Перейти до вмісту

Мовна консультація.

Повідомлень в темі: 2665

#2021 Добродій

Частий гість

• Користувачі
  • PipPipPip
  • 32 повідомлень
  • Стать:Чоловік
  • Місто:Україна

Відправлено 01.08.2012 – 20:52

Закликаю до миру та спокою! :)))))
Розтлумачте що є спільного та відмінного між поняттями:
рідня, родина, сім'я та родичі
  • 1

#2022 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3933 повідомлень
  • Стать:Жінка
  • Місто:Країна казкових мрій

Відправлено 03.08.2012 – 09:31

Родина, як і сім’я, - то група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом.
Рідня - це чиїсь родичі близькі або далекі.

Тут можете відшукати й відмінності.
  • 3

#2023 Tory

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 6 повідомлень

Відправлено 15.08.2012 – 15:51

Підкажіть будь-ласка, як українською нормально перекласти вираз "тянуть одеяло на себя".
Дякую! :)
  • 0

#2024 Атеїст

Генеральний писар

• Користувачі
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 683 повідомлень
  • Місто:драстуй, рідне село!

Відправлено 15.08.2012 – 23:01

Здебільшого вживається вислів "перетягувати ковдру". Або ось так, у короткій формі, або "перетягувати ковдру на себе", якщо згадується конкретна особа.
  • 0

#2025 _Ex

STATUS_OK

• Користувачі
  • 1731 повідомлень
  • Місто:Бахмут, Південна Слобожанщина, Україна

Відправлено 16.08.2012 – 09:01

Перегляд дописуАтеїст (15.08.2012 – 23:01) писав:

Здебільшого вживається вислів "перетягувати ковдру". Або ось так, у короткій формі, або "перетягувати ковдру на себе", якщо згадується конкретна особа.
Краще б щось своє взяти замість перекалькованого. Нажаль я зараз не можу згадати, але впевнений ми маємо шось, шо передасть зміст, але своїми засобами. Макухо, ану, тряхні старіной.

Перегляд дописуshіver2005 (16.08.2012 – 08:58) писав:

Тягнути ковдру на себе - дослівний переклад. І як на мене найкращий.
Борець з полонізмами вважає за найкращий варіант тупо перекладати фразеологізми вирази і приказки мови московської. Шифер, ти послідовний!
  • 0

#2026 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • 3933 повідомлень

Відправлено 16.08.2012 – 09:05

Перегляд допису_Ex (16.08.2012 – 08:59) писав:

Макухо, ану, тряхні старіной.
Тряхну, тряхну. :-) Доп’ю каву.

Перегляд дописуВіта (15.08.2012 – 15:51) писав:

Підкажіть будь-ласка, як українською нормально перекласти вираз "тянуть одеяло на себя".
Російський вислів тянуть одеяло на себя не варто перекладати дослівно, як на мене. Українська мова має свої чудові сталі словосполуки.
Хвильку!

Щось пошукаю.
  • 2

#2027 Tory

Чайник

• Користувачі
  • Pip
  • 6 повідомлень

Відправлено 16.08.2012 – 11:04

"Російський вислів тянуть одеяло на себя не варто перекладати дослівно, як на мене. Українська мова має свої чудові сталі словосполуки. "

Абсолютно згодна! Тому й питаюся :)
  • 0

#2028 Елегантний

Писар

• Заблоковані
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 402 повідомлень
  • Стать:Не скажу

Відправлено 16.08.2012 – 11:43

є варіант з двома варіаціями. підгрібати під себе або, більш смачніший), гребсти під свою сраку)

офтоп. на твоєму місці я був би обережним із дядьком, що звертався вчора тут до тебе "доню". це дивний тип, ніби голубий, але подібні звернення та лащення з його боку до незнайомих дівчат не виключають, що він на дозвіллі ще й педофілює.)
  • 0

#2029 веснянка

Старійшина

• Користувачі
  • 1492 повідомлень

Відправлено 16.08.2012 – 13:19

хилити на своє
або
вболівати за свою шкуру. Тут би контексту хоч трохи, а то відповідника про ковдру таки нема, щоб питомо український. Щось про рядно є, але це не те.
  • 1

#2030 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • 3933 повідомлень

Відправлено 16.08.2012 – 17:30

Взагалі Фразеологічний словник української мови трактує дослівний переклад цього вислову: тягти (тягнути) ковдру на себе. Вочевидь, ці кальковані сталі звороти перекочували до словника примусово. Просто притягнуті за вуха з російської мови.

ЗображенняЗображення

Проконсультувалася на форумі словника. Ось порада від. п. Дмитра:

Цитата

Може, стануть у пригоді вислови підбивати (підгортати, підвертати, підхиляти) під себе, під свою руку, під свою волю; навертати, повертати, обертати на своє, на свій розум, на свій звичай, на свій лад (кшталт, копил) тощо.

• 2

#2031 Кеп

Місцевий

• Заблоковані
  • PipPipPipPipPipPip
  • 282 повідомлень

Відправлено 21.08.2012 – 13:45

Ось дивіться. Якесь дивне непорозуміння виходить.
І це до речі дуже поширено.

українською мовою чоловіки кажуть:
одружився

українською мовою жінки кажуть:
вийшла заміж

російською мовою чоловіки кажуть:
женился

російською мовою жінки кажуть:
вышла замуж

Коли кажуть російською "вышла замуж" то певна логіка є. Що таке російською "вышла" - зрозуміло. І що таке російською "муж" - теж зрозуміло. Слово "муж" в перекладі українською буде "чоловік".

А от коли кажуть українською "вийшла заміж" то виходить, щось дивне і смішне, але схоже мало хто на це звертає увагу і тому цей вислів дуже поширений. Разом з тим хотілось би з цим трохи розібратися. Отже що таке українською "вийшла" - зрозуміло. А от що таке українською "між" ? Хто такий "між"?...
Дехто висловлюється ще цікавіше "вийшла за чоловіка заміж". І що це означає?...
Тобто виходить, що вислів українською "вийшла заміж" це банальна калька з російської "вышла замуж".

Наскільки я розумію, правильно українською мовою потрібно казати "вийшла за чоловіка" або ще можна сказати "вийшла за Степана".
А також в українській мові дівчина може казати "одружилась"
Наприклад: Наталка одружилась с Павлом.
Наскільки я розумію слово "одружилась" чи "одружився" походить від слова "дружити", а дружити може як чоловік з жінкою так і жінка з чоловіком. Таким чином виходить, що в українській мові можна казати "Наталка одружилась с Павлом" - і це буде правильно.

Можливо я помиляюсь, але певна логіка в цих висновках є.
Цікаво хто що думаю з цього приводу.

Повідомлення відредагував Кеп: 21.08.2012 – 13:48

• 0

#2032 веснянка

Старійшина

• Користувачі
  • 1492 повідомлень

Відправлено 21.08.2012 – 23:09

Кеп (21.08.2012 – 13:45) писав:

Ось дивіться. Якесь дивне непорозуміння виходить.
І це до речі дуже поширено.

українською мовою чоловіки кажуть:
одружився

українською мовою жінки кажуть:
вийшла заміж

російською мовою чоловіки кажуть:
женился

російською мовою жінки кажуть:
вышла замуж

Коли кажуть російською "вышла замуж" то певна логіка є. Що таке російською "вышла" - зрозуміло. І що таке російською "муж" - теж зрозуміло. Слово "муж" в перекладі українською буде "чоловік".

А от коли кажуть українською "вийшла заміж" то виходить, щось дивне і смішне, але схоже мало хто на це звертає увагу і тому цей вислів дуже поширений. Разом з тим хотілось би з цим трохи розібратися. Отже що таке українською "вийшла" - зрозуміло. А от що таке українською "між" ? Хто такий "між"?...
Дехто висловлюється ще цікавіше "вийшла за чоловіка заміж". І що це означає?...
Тобто виходить, що вислів українською "вийшла заміж" це банальна калька з російської "вышла замуж".

Наскільки я розумію, правильно українською мовою потрібно казати "вийшла за чоловіка" або ще можна сказати "вийшла за Степана".
А також в українській мові дівчина може казати "одружилась"
Наприклад: Наталка одружилась с Павлом.
Наскільки я розумію слово "одружилась" чи "одружився" походить від слова "дружити", а дружити може як чоловік з жінкою так і жінка з чоловіком. Таким чином виходить, що в українській мові можна казати "Наталка одружилась с Павлом" - і це буде правильно.

Можливо я помиляюсь, але певна логіка в цих висновках є.
Цікаво хто що думаю з цього приводу.
та чого ж непорозуміння? муж -чоловік, тут і етимологічні простирадла не треба постити. Варто тільки помізкувати - "муж" то від давнього "мож" - тобто могутність, сила, що й властиве багатьом представникам чоловічого начала. Кажуть, що й звідси потім і пішло - "межа", "можливість" тощо. Так само й "заміж" - Одружитись - взяти дружину, друга. Женитись - знайти собі жінку. Тут корені самі за себе кажуть.
  • 0

#2033 Кеп

Місцевий

• Заблоковані
  • PipPipPipPipPipPip
  • 282 повідомлень

Відправлено 24.08.2012 – 16:22

------ (21.08.2012 – 23:09) писав:

та чого ж непорозуміння? муж -чоловік, тут і етимологічні простирадла не треба постити. Варто тільки помізкувати - "муж" то від давнього "мож" - тобто могутність, сила, що й властиве багатьом представникам чоловічого начала.
Це все я знаю з цим все зрозуміло, але це пояснює і доводить лише правильність вислову "выйти замуж" то це і так зрозуміло. В українській мові немає вислову "вийти замуж".

Кажуть, що й звідси потім і пішло - "межа", "можливість" тощо. Так само й "заміж"
А от тут щось не все в'яжеться. Щось такого я не чув. А отже виходить питання, що таке "заміж" і хто такий той дивний "між" залишається відкритим...
Схоже, що це все ж таки банальна калька з російської, а отже цей вислів неправильний.

Женитись - знайти собі жінку. Тут корені самі за себе кажуть.
Думаю це слово просто калька з російської.

Одружитись - взяти дружину, друга.
Одружилася може казати і дівчини по відношенню до чоловіка, він для неї теж є чоловіком, другом.

Думаю привильно потрібно казати "вийшла за чоловіка" або вийшла за Павла" або "одружилася з Павлом"
Якщо висловлюватися саме так то тоді начебто все логічно правильно і немає ніяких русизмів.
  • 0

#2034 Кеп

Місцевий

• Заблоковані
  • PipPipPipPipPipPip
  • 282 повідомлень

Відправлено 24.08.2012 – 22:31

shіver2005 (24.08.2012 – 20:54) писав:

Не тільки Кеп про це думав, я також.
Я якось зайшов на дівочій Львівський форум, так там всі дівчата в темах про одруження скрізь пишуть "вийти заміж" я був здивований, я думав, що це в нас на Київщині таке кажуть бо просто русифікація впливає, але ж дівчата на Львівському форумі - це ж Західна Україна і раптом стикнувся знову з тим самим дивина...

Повідомлення відредагував Кеп: 24.08.2012 – 22:38

• 0

#2035 taraBooka

барабука)

• Користувачі
  • 1460 повідомлень

Відправлено 27.08.2012 – 08:56

Кеп (24.08.2012 – 22:31) писав:

Я якось зайшов на дівочій  Львівський  форум, так там всі дівчата в темах про одруження скрізь пишуть "вийти заміж" я був здивований, я думав, що це в нас на Київщині таке кажуть бо просто русифікація впливає, але ж дівчата на Львівському форумі - це ж Західна Україна і раптом стикнувся знову з тим самим дивина...
Просто коли використовується дієслово "одружитися", то воно краще вживається із "ми": "Ми одружилися...". Але ж форумчанка, н-д, пише про себе (як окрему особистість), тому формулює: "Я вийшла заміж". І ще там часто пишуть "муж", а не "чоловік" (певно, щоб не подумав хтось, що вони неодружені живуть?).Як перекласти "выспренний", "восвояси", "сокрушать"? Спасибі.
  • 1

#2036 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • 3933 повідомлень

Відправлено 27.08.2012 – 10:44

Веснянка має рацію.

ЗображенняЗображення

(ЕСУМ)

ЗображенняЗображення
  • 0

#2037 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • 3933 повідомлень

Відправлено 27.08.2012 – 14:03

Словник Огієнка подає ще таке тлумачення:

ЗображенняЗображення
  • 2

#2038 Кеп

Місцевий

• Заблоковані
  • PipPipPipPipPipPip
  • 282 повідомлень

Відправлено 27.08.2012 – 15:20

taraBooka (27.08.2012 – 08:56) писав:

Просто коли використовується дієслово "одружитися", то воно краще вживається із "ми": "Ми одружилися...". Але ж форумчанка, н-д, пише про себе (як окрему особистість), тому формулює: "Я вийшла заміж". І ще там часто пишуть "муж", а не "чоловік" (певно, щоб не подумав хтось, що вони неодружені живуть?).Як перекласти "выспренний", "восвояси", "сокрушать"? Спасибі.
Дивний той форум…

«Выспренний» - такого щось в літературі не зустрічав…

«Сокрушать» - думаю можна перекласти, як «руйнувати». Слова «сокрушать» і «розрушать» - синоніми.
Наприклад: «сокрушытельний удар» можна перекласти, як «руйнівний удар», також зустрічав в літературі ще такий вираз, як «разючий удар», що в принципі за смислом є те саме.

«Восвояси» - думаю тут прямого перекладу немає, тому думаю просто потрібно використовувати логічне, смислове словосполучення українських слів, яке би просто передало смислове значення цього слова.

Маківка (27.08.2012 – 14:03) писав:

Словник Огієнка подає ще таке тлумачення:

ЗображенняЗображення

Ну оце вже щось наче ближче до істини і якось логічно в’яжеться.
Таким чином виходить, що слово «заміж» це перекручене староукраїнське «за муж».
А отже вживання слова «заміж» - є банальною помилкою.

Отже виходить, що правильно потрібно казати наступним чином: «вийшла за чоловіка» або «вийшла за Павла» або «одружилася з Павлом»

Думаю, що при великому бажані, в крайньому випадку, можна скористатися і староукраїнським висловом, але не перекрученим, а правильним тобто «вийти за муж», але разом з тим варто пам’ятати, що в сучасній українській мові цього вислову немає.

Повідомлення відредагував Кеп: 27.08.2012 – 15:21

• 0

#2039 Маківка

пані Ексцентричність

• Заблоковані
  • 3933 повідомлень

Відправлено 27.08.2012 – 15:30

Цитата

А отже вживання слова «заміж» - є банальною помилкою.
Чому відразу помилкою? Перекручення - це ще не викривлення. :)

До речі, одружений - це дієприкметник, утворений від дієслова одружити (недок. вид одружувати) – єднати шлюбом чоловіка і жінку. Тому значення дієприкметника, утвореного від наведеного дієслова, може поширюватися як на осіб жіночої, так і чоловічої статі. :)
  • 1

#2040 Кеп

Місцевий

• Заблоковані
  • PipPipPipPipPipPip
  • 282 повідомлень

Відправлено 27.08.2012 – 15:36

Маківка (27.08.2012 – 15:30) писав:

Чому відразу помилкою? Перекручення - це ще не викривлення. :)
Перекручення - це помилка.
Викревлення - це помилка.
Перекручення і викревлення - це синоніми.

Маківка (27.08.2012 – 15:30) писав:

До речі, одружений - це дієприкметник, утворений від дієслова одружити (недок. вид одружувати) – єднати шлюбом чоловіка і жінку. Тому значення дієприкметника, утвореного від наведеного дієслова, може поширюватися як на осіб жіночої, так і чоловічої статі. :)
Правильно. І саме тому дівчина може казати "одружилася з Павлом"

Повідомлення відредагував Кеп: 27.08.2012 – 15:36

• 0

Кількість користувачів, що читають цю тему: 5

0 користувачів, 5 гостей, 0 анонімних