Перейти до вмісту

Мовна консультація.

Повідомлень в темі: 2665

#2261 Makivkа

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 1 повідомлень

Відправлено 24.11.2013 – 17:18

Звучить, як промова на майдані. :)
Даруйте, п. Миколо, але я з відомих причин не можу з Вами тут довго дискутувати (рукоблуд Неймлес постійно блокує мої клони - вислужується ;-). Та менше з тим. Принагідно поговоримо про ту половину. :)
При всій повазі.
  • 0

#2262 Plumburst

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 4 повідомлень

Відправлено 26.11.2013 – 15:00

Ніхто не може підказати?

Перегляд дописуPlumburst (20.11.2013 – 09:36) писав:

Доброго дня, шановний загал!

У мене така проблема.
Я працюю у рекламному дизайн-центрі копірайтером. І іноді виникають непорозуміння з коректорами, а саме з приводу слова "дізнатися/дізнаватися".
Вони згідно з правилами керування скрізь пишуть це слово лише у поєднанні зі словом "про":
Наприклад:
Щоб ДІЗНАТИСЯ ПРО розмір вашої знижки

Хіба у подібних випадках ми не можемо сказати "дізнатися розмір знижки"?
Поясніть, будь ласка. Бажано з посиланням на правило. Адже ми не говоримо "дізнатися про таємницю", коли ми пізнаємо її суть, або "дізнатися про правду". Чи я й тут не правий? =)

Перегляд дописуYuri_Savchuk (21.11.2013 – 20:48) писав:

Люди, потрібна термінова допомога. Потрібні слова антоніми до професіоналізмів у діловому мовленні програмістів, типу "дрова" і до нього антонім.

"Дрова" - це не професіоналізм, а сленг. Пишіть "драйвер", як має бути :)
  • 0

#2263 Максим33

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 2 повідомлень

Відправлено 06.12.2013 – 00:33

Скажіть на який склад в слові " черешні " яставитьс наголос . І по якому правилу
  • 0

#2264 Plumburst

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 4 повідомлень

Відправлено 06.12.2013 – 09:15

Перегляд дописуМаксим33 (06.12.2013 – 00:33) писав:

Скажіть на який склад в слові " черешні " яставитьс наголос . І по якому правилу
На 2й без нюансів.
  • 0

#2265 Максим33

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 2 повідомлень

Відправлено 06.12.2013 – 11:53

Перегляд дописуPlumburst (06.12.2013 – 09:15) писав:

На 2й без нюансів.
а якщо слово " черешень"
  • 0

#2266 Plumburst

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 4 повідомлень

Відправлено 11.12.2013 – 11:51

Перегляд дописуМаксим33 (06.12.2013 – 11:53) писав:

а якщо слово " черешень"
Ну, у розмовному мовленні можете посунути, а так нема причин пересувати наголос на "черешЕнь" (чи "чЕрешень"? =) )
  • 0

#2267 Marek

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 2 повідомлень

Відправлено 08.01.2014 – 15:20

Панство, допоможіть, будь ласка. Підкажіть як пишеться слово "мала" у плані прізвиська. Якщо до дівчини звертаються "мала" в такому насмішкувато-принизливому сенсі. Чи пишеться воно з великої, чи виділяється комою і чи є взагалі якісь конкретні правила написання прізвиськ?
  • 0

#2268 веснянка

Старійшина

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1492 повідомлень
  • Стать:Жінка

Відправлено 09.01.2014 – 11:25

Перегляд дописуMarek (08.01.2014 – 15:20) писав:

Панство, допоможіть, будь ласка. Підкажіть як пишеться слово "мала" у плані прізвиська. Якщо до дівчини звертаються "мала" в такому насмішкувато-принизливому сенсі. Чи пишеться воно з великої, чи виділяється комою і чи є взагалі якісь конкретні правила написання прізвиськ?
"мала" - то хіба прізвисько?Тобто якщо бодай визначене коло осіб називає так цю особу, то, звісно, - тоді пишемо з великої літери. Але, здається мені, оте ваше "у насмішкувато-принизливому сенсі" відкидає ймовірність того, що справді прізвисько. Це всього лиш означення, можна казати з таким успіхом "мала, коза, бубочка, киця, пупсик, маріякюрі")). А конкретні правила написання прізвиськ є. у правописі. :)http://litopys.org.u...dil4.htm#par106
  • 1

#2269 дарина

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 2 повідомлень

Відправлено 25.01.2014 – 20:49

Препевірте твір, будь ласка)

На моє переконання, фанатична любов до чогось призводить до !згубних наслідків!. Не варто віддавати всього себе в жертву безтямному коханню.
Я так вважаю тому, що, по-перше, коли розум людини !затьмарений! коханням, вона робить божевільні !речі!, про які згодом зазвичай шкодує. У зв’язку з порушеним питанням не можна не згадати поему "Катерина"- твір видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка, у якому Кобзар застерігає українських дівчат від !безвідповідального! кохання: "Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями". Головна героїня, зовсім ще молода дівчина Катруся, закохалася у парубка-москаля і завагітніла від нього. Батьки відмовилися від неї, вона стала покриткою, соромом для всього села. До таких згубних, ба навіть фатальних наслідків може призводити фанатичне кохання.
По-друге, довести своє твердження я можу таким аргументом: кохання не завжди йде на користь тому, кого ми любимо. Якщо людина звикла лише отримувати тепло і не звикла його віддавати, їй важко буде жити у нашому жорстокому світі. Яскравим прикладом саме такої ситуації особисто для мене є моя власна родина. Я !народилася не зовсім здоровою дитиною!, тому мені !приділяли багато уваги!, про мене! дбали !як про принцесу!, мене, можна сказати, фанатично любили. Проте мене, на жаль, не навчили головному- турботі пр інших, любові до !оточуюючих!, без чого людина не має права називатися особистістю.
По-третє, аргументом на користь моєї думки може бути те, що люди схильні змінювати своє ставлення. Їхні емоції, відносини, світосприйняття врешті-решт змінюються, а обов’язки залишаються. Говорячи про це, хочеться згадати повість Антуана де Сент-Екзюпері "Маленький принц". У ній хлопчик слушно зауважив "Ти завжди відповідальний за тих, кого приручив".
Отже, можна дійти висновку, що не можна керуватися емоціями. Раціональна людина має в першу чергу прислухатися до свого розуму, сумління, а тоді вже до серця.
  • 0

#2270 yulesha

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 1 повідомлень

Відправлено 27.01.2014 – 14:24

Добрий день! Можливо є більш відповідна тема для такого питання, тоді перенаправте будь ласка. Питання по українській літературі.

Не властивим для творчості Г.Сковороди є жанр:
1 поезія
2 байки
3 притчі
4 драма
5 філософськф трактати

Мої пошуки привели до того, що у Сковороди є твори в усіх цих жанрах... Є тут знавці? Яка відповідь вірна?
  • 0

#2271 Wеbеr

цинічний бандера

• Користувачі
  • 6047 повідомлень
  • Стать:Чоловік

Відправлено 27.01.2014 – 19:30

Хто підкаже чи для правильного вживання терміну "Коктейль Грушевського" має бути своя рецептура коктейля чи вистачить географічний чинник. Чи це буде неправильно і далі слід казати "Коктейль Молотова"?
  • 1

#2272 taraBooka

барабука)

• Користувачі
  • 1460 повідомлень

Відправлено 28.01.2014 – 09:39

Перегляд дописуWеbеr (27.01.2014 – 19:30) писав:

Хто підкаже чи для правильного вживання терміну "Коктейль Грушевського" має бути своя рецептура коктейля чи вистачить географічний чинник. Чи це буде неправильно і далі слід казати "Коктейль Молотова"?
А якби сутички відбувалися на вулиці Махатми Ганді? )

І "коктейль Молотова" теж має цікаву історію. Бо Молотов там у назві майжє ні до чого. Хоча, за однією з версій, спершу було "коктейль для Молотова". Та ось і у вікі про це є:

"Цю назву запалювальній суміші дали фіни під час радянсько-фінської війни, і нарекли її «на честь» тогочасного радянського міністра закордонних справ В'ячеслава Молотова.Узимку 1939–1940 років Радянський Союз вперше почав скидати на села Фінляндії касетні запалювальні бомби РРАБ-3. Бомба була довжиною 2,25 метра і діаметром 0,9 метра. Містила 60 маленьких запалювальних бомб. За рахунок хвостового оперення бомба крутилася при падінні, відцентровою силою розкидаючи маленькі бомби.На обурення міжнародної спільноти Молотов відгукнувся запереченням цього факту і натомість сказав, що СРСР з літаків не бомбить Фінляндію, а скоріше скидає голодуючим фінам продовольство. Відтак фіни прозвали радянську авіаційну бомбу РРАБ-3 «Хлібними кошиками» Молотова. Свої запальні пляшки фіни за аналогією назвали «коктейль Молотова». Спочатку назва вживалася тільки до палаючої суміші безпосередньо, але скоро назва закріпилася за виробом з пляшки з горючою сумішшю. Існує альтернативна думка щодо історії назви, згідно з якою «коктейль Молотова» спочатку називався «коктейль для Молотова». З плином часу, а також, можливо, внаслідок спотворень при перекладі з однієї мови на іншу назва трансформувалася і перетворилося на «коктейль Молотова».
Ці назви прижились у багатьох мовах і дійшли до наших днів.
Однак, саморобні протитанкові гранати з пляшок з горючою сумішшю — не фінський винахід. Вперше вони були застосовані у 1936 році в ході громадянської війни в Іспанії. За їхньою допомогою в бою під містом Сесенья за 30 км від Мадрида фалангісти відбили атаку республіканської танкової колони."

Джерело:
http://uk.wikipedia.....B7.D0.B2.D0.B8
Моя думка, краще залишити стару назву.
  • 1

#2273 Микола Миколович

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 52 повідомлень

Відправлено 28.01.2014 – 21:04

Перегляд дописуyulesha (27.01.2014 – 14:24) писав:

Добрий день! Можливо є більш відповідна тема для такого питання, тоді перенаправте будь ласка. Питання по українській літературі.

Не властивим для творчості Г.Сковороди є жанр:
1 поезія
2 байки
3 притчі
4 драма
5 філософськф трактати

Мої пошуки привели до того, що у Сковороди є твори в усіх цих жанрах... Є тут знавці? Яка відповідь вірна?
Мабуть Ви хотіли написати,яка відповідь правильна,а не вірна!А яку ж він драму написав?Ви написали,що Ваші пошуки привели...Я не знавець,але про драми не чув
  • 0

#2274 alex78

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 1 повідомлень

Відправлено 17.02.2014 – 17:08

Добрий день. Чи може хтось підказати який корінь у слова "ріка" ? І чи існують однокореневі слова у слова "ріка"?
Дякую.
  • 0

#2275 7tudent

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 1 повідомлень

Відправлено 24.02.2014 – 21:19

У "Марусі Чурай" Костенко написано
А може, я несправедлива до неї?
А може, саме таку дружину треба козакові
Я думаю, що "не" має писатися окремо, адже "не справедлива" виступає присудком. Я помиляся, чи у тексті -- помилка?
Дякую.

Повідомлення відредагував 7tudent: 24.02.2014 – 21:19

• 0

#2276 Микола Миколович

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 52 повідомлень

Відправлено 20.03.2014 – 17:36

Підскажіть,будь ласка,що означає ,,око у вовчку''.М.Драй-Хмара :і клаптик неба, розп’ятий на ґратах,і нездріманне око у «вовчку»...Ні, ні, на вороних уже не ґрати:я — в кам’янім, у кам’янім мішку.
  • 1

#2277 taraBooka

барабука)

• Користувачі
  • 1460 повідомлень

Відправлено 20.03.2014 – 18:42

Перегляд дописуМикола Миколович (20.03.2014 – 17:36) писав:

Підскажіть,будь ласка,що означає ,,око у вовчку''.М.Драй-Хмара :і клаптик неба, розп’ятий на ґратах,і нездріманне око у «вовчку»...Ні, ні, на вороних уже не ґрати:я — в кам’янім, у кам’янім мішку.
Виходячи з контексту, це вічко в дверях камери.

А око - око наглядача
  • 0

#2278 Микола Миколович

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 52 повідомлень

Відправлено 20.03.2014 – 19:40

Перегляд дописуtaraBooka (20.03.2014 – 18:42) писав:

А око - око наглядача
Так,дякую!Справді вічко.Але я так розумію,що вовчок-від вовк,в значенні вічка,щось на зразок тюремного сленгу(вибачаюсь за ортографічну помилку,я копіював,має бути все таки:,,...Ні, ні, на вороних уже не грати...'')

Перегляд дописуtaraBooka (20.03.2014 – 18:42) писав:

А око - око наглядача

• 1

#2279 Микола Миколович

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 52 повідомлень

Відправлено 23.03.2014 – 14:43

Шановне панство!Як би ви порекомендували звертатись до Світлани в скороченій формі,окрім Свєта,бо в мене асоціації одразу,що це тоді Светлана.Може Світа?(майже як свита)Якось дико.А ну знавці!Дякую!
  • 0

#2280 taraBooka

барабука)

• Користувачі
  • 1460 повідомлень

Відправлено 24.03.2014 – 11:01

Перегляд дописуМикола Миколович (23.03.2014 – 14:43) писав:

Шановне панство!Як би ви порекомендували звертатись до Світлани в скороченій формі,окрім Свєта,бо в мене асоціації одразу,що це тоді Светлана.Може Світа?(майже як свита)Якось дико.А ну знавці!Дякую!
Моя знайома Світлана просить усіх друзів називати її "Лана".
  • 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 3

0 користувачів, 3 гостей, 0 анонімних