Перейти до вмісту

Мови в небезпеці

Повідомлень в темі: 32

#21 Зимова Дівчина

Білочка-пустунка

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2069 повідомлень
  • Стать:Жінка
  • Місто:Київ

Відправлено 11.06.2009 – 15:23

Перегляд дописуManfred (11.06.2009 15:32) писав:

Серед моїх знайомих є кілька філологів фахівців і таких самих - технарів, вгадайте хто з них усталено отримує зарплатню на кілька порядків вищу за инших і хто з них знаходить роботу нараз, а хто місяцями сидить без роботи або працює за копійки? А отже, суспільство таким чином визначає тренд - хто з них йому потрібніший.

Звісно, важливих чинників багацько. Мені ж видається одним з найважливіших чинників у соціолінгвістиці - статусність мови. Є статусність мови (не номінальна, а фактична, приклад - англійська) — її вчитимуть за великі гроші і шукатимуть де навчитися день і ніч, коли ж статуса у мови немає, або він лише номінальний і функції її у суспільстві обмежені — її уникатимуть і вчитимуть з-під палки, коли взагалі вчитимуть, але охоче забуватимуть за першої ж нагоди.

От візьмімо для прикладу пошук інформації. Хочете Ви про щось запитати у Ґуґля? Питаємо українською — 0, питаємо російською, о... вже щось наче є, питаємо англійською, ого-го скільки є. От Вам і все: who is who.

Будь-яка мова для збереження і розвитку потребує якнайширшої мовної інфраструктури, тобто вона має широко інтерпретувати пояснювати навколишній світ та його події саме своїми власними словами, бо коли ми дізнаємося про світ иншою мовою, то запам'ятовуємо матриці саме цієї мови і її світосприйняття.
щодо філологів і технарів то інша тема))
а щодо інформації англійською, так це логічно. мова більш поширена ніж українська. але це не свідчить про вимирання української.
  • 0

#22 Немі

т-зло, т-дурепа, т-невдаха, т-піся, т-ононіміст. я звьозда.

• Користувачі
  • 2563 повідомлень
  • Місто:Олімп

Відправлено 11.06.2009 – 15:32

Зникають передусім ті мови, що не достосовуються до суспільства, що нею/ними користується. Мова - це жива істота, як не як. Тому не до кінця підтримую напрямки на зразок пуризму.
  • 0

#23 Зимова Дівчина

Білочка-пустунка

• Користувачі
  • 2069 повідомлень

Відправлено 11.06.2009 – 15:36

Перегляд дописуManfred (11.06.2009 16:26) писав:

А коли такою мовою стає зручно користуватися переважній більшости, то виникає питання, а навіщо нам ще й ця инша мова, одні незручності ж? Отак і зникають мови втрачаючи свої інформативні функції у суспільстві, або мова стане зручною і потрібною, або зникне.
Одна справа обмін інформацією між різними народами, інша всередині одного. Зручно, коли є універсальна мова для спілкування між австралійцем і китайцем, або німцем та канадцем. Але це не означає, що всім раптом треба забути про свої традиції і перейти на ту мову, яка є поширенішою в світі. Якщо в світі більше за все китайців, це ж не значить, що всі мають стати китайцями.
  • 0

#24 yushchenko

yushchenko

• Користувачі
  • 3760 повідомлень
  • Стать:Чоловік
  • Місто:Backside of the Moon

Відправлено 11.06.2009 – 19:34

Десь два роки назад чув по радіо курйозний випадок.

В Мексиці. Жили-були дідо та баба, і були вони останніми носіями якоїсь індіанської мови. Між собою вони спілкувались власне цією мовою. Отож мексиканська статитистика наразі вважала мову живою. Все було б прекрасно, але одного чорного дня для світової філології, дідо з бабою посварились. Дідо напився і пішов від баби, незважаючи на мексиканську статистику та плюючи в душу фанатам лінгвістичного різноманіття.
Зхвильовані філологи вимушені були нахабно втрутитись в особисте життя несвідомих носіїв, і навіть влаштували всемексиканську акцію примирення подружньої пари. Таким чином, завдяки суспільному тиску вдалось зберегти на деякий час унікальну мову.
  • 0

#25 Romun

Генеральний писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 573 повідомлень
  • Місто:Полтава

Відправлено 13.06.2009 – 20:28

Перегляд дописуТеж пасічник... (11.06.2009 16:18) писав:

Поглянувши на мапу мов зауважив цікаву зникаючу мову:

Rusyn (en); русинский (ru)
Alternate names Ruthenian; Carpatho-Rusyn; dialects: Lemko (Lemke), Boyko, Hutzulian
Vitality unsafe
Number of speakers 1,000,000 (compromise figure based on various sources)
Location(s) Trans-Carpathian region of the Ukraine; north-eastern Slovakia; originally south-eastern Poland but forcibly

так що схоже частину української мови вже занесли дотих що в небезпеці
Ура, я один з цього мільйона... Правда, я вважаю це не мовою, а все таки діалектом української мови (і не тільки я).
  • 0

#26 Петлюра

Генеральний писар

• Користувачі
  • 600 повідомлень

Відправлено 17.06.2009 – 00:36

Перегляд дописуNеmesis (11.06.2009 12:36) писав:

- Rusyn (en); русинский (ru), unsafe, (1,000,000)
Йохани.Тобто в русини вже записали все Закарпаття разом з угорцями,словаками і румунами.Бо навіть гвалтом оголосити всих українців там русанми не вистачило б для цього.З тим же успіхом ми моржем написати в українці половину жителів краснодарщини наприклад

Перегляд дописуManfred (11.06.2009 14:37) писав:

Все досить просто, головне, щоб кількість носіїв тієї чи иншої гілки традиції у наступному поколінні була додатною, а не від'ємною. Наприклад, родина, що переїхала з села до міста має двійко дітей, батьки україномовні, але діти змінили свою мовну тожсамість у новому місці і стали російськомовними — кількість носіїв україномовної традиції зменшилася на 2.
Та отож.Доречі саме міські білінгви не раз "прокляті" прихильниками харківського правопису і є головними носіяимми української(я маю наувазі патріотів з міст що вивчили укр в період з підліткового по дорослий).

Перегляд дописуManfred (11.06.2009 16:48) писав:

У висліді матимемо англійську з кількома магістральними діялектами, відтак з часом і вони зникнуть і тоді ці процеси універсалізації (а насправді зникнення) мов завершаться остаточно поглинанням однією мовою всіх решта. НМСД
я огднозначно проти але і це не знищить етнічний поділ.Майже 800 років анлійці нищили ірландську мову і саме тоді коли вже досягли свого Ірландія взяла та й постала і стала незалежна))то я до того що англомовні народи боротимуться між собою точно так само навіть якщо ваш апокаліптичний прогноз збудеться

Перегляд дописуRomun (13.06.2009 21:28) писав:

Ура, я один з цього мільйона... Правда, я вважаю це не мовою, а все таки діалектом української мови (і не тільки я).
Там купа діалектів і закарпатці якби не знали української чи російської(бодай угорської) не могли б між собою порозумітись.
  • 0

#27 Romun

Генеральний писар

• Користувачі
  • 573 повідомлень

Відправлено 18.06.2009 – 11:53

Перегляд дописуПетлюра (17.06.2009 01:36) писав:

Там купа діалектів і закарпатці якби не знали української чи російської(бодай угорської) не могли б між собою порозумітись.
Насправді різниця не суттєва. Про неможливість порозуміння велике перебільшення. Існують певні ледь помітні відмінності закарпатського діалекту по районам. І тільки мовні спеціалісти відчувши різницю можуть висловити припущення з якого саме району Закарпаття людина. А щоб вони не могли порозумітись, ні, ні в якому разі. Навіть незнання української літературної мови не завадить закарпатцям порозумітися з її носіями, оскільки і між українською і між русинською різниця не така вже й велика. Набагато менша ніж між російською і українською.

Редагую. Згадав якраз кумедний випадок,який суперечить моєму твердженню, що обов'язково порозуміються.Києвлянка розказувала.
Приходить на базар і каже продавцю: "Дайте, будь-ласка, перець".
А той: "Вам кулько?" ( в розумінні "вам скільки?" )
Але дівчина подумала, що її пропонують кульок і сказала, що її не треба і пакет в неї є.
Тоді продавець знову запитав " Вам кулько? "І дівчина знову відповіла, що їй не треба пакета...Діло закінчилось тим, що продавець перейшов на лайку, а дівчина повернулась без покупки.

Повідомлення відредагував Romun: 18.06.2009 – 12:05

• 0

#28 kalamar

Старійшина

• Користувачі
  • 3804 повідомлень
  • Місто:Чорнильщина

Відправлено 22.06.2009 – 19:17

Перегляд дописуManfred (11.06.2009 11:59) писав:

Я хз де та Вікіпедія такі цифри взяла, але я коли приїжджаю до рідної Полтави, де власне українська колись відродилася з легкої руки Котляревського, то наживо чую лише російську з фрикативною г і парою-трійкою слів, що віддалено нагадують українську. Коли ж звертаєшся до когось з тих "носіїів" українською, то завше у відповідь лунає одне і те ж запитання: "Ви шо со Львова?" О_о

Думаю, що подібна статистика створюється опитуваннями, на кшталт цього:

— Володієте українською?
— Канєшно.
— Гаразд, так і запишемо, володіє.

А потім ми пишаємося "живучістю" нашої мови.
У Києві знаю родину полтавчан, у сім'ї вони розмовляють доброю українською, хоч трохи не звичною мені фонетично, із невеликою кількістю суржикізмів. Але голова родини настійливо намагається розмовляти (при зустрічі) зі мною російською, я просто збагнути того не можу. Я знаю трохи розмовну російську, хоч мені російською важко писати, легше англійською, але я не можу перейти у розмові з ним на російську, бо його російська - це зовсім не російська. Фонетика геть перекручена, він не приглушує кінцеві приголосні і. т. д.....
Росії слід виставити Україні рахунок за паплюження російської мови на території України (передусім за її паплюження полтавцями, бо саме полтавці, а не напр. львів'яни, великі мастаки паплюження російської) :rolleyes:.
  • 0

#29 Немі

т-зло, т-дурепа, т-невдаха, т-піся, т-ононіміст. я звьозда.

• Користувачі
  • 2563 повідомлень
  • Місто:Олімп

Відправлено 22.06.2009 – 20:11

Перегляд дописуkalamar (22.06.2009 19:17) писав:

Росії слід виставити Україні рахунок за паплюження російської мови на території України (передусім за її паплюження полтавцями, бо саме полтавці, а не напр. львів'яни, великі мастаки паплюження російської) :rolleyes: .
Ви, мабуть, хочете викликати найбільшу фінансову кризу в Росії :prapor3: . Навіть якщо слід Росії виставити рахунок Україні за таке, то і так Росія до кінця наступного століття не виплатиться за рахунок, що їй теж мала б виставити Україна за паплюження української російською та мовне насильство на території України) і то незважаючи на те, скільки заплатила б Україна, рахунок був би значно вищим))). Але це такий оффтоп.

До речі (і по темі одночасно), згадується пан Чомскі, що старшенно вірить, що колись буде одна мова у світі та дуже цього хоче. Але одночасно він за світоглядом - антиглобаліст)

Повідомлення відредагував Nеmesis: 22.06.2009 – 20:12

• 0

#30 kavalera

Старійшина

• Користувачі
  • 1258 повідомлень

Відправлено 23.06.2009 – 03:52

Перегляд дописуNеmesis (11.06.2009 12:36) писав:

Відносно української - треба було б порівняти мовну ситуацію сьогодні та 20 років тому - все-таки тенденція українізації помітна, помалу можна всього добитись.

Відносно висновків, яке зробило ЮНЕСКО щодо мов в Україні (в дужках кількість носіїв мови):
- Karaim (en); караимский (ru), critically endangered (overall vitality: severely endangered), (6)
- Rusyn (en); русинский (ru), unsafe, (1,000,000)
- Plautdietsch (en); немецко-платский (ru), definitely endangered, (300,000)
- Urum (en); урумский (ru), definitely endangered, брак інформації про носіїв мови
- Mariupolitan Greek (en); тавро-румейский (ru), severely endangered, (20,000 - інформація з 1989 року)
- Nogay (en); ногайский (ru), severely endangered, брак інформації про носіїв мови
- Crimean Tatar (en); крымско-татарский (ru), severely endangered, (100,000)

І якщо чесно - про деякі мови вперше чую. Це теж про щось свідчить (а не вважаю себе філологічною ламою).
Ога. Русинська - ансейф. А шо воно за звєрь. Якшо це так суржик обізвали, то він найпоширеніший і найживучіший.
Але я думаю, це той русинськЫй "язЫкЪ" який розігрується клоуанами з Закарпаття. Тут ось недавно читав, що там їх вже не один тих русинининиських язЫковЪ. Сусіди ще "допомагають" розвивати. Словаччина, Сербія, Хорватія... не будемо продовжувати. Там аккадемії наук кожна свою русинську мову клЕпають. З дуже цікавими теоріями походження гуцулів, бойків, лемків (особливо їх)... Вопшім так нам і треба лохам.
  • 0

#31 Елегантний

Писар

• Заблоковані
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 402 повідомлень
  • Стать:Не скажу

Відправлено 30.09.2009 – 20:12

Для чого розглагольствувати що там з іншими мовами? Тут своя вимирає.Але дехто вперто продовжує надівати на нас рожеві окуляри: ось,мовляв, покращується ситуація. Ще років 15-20 соромязливо вилуплятимося на існуючу тенденцію і будемо ходити вешті-решт по Львову серед більщості,катороє разгаввріваєт на магучем і панятнам. А потім ще пару років - і за вимовлене слово по-укр. пики битимуть. А ті, що заколисували нас словами віри і покращуючогося стану тишком-нишком злорадітимуть.
Та що вдієш, вже сьгодні ми є Росія №3, в масштабі 1:3
  • 0

#32 Зимова Дівчина

Білочка-пустунка

• Користувачі
  • 2069 повідомлень

Відправлено 06.02.2010 – 20:09

Цитата

Померла мова бо
Померла 85-річна Боа Ср, що жила на Андаманських островах в Індійському океані останні 40 років і залишалася єдиним носієм мови бо, однієї з найдавніших мов у світі.

За словами професора-лінгвіста Анвіти Аббі, зі зникненням мови бо Індія втратить значну частину культурної спадщини. Смерть Боа професор порівняла з втратою відсутньої частини головоломки, яку багато років намагалися розгадати дослідники давніх мов.

Колегу підтримує і очільник кампанії Survival International Стівен Коррі, який намагається привернути увагу світової громадськості до народів і культур, які зникають.

Професор Аббі розповіла, що єдиним носієм мови бо Боа Ср залишилася після смерті батьків: «Вона була дуже самотня. Щоб спілкуватися з оточуючими, вона вивчила андаманську версію гінді».

Андаманські острови називають мрією антрополога і місцем, де на одній географічній території можна знайти безліч мов.

Багато з них, щоправда, знаходяться під загрозою зникнення. За останні три місяці на островах померли останні носії двох мов.
Джерело
  • 0

#33 dobdobdob

Абориген

• Користувачі
  • PipPipPipPip
  • 110 повідомлень
  • Місто:Krasnovodsk

Відправлено 07.09.2010 – 13:36

сумно :) і розумієш, яка українська мова щаслива, маючи десятки мільйонів носіїв.
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних