Перейти до вмісту

Польська мова. Вивчаємо та спілкуємося

Повідомлень в темі: 171

#161 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 04.02.2016 – 14:47

Перегляд дописуWеbеr (03.02.2016 – 18:47) писав:

Ще більш дивним це би здавалося при живому спілкуванні... Реціпієнт такого привітання зразу би подумав, - о я мабуть кепсько виглядаю, що мені при зустрічі чи прощанні бажають здоров'я...
Це буквально те саме, що й російське "здравствуйте". В нашому селі іноді так вітаються, нічого дивного в цьому не почув. Скоріше це свідчить про те, що донор :) сам більше думає про власне здоров'я.
А в листуванні, мабуть, краще "Шановний/-а ..." і т.п. Або "Любі друзі" :wink2:
  • 0

#162 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 05.02.2016 – 14:03

І ще славнозвісне "Здоровенькі були"
  • 0

#163 Немі

т-зло, т-дурепа, т-невдаха, т-піся, т-ононіміст. я звьозда.

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2566 повідомлень
  • Стать:Жінка
  • Місто:Олімп

Відправлено 14.02.2016 – 03:59

Pozwolę se odkopać temat.
renxu, bo z jakiegoś dziwnego dla mnie powodu to Ty wyrażasz największe zdziwienie (obawy?) odnośnie tego, co się dzieje w Polsce, natomiast ja podnoszę kwestię rzetelności mediów.

A więc przeanalizujmy zatem świeży artykuł GW, gdzie sami sobie strzelają w stopę, pomimo powłoczki propagandy, jak zwykle zresztą.

Komentarze do wytłuszczonego tekstu w klamrach oczywiście są moje.

Цитата

Beata Szydło apelowała wczoraj w Berlinie - duch europejskiego zjednoczenia nie może być zamykany w biurkach brukselskich urzędników. Gospodarzy te uwagi zmroziły.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
- Jestem rozczarowany, bo spodziewałem się jakichś polskich propozycji od premier Beaty Szydło. Usłyszałem ogólniki. O tym, że UE jest w kryzysie i że popełniliśmy błędy, sami doskonale wiemy - komentował długie wystąpienie premier Beaty Szydło w Berlinie w Fundacji Körbera jeden z polityków rządzącej koalicji CDU i SPD.

Gdy rozmawialiśmy dzień wcześniej, spodziewał się, że premier Beata Szydło nakreśli konkretny program dla Polski i Niemiec, jak wspólnie ratować Europę. - Usłyszałem, że musimy się szanować i ze sobą rozmawiać. To za mało - mówi. [no popatrz pan, "głębokie zaniepokojenie" w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę tak bardzo spoko, ale nie może być, żeby ktoś nam pokazywał fucka w sprawie uchodźców w równie dyplomatyczny sposób]

- Premier była całkowicie pozbawiona empatii. Ani słowem nie dała poznać, że rozumie nasze problemy, takie jak napływ uchodźców czy wzrost eurosceptycyzmu. Jakby nie chciała nam pomóc - mówi inny rozmówca z kręgów niemieckiej dyplomacji.

Przemawia Beata Szydło: Atmosfera lodowata

Kolejni niemieccy rozmówcy "Wyborczej" wskazywali na reakcję sali. Oklaski po przemówieniu polskiej premier były krótkie, atmosfera lodowata[jakby nie chcieli, to by nie klaskali, ale co ja mogę wiedzieć]

Przemówienie było trzecim wystąpieniem czołowego polskiego polityka przed publicznością w niemieckiej stolicy. W marcu 2006 r. o swojej wizji Europy w głównej auli berlińskiego Uniwersytetu Humboldtów opowiadał ówczesny prezydent Lech Kaczyński. Prezentował się jako ostrożny eurooptymista, mówił, że społeczeństwa kontynentu nie są jeszcze gotowe na ścisłą integrację, ale za 20-25 lat, kto wie... Wzywał, by szukać rozwiązań, które nadadzą UE nową dynamikę. Eksperci mówili wówczas, że Kaczyński w Berlinie pokazał dobrą twarz, a jego przemówienie go oddemonizowało[kurwa, jacy eksperci? Przecież GW za czasów L. Kaczyńskiego srało na niego ile mogło - i tu wiele akurat rozumiem, bo sama oceniałam go gorzej niż lepiej, ale ja się do tego przyznaję, a ci robią z niego teraz wielkiego polityka] . Prezydent w Berlinie został dwa dni, z niemieckimi politykami prowadził nieoficjalne rozmowy.

Jesienią 2011 r. Berlin z zaskoczeniem słuchał apeli ówczesnego szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego, który mówił, że bardziej boi się niemieckiej bezczynności niż niemieckich działań. [no w sumie nie wiadomo co gorsze] W dobie globalnego kryzysu i kryzysu strefy euro wzywał Niemców, by nie bali się wziąć odpowiedzialności za przyszłość Europy.[no może mnie coś ominęło i Syria jest w Europie, a Ukraina nie, ale co ja tam wiem, jam Polka "lepszego" sortu - jeśli głosowanie na PiS w formie głosowania na Dudę w 2. turze się liczy jako polactwo-pierwszego-sortu] Niemieccy eksperci zastanawiali się wówczas, czy ich rodacy dorośli, by wysłuchiwać takich rad od Polaka.

Na tym tle wczorajsze wystąpienie pani premier wypadło źle.[a tu już komentarz dla lulza, tak po prostu. Bo dziennikarz, który mówi czytelnikowi, co jest złe, a co dobre, dziennikarzem nie jest.]

Szkoła dla uchodźców

Wcześniej na konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel obydwie panie odnosiły się do siebie serdecznie. Jedynym konkretem była jednak zapowiedź wspólnego projektu humanitarnego, np. szkoły dla uchodźców w jednym z sąsiadujących z Syrią krajów.

Premier Szydło deklarowała też, że przyjmie 7 tys. uchodźców, do czego zobowiązał się poprzedni rząd. O zgodzie na stały mechanizm rozdzielania napływających uchodźców między kraje UE - na czym zależy Berlinowi - nie ma jednak mowy.

Potwierdziły się wczorajsze informacje "Wyborczej", że w czerwcu, w 25. rocznicę polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, nie odbędą się zapowiadane wcześniej konsultacje międzyrządowe. Do Berlina ma przyjechać tylko prezydent Andrzej Duda. Konsultacje międzyrządowe być może zostaną zorganizowane na jesieni. Ale także to nie jest pewne. - Odwołanie konsultacji to fatalny znak na przyszłość stosunków polsko-niemieckich - uznał jeden z dyplomatów.

Szydło i Merkel zapowiedziały zwołanie konferencji, która zajmie się problemami żyjących w Niemczech Polaków. Berlin w ostatnich latach poszedł w tej sprawie na duże ustępstwa, tworząc m.in. przy rządzie biuro łącznikowe dla Polonii czy dofinansowując muzeum Polonii w Bochum. Problemem jest jednak nauka polskiego w szkołach.

Nie wtrącajcie się do Polski

Występując w Fundacji Körbera, Beata Szydło zaczęła od ostrej obrony dobrej zmiany. - Wewnętrzne sprawy Polski to suwerenne decyzje polskiego parlamentu. Nie powinny one zajmować czasu politykom europejskim, bo umykają im sprawy ważne, np. dotyczące imigrantów [nie może być, że aż tak szybko ich rozgryzła]- nawiązywała do płynącej z Zachodu, a zwłaszcza z Niemiec krytyki poczynań rządu PiS. Szydło zapewniała, że "Polska jest kolebką demokracji", w związku z czym demokracja ma się u nas "świetnie", czego dowodem są protesty KOD[pozdrawiam xD

- choć nie wiem, czy jest to do ogarnięcia dla osób spoza Polski]. Przejmując zaś kontrolę nad publicznymi mediami, rząd wdrożył rozwiązania francuskie.

Pani premier z przekąsem mówiła też, że ma nadzieję, iż poświęcona Polsce styczniowa debata w Parlamencie Europejskim została zorganizowana z "troski o Polskę", a nie w wyniku wpływów PO w Strasburgu.[czyli to, co wspominałam kiedyś - sorry memory, ale wpływy PO są zbyt duże w UE i cały ten międzynarodowy ból dupy bierze się tak naprawdę przez nich, a nie przez poziom naszej polityki wewnętrznej - bo ta - poza okresem PiS-SO-LPR, który był jednym z najgorszych w historii po 89. - w końcu wtedy doszło do pierwszych wyborów przedterminowych i jedynych zarazem - wyborów prezydenta w 2010 r. nie liczę z 2 przyczyn: przyczyn losowych (katastrofa) i administracyjnych (w tym roku i tak miały się odbyć wybory prezydenckie) --- bo ta - wrócę do poprzedniej myśli ;) - jest stabilna i taka sama od lat, nawet jeśli szyldy partii się zmieniają]

Premier zapewniała też, że Polacy doceniają wkład, jaki Niemcy włożyły w rozszerzenie UE. - Unia musi opierać się na równoprawnych relacjach. Tworzymy wspólnotę suwerennych narodów - podkreślała.

Wzywała też Unię, by zastanowiła się, gdzie popełniono błąd, za sprawą którego Wielka Brytania zastanawia się teraz, czy nie wyjść z UE. - Czy nie za bardzo odeszliśmy od wspólnych wartości? Czy poprawność polityczna nie prowadziła nas w ślepy zaułek, gdzie rodzą się skrajne postawy? Może zabrakło zrozumienia dla różnic między krajami - wyliczała.

Europa ojczyzn

Pani premier wzywała UE do powrotu do korzeni, do "zjednoczonej Europy ojczyzn", gdzie kraje na równych zasadach decydują o przyszłości kontynentu. - Duch europejskiego zjednoczenia nie może być zamykany w biurkach brukselskich urzędników. Potrzebujemy świeżego oddechu. Nie może skupiać się na sformalizowanych suchych rytuałach - mówiła.

Protestowała przeciwko budowie Nord Stream II, który pomijając Ukrainę i Polskę, łączy Niemcy i Rosję, utyskiwała na nieskuteczność unijnej polityki zagranicznej i nieskuteczne decyzje, jakie UE podjęła w sprawie uchodźców.[no ja chyba tutaj komentować nie muszę.]

Niemcy pytali o rolę stosunków polsko-niemieckich, przypominając, że w sejmowym exposé szef MSZ Witold Waszczykowski zepchnął je na drugi plan. Premier odpowiedziała, że to akurat nie ma znaczenia: - Nie wyobrażam sobie Niemiec bez Polski i Polski bez Niemiec.

Mówiła też, że chce kontynuować współpracę polsko-francusko-niemieckiego Trójkąta Weimarskiego. Pod warunkiem że jego członkowie będą się szanować i nie podejmować decyzji wymierzonych w siebie.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1...l#ixzz406NuZfdR

Повідомлення відредагував Немі: 14.02.2016 – 04:06

• 1

#164 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 24.02.2016 – 13:28

Nemi, dziękuję bardzo za obszerny komentarz. Przez dwa tygodnie miałem ograniczony dostep do internetu, dopiero teraz doń dotarłem.
Chcę zrozumieć główne trendy polityczne w Polsce, teraz są one dla mnie bardziej klarowne. Hałas wszczęty w mediach od samego początku wydawał się wyolbrzymiony, więc poszukiwałem alternatywnych żródeł. Jasne, że Tusk ma wpływy dostatnie, żeby zorganizować w Parlamencie UE dyskusję faktycznie anty-PiSowską. I ten filnik z manifestacją KODu też jest dobrą ilustracją tego, jaką demokrację i w jaki sposób chcą bronic.
Ale, z innej strony, czy PiS nie przesadza z naciskiem na wartości tradycyjne i katolickie? Otóż rozumiem Twoją rozterke wyborczą, że nie ma na kogo głosować.I stąd pojawiają się Palikoty i Kukizy.
Zresztą u nas na Ukrainie mamy tenże problem, dlatego według sondaży dość duży procent głosował by na Saakaszwiliego.

Повідомлення відредагував renxu: 24.02.2016 – 13:30

• 0

#165 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 14.04.2016 – 17:09

Реакція на кнопкодавство в польському Сеймі: Łamanie prawa w Sejmie...
  • 0

#166 Mr.Ripley

(͡° ͜ʖ ͡°)(͡° ͜ʖ ͡°)(͡° ͜ʖ ͡°)(͡° ͜ʖ ͡°)(͡° ͜ʖ ͡°)

• Користувачі
  • 4665 повідомлень
  • Стать:Не скажу

Відправлено 28.05.2016 – 02:07

Перегляд дописуukrain2_5 (27.05.2016 – 14:58) писав:

Є пропозиція взяти участь в серії навчальних поїздок до Польщі з метою ознайомлення майбутніх студентів з ВНЗ,а також для дітей є пропозиція поєднати відпочинок та навчання(польська мова)у Польщі. Програма дуже класна.Всі, хто раніше їздив, залишились дуже задоволеними. Для дітей 10-17 років, якщо зацікавило-звиртайтесь
Навіщо туди їздити. Вчити мову тут і їхати. Вуз вибирати на спонтані, висилати документи в різні.
  • 0

#167 Mr.Ripley

• Користувачі
  • 4665 повідомлень

Відправлено 29.05.2016 – 00:31

Перегляд допису8758947589473958 (28.05.2016 – 09:19) писав:

Нащо вчити, коли можна підкорегувати українську у бік німецької і вийде польська.
німецька абсолютно не подібна
радше білоруська
  • 0

#168 Mr.Ripley

• Користувачі
  • 4665 повідомлень

Відправлено 01.06.2016 – 10:21

Перегляд допису8758947589473958 (29.05.2016 – 08:10) писав:

Я мав на увазі пшекання)
зовсім не схоже на німецьку
  • 0

#169 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 19.08.2016 – 10:43

Ziemowit Szczerek сказав:

Pożegnaliśmy się z liberalną demokracją, a otrzymaliśmy demokraturę
джерело
  • 0

#170 Teo

бовдур, булька, кулька, круть!

• Користувачі
  • 2841 повідомлень
  • Стать:Чоловік

Відправлено 09.09.2016 – 18:14

не можу сказати шо не знаю
  • 0

#171 Mr.Ripley

• Користувачі
  • 4665 повідомлень

Відправлено 17.09.2016 – 06:12

Перегляд дописуTeo (09.09.2016 – 18:14) писав:

не можу сказати шо не знаю
курва мать
  • 0

#172 Mr.Ripley

• Користувачі
  • 4665 повідомлень

Відправлено 18.09.2016 – 21:02

Зображення
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних