Перейти до вмісту

Польська мова. Вивчаємо та спілкуємося

Повідомлень в темі: 171

#141 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 02.12.2015 – 17:25

Перегляд дописуManfred (02.12.2015 – 16:20) писав:

Пане renxu, може є якийсь коментар до цитати?
А так naprawiać - przywracać czemuś właściwy stan — Джерело
А Вікісловник перекладає його українською як лагодити, а poprawiać радше виправляти, коригувати, хоча у нього є кілька значень.
Цитата - так, пригадався трохи незвичний вжиток слова, але ж Сєнкєвіч (категорично не сприймаю "нормативний" правопис цього прізвища) в Трилогії вживає навмисне архаїзовану мову.
А так пояснення Piotra z Warszawy цілком доречні.
Області значень обох слів, na- і poprawiać частковоперетинаються, а відмінності в тому, що коли йдеться про матеріальні об'єкти, тоді naprawiać, а коли текст або висловлювання, тоді poprawiać. А от коли мова йде про щось нематеріальне, наприклад, stosunki, то може бути і так, і так.
Або: коли зробити непридатне придатним, то naprawić, а коли лише поліпшити, то poprawić.
Абсолютно тотожнє співвідношення слів у різних мовах може бути для наукових термінів, обігові слова мають нюанси вжитку, які намагаються висвітлити товсті академічні словники.
Більшість онлайнових словників, на чолі з Ґуґль-транслейтом, видає перше-ліпше значення, та ще й на додаток не відслідковує зміну узгодження.
На жаль, українські новинні сайти користуються Ґуґль-транслейтом або чимось подібним - з російської на українську - без наступної вичитки, навіть такі начебто більш поважні, як укрправда або фінанс.уа. А якщо першоджерело було хоча б англійським... Проте мені траплялися і приклади кривого перекладу з української на російську
  • 0

#142 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 08.12.2015 – 14:59

Перегляд дописуManfred (08.12.2015 – 10:26) писав:

Czy moglibyśmy porostu pogadać tu?
Chętnie
ale raczej po prostu, chociaż poprostu nie jest tak zupełnie niepoprawne
  • 0

#143 Немі

т-зло, т-дурепа, т-невдаха, т-піся, т-ононіміст. я звьозда.

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2566 повідомлень
  • Стать:Жінка
  • Місто:Олімп

Відправлено 08.12.2015 – 18:36

Перегляд дописуrenxu (08.12.2015 – 14:59) писав:

Chętnie
ale raczej po prostu, chociaż poprostu nie jest tak zupełnie niepoprawne
http://www.prosteprz...u-czy-po-prostu
http://www.jaksiepis.../po_prostu.html

Poprostu разом це така сама помилка як na prawdę чи by najmniej або conajmniej.
  • 0

#144 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 08.12.2015 – 18:48

Перегляд дописуManfred (08.12.2015 – 15:10) писав:

Święetnie! Tak, po prostu. Dzięki! Może zrobimy tak: weźmiemy jakiegoś artykułu po polsku i będęziemy pisali tu co o nim myślimy?
zgoda

Цитата

Co Wy na to?
Tutaj należy się bardziej rozległe wyjaśnienie.
W języku polskim na wy zwraca sie do kilku osób, z każdą z których jesteśmy per ty, a także za komuny używało się wy, towarzyszu na zebraniach partyjnych lub wy, obywatelu przez milicję. Normalnie ludzie mówią do siebie ty lub pani / pan (są niuanse, np. do osoby duchownej zwraca się Proszę księdza). W listach pisze się Ty, Pani, Pan, Państwo z dużej litery jako wyraz szacunku. W reklamie przeważnie używa się form gramatycznych drugiej osoby liczby pojedyńczej : "...gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu".
Na forach internetowych etykieta z reguły jest bardziej lużna, więc piszą ty z małej litery bądź kolego / koleżanko.
Dla ułatwienia - bądźmy per ty ?
  • 0

#145 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 09.12.2015 – 14:01

Перегляд дописуНемі (08.12.2015 – 18:36) писав:

http://www.prosteprz...u-czy-po-prostu
http://www.jaksiepis.../po_prostu.html
Poprostu разом це така сама помилка як na prawdę чи by najmniej або conajmniej.
Dziękuję. Racja, obydwa warianty nie mogą być poprawne jednocześnie. Ależ ten błąd jest rozpowszechniony :(

Перегляд дописуManfred (09.12.2015 – 08:35) писав:

Dzięki! Proponuję, nie przejmujcie się wszystkimi pomyłkami, lecz jeśli one są bardzo serio i o nich rzeczywiste warto zauważyć, dobrze?
Błędem zasadniczym jest tłumaczenie słowo w słowo. Czasem formalnie niby jest OK, ale Polak tak by się nie wysłowił. Nie ma na to recepty natychmiastowej, niestety.

Цитата

Oczywiście, bądźmy per ty.
Proponuję ten artykuł, który mnie wzruszył, nie wiedziałem że w Polsce są ludzie, które żyją w takich okolicznościach. Mam nadzieję że to jest nietypowy problem dla Polski.
Smutna historia, ale nie sądzę, żeby to było aż tak wyjątkowe - świadczy o tym ospała reakcja władz. Regularnie czytuję o czymś podobnym w gazeta.pl
U nas napewno takich przypadków jest o wiele więcej, ale do mediów trafia znikomy ułamek.
  • 0

#146 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 14.12.2015 – 14:41

Ostatnio nie mogę połapac sie w polskiej polityce. Kontrowersyjne poczynania nowego rządu, mętna historia z Trybunałem Konstytucyjnym... Po wygranych wyborach prezydenckich i do Sejmu PiS zdaje się dążyć do zmiany ustroju konstytucyjnego III RP, ale w jakim celu? Nie chcę wyciągać daleko idące wnioski, ale my na Ukrainie jestesmy uczuleni na tak gwałtowne zmiany tuż po zmianie władzy..
  • 0

#147 Немі

• Користувачі
  • 2566 повідомлень

Відправлено 15.12.2015 – 10:54

Zasadniczo kwestia Trybunału jest mi obojętna, ale ogarniam o co chodzi. Platforma Obywatelska przegrała wybory, zarówno prezydenckie, jak i do sejmu. Natomiast sytuacja nieco się różni od pozostałych wyborów, ponieważ po raz pierwszy po 89 jakaś partia otrzymała wystarczającą liczbę głosów, by uzyskać większość w sejmie bez wchodzenia w jakąś koalicję. Prawo i Sprawiedliwość może rządzić samodzielnie, mając jednocześnie prezydenta.
Tymczasem w Trybunale kończyła się kadencja 3 sędziom (na 5 możliwych). Platforma odchodząc od władzy obstawiła wszystkie 5 stanowisk sędziowskich, czyli dla 3 zrobili to zgodnie z procedurami, dla 2 złamali procedury. Doszło do zaprzysiężenia i Prawo i Sprawiedliwość odwołało wszystkich sędziów wybranych na odchodne przez Platformę. Czyli mieli prawo do 2 sędziów, 3 zostało obsadzonych wbrew procedurom. Słowem obydwie strony zrobiły dokładnie to samo i niczym się od siebie nie różnią.
Niby doszło do wyroku, ale w składzie sędziowskim PO, że oczywiście jest niezgodne z konstytucją, ale między prawdą a bogiem - to jest nic innego jak trzymanie się na siłę stołków. PiS zlał ten wyrok, twierdząc, że zapadł w złym składzie (czyli wybranym przez PO), zaprzysiągł swoich sędziów i prawdopodobnie przemielą ten wyrok raz jeszcze, już we swoim składzie sędziowskim, który pewnie stwierdzi, że wszystko jest zgodne z konstytucją i tak dalej.
Co do zlewania wyroków Trybunału to akurat nic nowego, za kadencji Kopacz PO zlała ok. 50 wyroków Trybunału. I było, nikt nic nie krzyczał, wszyscy mieli wywalone.
Natomiast moim zdaniem cały ten szum w mediach jest sztuczny i wywołany przez PO, którzy w ten sposób tracą ostatnie narzędzie do wpływania na proces legislacyjny (jako opozycja mogliby dowolną ustawę kierować do Trybunału, tym samym blokując jej przyjęcie oraz pracę sejmu samą w sobie). Również darcie się, że jest to zagrożenie dla demokracji, jest mocno wyssane z palca. Poczynając od tego, że jakby nie patrzeć, ci sędziowie zostali wybrani przez partię, która uzyskała w demokratyczny sposób większość w sejmie. PiS nie ma wystarczającej większości w sejmie, by zmienić konstytucję, jednak mając sędziów mogą ją dość frywolnie interpretować i jak już coś, to tu jest zagrożenie. Że mogą wyrządzić wiele szkód mając swoich przedstawicieli w każdej instytucji mającej wpływ na drogę legislacyjną. No ale z drugiej strony jak będą rządzić źle, to dostaną czerwoną kartkę przy wyborach i tyle, w końcu już kiedyś przegrali (jedne jedyne po 89) przedterminowe wybory (choć wtedy była inna sytuacja polityczna).
  • 1

#148 grim

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 2 повідомлень

Відправлено 16.12.2015 – 07:44

Вітаю, шановні, будье так ласкаві, хто може правильно транслітерувати українське призвище Стобенський?

Якщо я не помиляюся, то закінчення буде таке: ński.

А от як з початком?

Дякую.
  • 0

#149 grim

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 2 повідомлень

Відправлено 16.12.2015 – 12:05

Перегляд дописуManfred (16.12.2015 – 08:35) писав:

Stobieński

Dziękuję bardzo!

Повідомлення відредагував grim: 16.12.2015 – 12:05

• 1

#150 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 16.12.2015 – 14:35

Перегляд дописуНемі (15.12.2015 – 10:54) писав:

Zasadniczo kwestia Trybunału jest mi obojętna, ale ogarniam o co chodzi. Platforma Obywatelska przegrała wybory, zarówno prezydenckie, jak i do sejmu. Natomiast sytuacja nieco się różni od pozostałych wyborów, ponieważ po raz pierwszy po 89 jakaś partia otrzymała wystarczającą liczbę głosów, by uzyskać większość w sejmie bez wchodzenia w jakąś koalicję. Prawo i Sprawiedliwość może rządzić samodzielnie, mając jednocześnie prezydenta.
Tymczasem w Trybunale kończyła się kadencja 3 sędziom (na 5 możliwych). Platforma odchodząc od władzy obstawiła wszystkie 5 stanowisk sędziowskich, czyli dla 3 zrobili to zgodnie z procedurami, dla 2 złamali procedury. Doszło do zaprzysiężenia i Prawo i Sprawiedliwość odwołało wszystkich sędziów wybranych na odchodne przez Platformę. Czyli mieli prawo do 2 sędziów, 3 zostało obsadzonych wbrew procedurom. Słowem obydwie strony zrobiły dokładnie to samo i niczym się od siebie nie różnią.
Niby doszło do wyroku, ale w składzie sędziowskim PO, że oczywiście jest niezgodne z konstytucją, ale między prawdą a bogiem - to jest nic innego jak trzymanie się na siłę stołków. PiS zlał ten wyrok, twierdząc, że zapadł w złym składzie (czyli wybranym przez PO), zaprzysiągł swoich sędziów i prawdopodobnie przemielą ten wyrok raz jeszcze, już we swoim składzie sędziowskim, który pewnie stwierdzi, że wszystko jest zgodne z konstytucją i tak dalej.
Co do zlewania wyroków Trybunału to akurat nic nowego, za kadencji Kopacz PO zlała ok. 50 wyroków Trybunału. I było, nikt nic nie krzyczał, wszyscy mieli wywalone.
Natomiast moim zdaniem cały ten szum w mediach jest sztuczny i wywołany przez PO, którzy w ten sposób tracą ostatnie narzędzie do wpływania na proces legislacyjny (jako opozycja mogliby dowolną ustawę kierować do Trybunału, tym samym blokując jej przyjęcie oraz pracę sejmu samą w sobie). Również darcie się, że jest to zagrożenie dla demokracji, jest mocno wyssane z palca. Poczynając od tego, że jakby nie patrzeć, ci sędziowie zostali wybrani przez partię, która uzyskała w demokratyczny sposób większość w sejmie. PiS nie ma wystarczającej większości w sejmie, by zmienić konstytucję, jednak mając sędziów mogą ją dość frywolnie interpretować i jak już coś, to tu jest zagrożenie. Że mogą wyrządzić wiele szkód mając swoich przedstawicieli w każdej instytucji mającej wpływ na drogę legislacyjną. No ale z drugiej strony jak będą rządzić źle, to dostaną czerwoną kartkę przy wyborach i tyle, w końcu już kiedyś przegrali (jedne jedyne po 89) przedterminowe wybory (choć wtedy była inna sytuacja polityczna).
Dziękuję, Paulino, za wyjaśnienie. Tak sie wyczuwa, że gazeta.pl jest zbyt ostro nastawiona przeciw PiS, no i jest bardzo daleka od, powiedzmy, BBC pod względem obiektywności. Czy mogłabyś polecić jakieś żródło bardziej wyważone?
  • 0

#151 Немі

• Користувачі
  • 2566 повідомлень

Відправлено 16.12.2015 – 21:37

W sumie to nie bardzo mogę coś polecić, chyba ASZDziennik ;)
  • 1

#152 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 17.12.2015 – 18:41

Перегляд дописуНемі (16.12.2015 – 21:37) писав:

W sumie to nie bardzo mogę coś polecić, chyba ASZDziennik ;)
Ha, niezła sztuczka. Poczytam sobie :) Zarazem poprawię sobie znajomość współczesnego slangu młodzieżowego
  • 0

#153 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 13.01.2016 – 11:21

Так, мене завжди тіпало від реклами певного засобу, коли жених каже майбутнім тестю з тещею "Вітаю". Втім, від нашої реклами мене взагалі судомить :angry1:

А в костьолі кажуть Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
(Чи не звідси привітання віруючих у богів-близнюків у "Вовкодаві" М.Семенової?)
  • 0

#154 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 01.02.2016 – 17:21

Zaczynam mieć mocne obawy, że sytuacja polityczna w Polsce naprawdę się pogarsza. Świadczy o tym chociaż by to, że pani premier musiała tłumaczyć się w Brukseli.

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika Polityka сказав:

PiS zachowuje się bezwstydnie, często bezczelnie. Hasłem politycznym nowej formacji mogłoby być: "I co nam, k..., zrobicie?!"
Słabym pocieszeniem może być tylko to, że jakakolwiek zmowa z Rosją à la Viktor Orban jest wysoce nieprawdopodobne ze względu na katastrofę smoleńską.

Повідомлення відредагував renxu: 01.02.2016 – 17:23

• 0

#155 Немі

• Користувачі
  • 2566 повідомлень

Відправлено 01.02.2016 – 17:30

Nie, nie pogarsza się. Jest taka sama jak zawsze. A co do Brukseli - proponuję dowiedzieć się, kto grzeje tam ławy w jakich proporcjach. I nie chodzi mi tylko o Tuska, który przecież też jest z PO.

Also szmatławca Polityki nie polecam. Serio.

I z Agory też niczego nie polecę.

Czytamy wpis numer jeden:
https://www.facebook...207465642772617

Czytamy wpis numer dwa:
https://www.facebook...?type=3

I ja serio jestem identycznego zdania.

Повідомлення відредагував Немі: 01.02.2016 – 17:31

• 0

#156 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 02.02.2016 – 18:07

Перегляд дописуНемі (01.02.2016 – 17:30) писав:

Nie, nie pogarsza się. Jest taka sama jak zawsze. A co do Brukseli - proponuję dowiedzieć się, kto grzeje tam ławy w jakich proporcjach. I nie chodzi mi tylko o Tuska, który przecież też jest z PO.

Also szmatławca Polityki nie polecam. Serio.

I z Agory też niczego nie polecę.

Czytamy wpis numer jeden:
https://www.facebook...207465642772617

Czytamy wpis numer dwa:
https://www.facebook...?type=3

I ja serio jestem identycznego zdania.
Właśnie dlatego pytałem Ciebie o jakieś żródło, co by podawało informacje z innego ujęcia, bo jakoś przyzwyczaiłem się nie ufać mediom. Ale, niestety, trafiam wyłącznie na anty-PiSowskie.
A stosownie Polityki zmieniłaś zdanie? http://tereveni.org/...post__p__845831
  • 0

#157 Wеbеr

цинічний бандера

• Користувачі
  • 6047 повідомлень
  • Стать:Чоловік

Відправлено 02.02.2016 – 19:24

Перегляд дописуrenxu (13.01.2016 – 11:21) писав:

Так, мене завжди тіпало від реклами певного засобу, коли жених каже майбутнім тестю з тещею "Вітаю".
Не думаю, що наше "вітаю" однакове з польським "witam". "Вітаю" то найкраще привітання в епоху інтернету і мейлів, коли не знаєш в яку пору доби твого листа чи поста прочитають. Хоча і для епохи паперових листів то було добре привітання, бо теж невідомо коли їх прочитає адресат. При живому привітанні "вітаю", мабуть, не дуже пасує - краще "доброго дня" чи "доброго вечора".
  • 0

#158 Немі

• Користувачі
  • 2566 повідомлень

Відправлено 02.02.2016 – 21:33

Перегляд дописуrenxu (02.02.2016 – 18:07) писав:

Właśnie dlatego pytałem Ciebie o jakieś żródło, co by podawało informacje z innego ujęcia, bo jakoś przyzwyczaiłem się nie ufać mediom. Ale, niestety, trafiam wyłącznie na anty-PiSowskie.
A stosownie Polityki zmieniłaś zdanie? http://tereveni.org/...post__p__845831
Niestety, ale patrząc na ich histerię, to tak. Tyczy się to zarówno popierania polityki Merkel odnośnie uchodźców, jak i ich oceny sytuacji w kraju.
W zasadzie im więcej czytam i jednocześnie słucham znajomych, tym większa rośnie przepaść między tym, co jest w mediach, a tym, jakie są faktyczne nastroje wśród ludzi.
Sama znam raptem dwie osoby, które do KOD-u poszły chętnie i z własnej woli.
Zresztą co ja gadam, ja sama głosowałam na PO swego czasu, czego bardzo żałuję do tej pory. Już chyba wolałabym nie mieć praw wyborczych. I znam multum takich jak ja.
W ostatnich wyborach prezydenckich zagłosowałam w pierwszej turze na totalnie nic nieznaczącego kandydata, w drugiej na Dudę, a w parlamentarnych w ogóle nie brałam udziału i były to moje pierwsze wybory, do których nie poszłam (bo tak to chodziłam do każdych, od samorządowych po prezydenckie, lokalne referenda w to włączywszy), bo w zasadzie nie uważałam, by były tam partie przedstawiające moje poglądy (tj. minarchizm, nie mylić z monarchią), a jednocześnie mając już próbkę rządów obu partii (bo i PO, i PiS były przy władzy przecież), po prostu uznałam, że tu nie ma większego zła, obydwie opcje są złe.

A, i jeszcze jedno - skoro polska demokracja jest zagrożona, to przepraszam, ale dlaczego wszyscy mieli w dupie raiderski najazd Platformy Obywatelskiej na redakcję "Wprost", gdy zaczęli ujawniać po kolei ich afery korupcyjne?

Повідомлення відредагував Немі: 02.02.2016 – 21:33

• 0

#159 renxu

Місцевий

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPip
  • 267 повідомлень

Відправлено 03.02.2016 – 15:48

Перегляд дописуНемі (02.02.2016 – 21:33) писав:

Niestety, ale patrząc na ich histerię, to tak. Tyczy się to zarówno popierania polityki Merkel odnośnie uchodźców, jak i ich oceny sytuacji w kraju.
W zasadzie im więcej czytam i jednocześnie słucham znajomych, tym większa rośnie przepaść między tym, co jest w mediach, a tym, jakie są faktyczne nastroje wśród ludzi.
Sama znam raptem dwie osoby, które do KOD-u poszły chętnie i z własnej woli.
Zresztą co ja gadam, ja sama głosowałam na PO swego czasu, czego bardzo żałuję do tej pory. Już chyba wolałabym nie mieć praw wyborczych. I znam multum takich jak ja.
W ostatnich wyborach prezydenckich zagłosowałam w pierwszej turze na totalnie nic nieznaczącego kandydata, w drugiej na Dudę, a w parlamentarnych w ogóle nie brałam udziału i były to moje pierwsze wybory, do których nie poszłam (bo tak to chodziłam do każdych, od samorządowych po prezydenckie, lokalne referenda w to włączywszy), bo w zasadzie nie uważałam, by były tam partie przedstawiające moje poglądy (tj. minarchizm, nie mylić z monarchią), a jednocześnie mając już próbkę rządów obu partii (bo i PO, i PiS były przy władzy przecież), po prostu uznałam, że tu nie ma większego zła, obydwie opcje są złe.

A, i jeszcze jedno - skoro polska demokracja jest zagrożona, to przepraszam, ale dlaczego wszyscy mieli w dupie raiderski najazd Platformy Obywatelskiej na redakcję "Wprost", gdy zaczęli ujawniać po kolei ich afery korupcyjne?
O! poczytam Wprost. No i spróbuję porównać wiadomości w TVP Polonia z gazeta.pl - wcześniej nie było różnicy

Bo od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie: przecież większość głosowała na PiS, skąd raptem te protesty? Nie będąc w kraju, mogę sądzić tylko z mediów, a te są wyraźnie stronnicze.

Minarchizm? Coś z Atlas shrugged Ayn Rand?
Bardziej podoba mi się koncepcja Julii Łatyninej:prawo wyborcze mogą mieć tylko ci, którzy płacą więcej podatków, niż dostają zasiłków.

Перегляд дописуWеbеr (02.02.2016 – 19:24) писав:

Не думаю, що наше "вітаю" однакове з польським "witam". "Вітаю" то найкраще привітання в епоху інтернету і мейлів, коли не знаєш в яку пору доби твого листа чи поста прочитають. Хоча і для епохи паперових листів то було добре привітання, бо теж невідомо коли їх прочитає адресат. При живому привітанні "вітаю", мабуть, не дуже пасує - краще "доброго дня" чи "доброго вечора".
А ще "Доброго здоров'я" - теж не завадить (хоча в листуванні здавалося б дивним)

Повідомлення відредагував renxu: 03.02.2016 – 15:49

• 0

#160 Wеbеr

цинічний бандера

• Користувачі
  • 6047 повідомлень
  • Стать:Чоловік

Відправлено 03.02.2016 – 18:47

Перегляд дописуrenxu (03.02.2016 – 15:48) писав:

А ще "Доброго здоров'я" - теж не завадить (хоча в листуванні здавалося б дивним)
Ще більш дивним це би здавалося при живому спілкуванні... Реціпієнт такого привітання зразу би подумав, - о я мабуть кепсько виглядаю, що мені при зустрічі чи прощанні бажають здоров'я...
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних