю) християнства.

Якщо відповідатимете на ці питання, краще наводьте не посилання на джерела (хоч за це теж дякую), а головні аргументи з них, тоді й обговорення стане жвавішим.

Відповім, але пізніше (збираюся на голосування). Щодо посилань на джерела, то як їх не робити, потрібно ж писати, звідки у тебе така інформація! Але, якщо у вас прийнято так, то "з своїми уставом у ваш монастир" лізти не буду

Повідомлення відредагував morisa: 17.01.2010 – 07:06

• 0

#33 morisa

Постійний житель

• Користувачі
  • PipPipPipPipPip
  • 148 повідомлень

Відправлено 18.01.2010 – 06:59

щодо тих же абортивних засобів - ви б не могли навести ключові моменти?

Контрацептивні засоби, які застосовувалися жінками у традиційному українському суспільстві, умовно можна поділити на два види: раціональні (вживання відварів із трав, коріння тощо) та ірраціональні (магічні), причому домінували останні. Серед них, магічні дії, які проводили над сорочкою, заплямованою місячною кров’ю. Зокрема, таку сорочку замазували у челюстях печі, закопували у землю або підмішували у корм для тварин; воду, в який прали «місячну» сорочку, зливали у пляшку і закопували в землю або випивали. Як варіант, палили у печі сорочку, на якій була місячна кров, або виливали туди воду, в якій ця сорочка пралася. Під час її проведення жінки навіть примовляли: «як ця кров на пічці печеться, так щоб і діти попеклися в моїй утробі». Саме тому, за народними переказами, під час горіння сорочки можна почути плач дітей. Слід зазначити, що за народними віруваннями, усі діти, які мають народитися у жінки, "сконцентровані" у її місячній крові, тому спалюючи рубашку з своєю кровью, вона, ніби, й спалювала майбутніх дітей.

Щодо інших засобів, то...але це ж не по темі? :o Можливо, слід створити нову тему про протизаплідні та абортивні засоби, які застосовували жінки традиційного с-ва? Там я і продовжила б "наводити ключові моменти" :D

І ще, Odonacer згадав цікаву проблему - чи можна визначити, які елементи у фольклорі простежуються з дохристиянських часів, відділити їх від пізніших нашарувань?

Я вам відповім цитатою з книги О. Страхова — ученого, який нині проживає та працює у США. Дослідник пише, що народна культура ґрунтується в основному на християнському культурному пласті: «Певна єдність чи, висловлюючись менш рішуче, схожість різноетнічних варіантів селянської європейської духовної культури пояснюється не загальними індоєвропейськими її коренями и витоками, а християнством … У своїй основі це було християнство сільських пастирів, що черпали ерудицію зі служб, із Писання, з численних збірників «запитань і відповідей», із «видінь», «ходінь», житійних чудес та інших доступних джерел, проте й цього мало вистачити і вистачало з надлишком. Справді, потрібно мати надзвичайну здатність до самовтіхи, аби вирішити, що народ залишився глухий до того, що принаймні тисячу років він бачив і чув у церкві, що обговорювалося, перетравлювалося, пере- і привигадувалося сільськими грамотіями і безграмотними фантазерами, захожими правдо- і богошукачами, паломниками, бродячими ремісниками, жебраками і ченцями. Нехай це були блідуваті копії та сильно спотворені алюзії та варіації, проте своїм походженням вони були зобов'язані таким захоплюючим, вражаючим уяву образам поезії і зразкам моралі, з якими не могли конкурувати ні бідне справжнє язичництво, ні ті обурливі відсебеньки, які впродовж двохсот років міфологи і фольклористи видають нам за реконструювання міфологічної спадщини європейських варварів» .
  • 0

#34 morisa

Постійний житель

• Користувачі
  • PipPipPipPipPip
  • 148 повідомлень

Відправлено 24.01.2010 – 18:15

також у народі вірили, що хто з подружжя під час статевого зближення пристрасніше, тієї статі й народиться дитина <_<
  • 0

#35 Олеська

вовчиця-чарівниця

• Користувачі
  • 8134 повідомлень
  • Місто:скіфські вали

Відправлено 24.01.2010 – 18:19

Ага, а ще в народі кажуть, що якщо чоловік жінку сильніше любить (тобто любов з його боку більша, ніж з її), то має народитись хлопчик, а якщо жінка - дівчинка. А ще чула, що у великій любові народжуються хлопчики, а у невзаємній - дівчатка. Думаю, що фігня це все.
  • 0

#36 morisa

Постійний житель

• Користувачі
  • PipPipPipPipPip
  • 148 повідомлень

Відправлено 24.01.2010 – 18:25

Перегляд дописуОлеська (24.01.2010 18:19) писав:

Ага, а ще в народі кажуть, що якщо чоловік жінку сильніше любить (тобто любов з його боку більша, ніж з її), то має народитись хлопчик, а якщо жінка - дівчинка. А ще чула, що у великій любові народжуються хлопчики, а у невзаємній - дівчатка. Думаю, що фігня це все.

з іншого боку, такі вірування, мабуть, виникали теж не просто так. <_<
  • 0

#37 Теж пасічник...

Профі

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 332 повідомлень
  • Місто:краще не знати:)

Відправлено 24.01.2010 – 18:28

Перегляд дописуmorisa (2.01.2010 04:35) писав:

Прочитала в одній книзі, що, виявляється, в українців були свої "рецепти роблення дітей".

що за книга, хто автор, де посилання?
  • 0

#38 morisa

Постійний житель

• Користувачі
  • PipPipPipPipPip
  • 148 повідомлень

Відправлено 24.01.2010 – 18:39

Перегляд дописуТеж пасічник... (24.01.2010 18:28) писав:

що за книга, хто автор, де посилання?

коли я розпочинала цю тему, то одразу вказала таку інформацію, але шановні Модератори перенесли цю інформацію у рекламу (можливо, я багато написала про ту книгу). Подивіться, будь ласка, у рекламі, там більш детально. А загалом про традицію "роблення" дітей я прочитала тут: Ігнатенко І. Народні ембріологічні уявлення українців // Народна культура українців: життєвий цикл людини : історико-етнологічне дослідження у 5 т. [ наук. ред. М.Гримич] – К. : Дуліби, 2008. – Т. 1: Діти. Дитинство. Дитяча субкультура. – С. 3–12. та тут: Колодюк І. Концепт зачаття та його відображення в традиційній культурі українців // Етнічна історія народів Європи: Зб. наук. пр.: – К.: Унісерв, 2007. – Вип. № 23. – С. 39-45.
  • 0

#39 -=VJ=-

Старійшина

• Користувачі
  • 6536 повідомлень

Відправлено 17.06.2010 – 11:29

Перегляд дописуmorisa (18.01.2010 07:59) писав:

своїм походженням вони були зобов'язані таким захоплюючим, вражаючим уяву образам поезії і зразкам моралі, з якими не могли конкурувати ні бідне справжнє язичництво

Слова одного християнського фанатика, приведені іншим християнським фанатиком - і це все подається під виглядом "науково обгрунтованої точки зору". Бугога.
  • 0

#40 Крихітка

Мрійниця

• Модератори
  • 4030 повідомлень
  • Місто:Івано-Франківськ, Castelló, Ibiza, Hildesheim

Відправлено 17.06.2010 – 20:07

Онук Велеса, morisa, -=VJ=- : усне попередження за офтоп
Онук Велеса, усне за 2.2. та 2.2.1
Далі підуть відсотки. З"ясовуйте стосунки в приваті, ваша дискусія до теми не має ніякого відношення.

• 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних