Перейти до вмісту

Синоніми слів з частками «не» і «без»

Повідомлень в темі: 94

#81 Emika

Генеральний писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 678 повідомлень
  • Стать:Жінка
  • Місто:Київ

Відправлено 15.04.2009 – 00:08

Існує логічна операція, що називається запереченням. Її мета - вказівка на відсутність певного атрибуту. Іноді суттєвою ознакою предмета є саме відсутність якоїсь властивості, і тоді без заперечень не обійтись. Наприклад - неповнолітній (той, хто не досяг повноліття). Спроба підібрати синонім буде невдалою, оскільки потрібно підкреслити саме відсутність ознаки.
  • 0

#82 Білий Дракон

Хлопець

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6385 повідомлень
  • Стать:Чоловік
  • Місто:Палацу

Відправлено 15.04.2009 – 00:15

Перегляд дописуEmika (15.04.2009 01:08) писав:

Існує логічна операція, що називається запереченням. Її мета - вказівка на відсутність певного атрибуту. Іноді суттєвою ознакою предмета є саме відсутність якоїсь властивості, і тоді без заперечень не обійтись. Наприклад - неповнолітній (той, хто не досяг повноліття). Спроба підібрати синонім буде невдалою, оскільки потрібно підкреслити саме відсутність ознаки.
Я наводив це у прикладі з оленем.
Щодо неповнолітнього, то таке визначення має сенс у законодавстві. В звичайному житті можна сказати «юнак» чи «хлопчик». Це різний вік. Ще є слово «підліток».
  • 0

#83 Emika

Генеральний писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 678 повідомлень

Відправлено 15.04.2009 – 00:43

Перегляд дописуБілий Дракон (15.04.2009 01:15) писав:

Я наводив це у прикладі з оленем.
Щодо неповнолітнього, то таке визначення має сенс у законодавстві. В звичайному житті можна сказати «юнак» чи «хлопчик». Це різний вік. Ще є слово «підліток».
В звичайному житті у слово підліток вкладають дещо інше значення, ніж у слово неповнолітній. Так, неповнолітній має юридичний відтінок, і це слово створене задля того, щоб передавати саме цей відтінок. Намагаючись замінити його синонімами з буденної мови, ми змінимо значення слова. Це видно і з попереднього обговорення, а саме спроби змінити "не знаючи броду, не лізь у воду" на "знаючи брід, лізь у воду". Друга фраза не тотожна з першою. (Мабуть, твердження "незнання закону не звільняє від відповідальності" за таким принципом можна "перекласти" як "знання закону звільняє від відповідальності":ggggg:)
  • 0

#84 Білий Дракон

Хлопець

• Користувачі
  • 6385 повідомлень

Відправлено 15.04.2009 – 01:19

Перегляд дописуEmika (15.04.2009 01:43) писав:

В звичайному житті у слово підліток вкладають дещо інше значення, ніж у слово неповнолітній. Так, неповнолітній має юридичний відтінок, і це слово створене задля того, щоб передавати саме цей відтінок.
Саме так я і написав у попередньому дописі. Прочитай ще раз.

Намагаючись замінити його синонімами з буденної мови, ми змінимо значення слова. Це видно і з попереднього обговорення, а саме спроби змінити "не знаючи броду, не лізь у воду" на "знаючи брід, лізь у воду". Друга фраза не тотожна з першою.
«Знаючи брід, можна лізти у воду». Люди бачать те, що хочуть бачити. Скажи людині свій варіант і воно всеодно полізе. :ggggg:

(Мабуть, твердження "незнання закону не звільняє від відповідальності" за таким принципом можна "перекласти" як "знання закону звільняє від відповідальності":ggggg:)
Фразу «незнання закону не звільняє від відповідальності» люди сприймають саме без заперечення. Тому і з’явився жарт із «знання закону звільняє від відповідальності».

«Знай закон, бо всеодно маєш відповідальність» :blush:
А так звучить краще.

Повідомлення відредагував Білий Дракон: 15.04.2009 – 01:20

• 0

#85 kavalera

Старійшина

• Користувачі
  • 1258 повідомлень

Відправлено 15.04.2009 – 02:00

Перегляд дописуБілий Дракон (15.04.2009 02:19) писав:

«Знай закон, бо всеодно маєш відповідальність» :ggggg:
А так звучить краще.
Звучить то може й краще (кому як), але суть не ясна. Дійсно, що означає тут "всеодно". Тобто мається на увазі можливість іще якоїсь ситуації. Чи не так? А якої саме? Чи не тієї, де закон НЕ знаєш? Отож і воно. В усіх мовах є заперечення. Мова - це витвір нашого інтеллекту. Як би могло бути створене нашим розумом те, що для нього не характерне. Уся плутанина з "не" з*являється лише внаслідок або надуживань, або - нарочитої смислової абсурдизації. Подібні трюки можна застосовати й до інших мовних засобів.
  • 0

#86 zav

зрадник

• Користувачі
  • 9565 повідомлень

Відправлено 16.04.2009 – 19:51

Перегляд дописуБілий Дракон (14.04.2009 18:49) писав:

Якщо не подобається, то робить щось инше. Або взагалі байдужий.
Панна Sensssorika лише потрапила у пастку неуважності /як і половина дописувачів цієї теми/.
Зважаючи на вихідну тезу теми:

Перегляд дописуБілий Дракон (12.04.2009 14:00) писав:

Правильніше вживати прямі слова замість слів із запереченням.
слід зробити рішучий висновок - пряме слово без заперечення для "не подобається" відсутнє, ібо відсутній антонім "подобатися".
Загалом дмка Білоого Дракона правильна, але це проблема неписемності в цілому, й вирішувати її варто в цілому.
  • 0

#87 Гість_Гість_*

• Гості

Відправлено 16.04.2009 – 20:00

Перегляд дописуzav (16.04.2009 20:51) писав:

Панна Sensssorika лише потрапила у пастку неуважності /як і половина дописувачів цієї теми/.
сам ти піймався! :angry1: а я спіймала автора теми на тому,що він сам до кінця своєї теми не зрозумів,але був готовий "яро" відстоювати свою позицію))
  • 0

#88 Білий Дракон

Хлопець

• Користувачі
  • 6385 повідомлень

Відправлено 16.04.2009 – 20:06

Перегляд дописуSensssorika (16.04.2009 21:00) писав:

сам ти піймався! :angry1: а я спіймала автора теми на тому,що він сам до кінця своєї теми не зрозумів,але був готовий "яро" відстоювати свою позицію))
Я цю тему обговорюю вже шість років. Цікаво, що моя думка завжди збігалася з психологами. Проте я инколи можу не донести її иншим людям, бо не оратор.
  • 0

#89 zav

зрадник

• Користувачі
  • 9565 повідомлень

Відправлено 16.04.2009 – 20:14

Перегляд дописуSensssorika (16.04.2009 21:00) писав:

Це називається "спровокувала", і не є приводом пишатися аж ніяк.
  • 0

#90 Гість_Гість_*

• Гості

Відправлено 16.04.2009 – 20:26

Перегляд дописуБілий Дракон (16.04.2009 21:06) писав:

Я цю тему обговорюю вже шість років. Цікаво, що моя думка завжди збігалася з психологами. Проте я инколи можу не донести її иншим людям, бо не оратор.
Я тебе не звинувачувала в недостатній компетентності))
особисте питання: тобі тут це важливо?

Перегляд дописуzav (16.04.2009 21:14) писав:

Це називається "спровокувала", і не є приводом пишатися аж ніяк.
а я такого і не казала)) ти,наприклад,міг би взагалі промовчати і ніхто б і не помітив.А я б не сказала :angry1:
  • 0

#91 zav

зрадник

• Користувачі
  • 9565 повідомлень

Відправлено 16.04.2009 – 20:48

Перегляд дописуSensssorika (16.04.2009 21:26) писав:

а я такого і не казала)) ти,наприклад,міг би взагалі промовчати і ніхто б і не помітив.А я б не сказала :angry1:
Міг би й промовчати... але вирішив взяти участь у громадському обговоренні вихованні форумлян.
Білий Дракон в іншій темі підняв гарну проблему, але її коріння, на мій погляд, виключно в особистій переконаності кожного та небажанні розглянути проблему. І я би зрозумів таку позицію, якби форумляни мали усталені погляди на життя, але ж...
З іншого боку, концепція будь-якого форуму провокує на зайве словоблуддя, тому виправлення становища незвичайне завдання.
  • 0

#92 Крихітка

Мрійниця

• Модератори
  • 4030 повідомлень
  • Місто:Івано-Франківськ, Castelló, Ibiza, Hildesheim

Відправлено 16.04.2009 – 21:33

Я вважаю,що вживати оці "не" якось лояльніше(в окремих ситуаціях,коли визначаєш щось або описуєш) Приклад: приємніше коли кажуть "не красива" ніж "страшна"; "не худа" ніж "товста(жирна,повна і тд)"
Все залежить від ефекту який хочете отримати
  • 0

#93 Білий Дракон

Хлопець

• Користувачі
  • 6385 повідомлень

Відправлено 16.04.2009 – 21:36

Перегляд дописуКрихітка (16.04.2009 22:33) писав:

Я вважаю,що вживати оці "не" якось лояльніше(в окремих ситуаціях,коли визначаєш щось або описуєш) Приклад: приємніше коли кажуть "не красива" ніж "страшна"; "не худа" ніж "товста(жирна,повна і тд)"
Все залежить від ефекту який хочете отримати
Так, як психологічний инструмент заперечення є вкрай дієві.
  • 0

#94 Білий Дракон

Хлопець

• Користувачі
  • 6385 повідомлень

Відправлено 17.04.2009 – 12:40

Перегляд дописуManfred (17.04.2009 08:59) писав:

Фактично транслює у підсвідомість образ смерти України, її слави і волі.
Про гімн давно говорять. Калька з польського та негатив.
У мене цей рядок завжди викликає думки типу «чому це вона має вмирати?».
Мабуть у русофілів зі східної України думки ще рірші.

Повідомлення відредагував Білий Дракон: 17.04.2009 – 12:42

• 0

#95 електромайонез

Постійний житель

• Користувачі
  • PipPipPipPipPip
  • 153 повідомлень
  • Місто:Рівне

Відправлено 17.04.2009 – 13:09

чим згідно з такою логікою замінити:
нестандартно, незграбно, неймовірно