Перейти до вмісту

Мовна консультація.

Повідомлень в темі: 2665

#821 чорно-біла

Т-юлень

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2757 повідомлень
  • Стать:Жінка
  • Місто:Roma

Відправлено 10.11.2009 – 04:57

Перегляд дописуcarry (10.11.2009 03:55) писав:

луйда - неспритний хлопець(чоловік)
але не знаю чи вірити бо вичитиала на форумі жіночого журналу...
всього-навсього? Ех, я в це слово вкладала значно більше))
  • 0

#822 carry

Генеральний писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 570 повідомлень
  • Місто:Тернопіль

Відправлено 10.11.2009 – 05:09

ше то може означати - ледар, нероба(бєздєльнік кароч)..от

Повідомлення відредагував carry: 10.11.2009 – 05:09

• 0

#823 чорно-біла

Т-юлень

• Користувачі
  • 2757 повідомлень
  • Місто:Roma

Відправлено 10.11.2009 – 05:24

Перегляд дописуcarry (10.11.2009 04:09) писав:

ше то може означати - ледар, нероба(бєздєльнік кароч)..от
дякую, значить так я більше обзиватись не буду. не достатньо образливе))
  • 0

#824 Гість_Лис_Микита_*

• Гості

Відправлено 10.11.2009 – 13:04

Стикнувся з перекладом з рос. "ПРИХОДНАЯ КАССА" (банківський термін) - який подається як "приходна каса" (в орф. словниках дійсно є тільки слово "приходний", з наголосом на "о"), також в словниках економічних термінів - "приходна каса". В розмовній мові вже давно вживаємо "прихідн(а') каса" (з наголосом на "а"). Допоможіть ... адже "перех(і')дний", "розх(і')дний" ... і "прих(о')дний" в цьому сенсі - майже очевидна калька ?!! Основний аргумент у тих, хто відстоює "приходну касу", це рос.-укр. словник, де дядько написав, що все що стосується грошей - ПРИХОД, руху - ПРИХІД. Ще можна погодитись, адже мова йде про іменники, але ж потрібний прикметник. Пробував розібратись з чергуванням "о"-"і", дідько, перепрошую, ногу зломить ... тобто, очевидного там мало. Ще був варіант "прибуткова каса", але в економіці "прибуток" і "доходи" - різні терміни. Та й не ті ж ми щоб здаватись ... треба розібратись з "приходною касою", а не уникати незручного питання. Тим більше, що все може закінчитись даною фразоб на офіційному папері (спершу на кліше).

П.С. Перше враження від ПРИХОДНОЇ КАСИ - що ти потрапив до церковних пожертвувань ... але виявилось, що і це не так. Дійсно "ПАРАФІЯ" =~ "ПРИХОД", але "парафіяльний" <> !!! "приходний" чи "приходський", а =~ "прихідський" ! от таке то ...

HELP !

Повідомлення відредагував Лис_Микита: 10.11.2009 – 13:06

• 0

#825 Гетьман

I am forsaken (c) Sylvanas

• Користувачі
  • 2480 повідомлень
  • Стать:Чоловік
  • Місто:Leopolis novus

Відправлено 19.11.2009 – 10:03

Проблема стара як світ, але додумався запостити її лише зараз. Є два поняття у математиці: скінчен(н)ість, нескінчен(н)ість (наприклад, скінчен(н)а множина, нескінчен(н)а множина). Зустрічав у різноманітних курсах лекцій, літературі і т. д. три варіанти:
1) Скінченість, нескінченість.
2) Скінченність, нескінченність.
3) Скінченість, але нескінченність.
Хотілося б фахового роз'яснення, який з варіантів вірний, а то слухати лінгвофріків-математиків уже не можу з аргументацією вживання певного з варіантів. :)
  • 0

#826 FT232BM

私は人々嫌い

• Користувачі
  • 3435 повідомлень
  • Місто:Київ-&gt;НТУУ &quot;КПІ&quot;

Відправлено 19.11.2009 – 10:08

Перегляд дописуГетьман (19.11.2009 10:03) писав:

Проблема стара як світ, але додумався запостити її лише зараз. Є два поняття у математиці: скінчен(н)ість, нескінчен(н)ість (наприклад, скінчен(н)а множина, нескінчен(н)а множина). Зустрічав у різноманітних курсах лекцій, літературі і т. д. три варіанти:
Хотілося б фахового роз'яснення, який з варіантів вірний, а то слухати лінгвофріків-математиків уже не можу з аргументацією вживання певного з варіантів. :)
Хоч я не фахівець у цій області, як багато наших форумчанок :), але можу сказати, що (не)cкінченість— доконана форма і вживається як прикметник. Викоримтовувати її некоректно, а ще Гугл виправляє)
  • 0

#827 kavalera

Старійшина

• Користувачі
  • 1258 повідомлень

Відправлено 19.11.2009 – 10:08

Перегляд дописуГетьман (19.11.2009 10:03) писав:

Думаю правильними є варіанти з двома "н". Такі іменники описують характеристику (множини напр.), тоді як віддієслівні іменники з однією "н" - якусь дію над об*єктом. Але, тут, очевидно, мова йде саме про характеристику, а не про дію.
  • 0

#828 zav

зрадник

• Користувачі
  • 9565 повідомлень
  • Місто:Київ

Відправлено 19.11.2009 – 11:28

Перегляд дописуFT232BM (19.11.2009 10:08) писав:

Хоч я не фахівець у цій області, як багато наших форумчанок :), але можу сказати, що (не)cкінченість— доконана форма і вживається як прикметник. Викоримтовувати її некоректно, а ще Гугл виправляє)
Так з одним "н" нема різновиду в орфографічному словничку, ги.
  • 0

#829 Немі

т-зло, т-дурепа, т-невдаха, т-піся, т-ононіміст. я звьозда.

• Користувачі
  • 2566 повідомлень
  • Місто:Олімп

Відправлено 19.11.2009 – 12:44

Перегляд дописуГетьман (19.11.2009 09:03) писав:

Та ну, найпростіше відійти до прикметників чи дієприкметників (там найбільш видно), розділити їхнє значення та виділити корінь.

СКІНЧЕНИЙ, -а, -е. Дієприкм. пас. мин. ч. до скінчити 1. // скінчено, безос. присудк. сл. [корінь: -кінчен-, хоч первинний корінь взагалі -кін-, але це неважливо зараз]
СКІНЧЕННИЙ, -а, -е. Який має кінець, межу (у просторі, часі та ін.). [корінь: -кінченн-]
Додаєш -ість та маєш, те, що маєш. Головне, що словник розрізняє значення та форму (дієприкметник vs. прикметник). "Скінченість" немає взагалі, хоч якби копати глибше у словотворі, то це була б форма від "скінчений".

Повідомлення відредагував Nеmesis: 19.11.2009 – 12:45

• 0

#830 Немі

т-зло, т-дурепа, т-невдаха, т-піся, т-ононіміст. я звьозда.

• Користувачі
  • 2566 повідомлень
  • Місто:Олімп

Відправлено 19.11.2009 – 14:14

Як називають братів та сестер в яких один із батьків спільний, а другий вже ні? Наприклад, один батько та різні матері або одна мати та двоє батьків? Хіба це рідні брати та сестри?

Повідомлення відредагував Nеmesis: 19.11.2009 – 14:26

• 0

#831 FT232BM

私は人々嫌い

• Користувачі
  • 3435 повідомлень
  • Місто:Київ-&gt;НТУУ &quot;КПІ&quot;

Відправлено 19.11.2009 – 14:36

Перегляд дописуNеmesis (19.11.2009 14:14) писав:

Як називають братів та сестер в яких один із батьків спільний, а другий вже ні? Наприклад, один батько та різні матері або одна мати та двоє батьків? Хіба це рідні брати та сестри?

Зведені?
  • 0

#832 Neorlandina

Schadenfreude

• Користувачі
  • 3840 повідомлень

Відправлено 19.11.2009 – 14:45

Зведені
  • 0

#833 Zuzik

наглий, самоувєрєнний хам!

• Користувачі
  • 1126 повідомлень

Відправлено 19.11.2009 – 14:47

Перегляд дописуNeorlandina (19.11.2009 14:45) писав:

Зведені
а батьки відповідно "своднікі" :)
  • 0

#834 Ґвинтик

Генеральний писар

• Користувачі
  • 774 повідомлень
  • Місто:свій внутрішній світ...

Відправлено 19.11.2009 – 15:51

Перегляд дописуFT232BM (19.11.2009 10:08) писав:

Галузь, царина, ділянка, область
В одній із радіопередач повідомлялося про «співробітництво в науковій та культурній областях». Область у нас є адміністративно-територіальною одиницею: Київська (Львівська, Одеська, Полтавська) область. Певна ділянка якоїсь діяльності зветься галузь (царина). Отже відповідно до лексичних норм треба казати: «Співробітництво в науковій та культурній галузях (царинах)». Поняття «час¬тина організму, тіла» під російським впливом нерідко називають також область замість правильного відповідника ділянка: болі в ділянці (а не в області) серця. Напр.: «Свідченням незаперечних успіхів українських учених у галузі кібернетики є перше в світі видання «Енциклопедії кібернетики» українською мовою» (газ.); «З цариною високих температур професор Холод мав зіткнення лише в одній точці: йому завжди було жарко» (П. Загребельний); «Рекомендують гусячий перстач при спазмах та болях у ділянці шлунка» (Лікарські рослини в народній медицині).

Олександр Пономарів
Культура слова: мовностилістичні поради
  • 0

#835 Emika

Генеральний писар

• Користувачі
  • 678 повідомлень

Відправлено 20.11.2009 – 21:20

Перегляд дописуNеmesis (19.11.2009 14:14) писав:

Іноді їх називають зведеними, як підказали вище. Але можна зробити уточнення: дітей однієї матері але різних батьків називають єдиноутробними, а дітей одного батька і різних матерів - єдинокровними. Зведеними ж іще називають дітей, у яких різні і батько, і мати, але чиї батьки уклали шлюб (у шлюбі вдови із вдівцем діти від першого шлюбу у новій сім'ї стають зведеними братами чи сестрами). Однак в повсякденній мові ці нюанси не завжди розрізняють, називаючи у всіх трьох випадках зведеними або ще зведенятами.
  • 0

#836 Ганна панна

Абориген

• Користувачі
  • PipPipPipPip
  • 104 повідомлень

Відправлено 25.11.2009 – 15:43

Перегляд дописуzav (19.10.2009 11:16) писав:

Дечим відрізняється.
© http://domivka.net/forum/showpost.php?p=14...p;postcount=353
Програма - суто комп'ютерна, а прилад - він узагальнений.
Воно то ясно, у нас в некомп’ютерній лексиці аплікація теж зовсім инше означає.

Але якщо говорити про комп’ютер, то application від program нічим не відрізняється. То ж згідно бритви Окама всякі аплікейшини ідуть і роблять собі харакірі через обрізання.

Перегляд дописуManfred (19.10.2009 12:00) писав:

Позатему видалив. веснянка, чорно-біла, zav — усне попередження.

Щодо application, доводилося зустрічати такий неофіційний переклад, як додаток.
Додаток це addon.
  • 0

#837 Twinkle

Старійшина

• Користувачі
  • 1625 повідомлень
  • Місто:Львів

Відправлено 26.11.2009 – 15:28

Перегляд дописуManfred (26.11.2009 09:42) писав:

У мене питання до знавців німчукового правопису:
Плоть у родовому буде — плоти, (як крови, чести) чи таки плоті?

Згідно з цим правописом,

Цитата

У родовому відмінку однини іменники III відміни на -ть за другим приголосним кореня (основи), а також слова кров, любов, осінь, сіль, Русь, Білору́сь, мають закінчення -и: ві́сти, незале́жности, ра́дости, сме́рти, че́сти; кро́ви, любо́ви, о́сени, со́ли, Ру́си, Білору́си. Усі инші іменники мають закінчення -і: бо́язні, га́лузі, но́чі, о́сі, пе́чі, по́дорожі, ті́ні, ста́лі та ин.

Підтвердження

Отже, це слово в родовому відмінку матиме закінчення -і: плоті.

До речі, Проєкт 1926 року подає закінчення -и в родовому однини для всіх іменників жіночого роду, що закінчуються на приголосний. Натомість Німчук вдався до вибірковості в цьому правилі.

А ось тут є весь Проєкт правопису 1999 року.
  • 0

#838 yushchenko

yushchenko

• Користувачі
  • 3760 повідомлень
  • Місто:Backside of the Moon

Відправлено 26.11.2009 – 15:47

Перегляд дописуГанна панна (25.11.2009 15:43) писав:

Воно то ясно, у нас в некомп’ютерній лексиці аплікація теж зовсім инше означає.

Але якщо говорити про комп’ютер, то application від program нічим не відрізняється. То ж згідно бритви Окама всякі аплікейшини ідуть і роблять собі харакірі через обрізання.

Додаток це addon.
Ну ї на якому перекладі слова application зупинились Ви?
  • 0

#839 Twinkle

Старійшина

• Користувачі
  • 1625 повідомлень
  • Місто:Львів

Відправлено 26.11.2009 – 16:27

Перегляд дописуManfred (26.11.2009 16:15) писав:

Тобто, згідно проєкту 1926 року — плоти?

Так, згідно з проєктом 1926-го року - плоти, але вже у самому (прийнятому) правописі 1929 року те саме правило, що й у Німчука.
  • 0

#840 Ґвинтик

Генеральний писар

• Користувачі
  • 774 повідомлень
  • Місто:свій внутрішній світ...

Відправлено 26.11.2009 – 16:56

Перегляд дописуTwinkle (26.11.2009 16:27) писав:

Так, згідно з проєктом 1926-го року - плоти, але вже у самому (прийнятому) правописі 1929 року те саме правило, що й у Німчука.
А чому така відмінність?
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 1

0 користувачів, 1 гостей, 0 анонімних